fot.unsplash.com

Na temat pracy pielęgniarki istnieje wiele mitów. Nie raz można spotkać się ze stwierdzeniem, że pielęgniarki nie robią nic oprócz picia kawy i plotkowania. Jest to krzywdząca opinia, która znacznie mija się z prawdą. Pielęgniarstwo to bez wątpienia praca szlachetna, ale również bardzo wymagająca i wyczerpująca, a personel medyczny na co dzień zmaga się z wieloma trudnościami. Wiele osób uważa, że pielęgniarki to osoby, którym nie udało się zostać lekarzami, jednak pielęgniarki są niezbędne w szpitalach i bez ich natychmiastowej reakcji i profesjonalnej pomocy wiele osób straciłoby życia, jeszcze przed spotkaniem z lekarzem.

Na czym polega praca pielęgniarki?

Zadaniem pielęgniarki jest przede wszystkim zapewnienie podstawowej opieki medycznej pacjentom. Polega to m.in. na podawaniu leków, asystowaniu przy porodach, pomaganiu osobą sparaliżowanym, nieprzytomnym lub mającym problemy z poruszaniem podczas kąpieli, podawanie tlenu, zmienianie opatrunków, czy asystowanie lekarzom, a jest to jedynie część obowiązków pielęgniarki. Pielęgniarki muszą odpowiadać na każde zawołanie lekarzy i pacjentów, co w połączeniu z pozostałymi obowiązkami jest wręcz niewykonalne. Pielęgniarstwo to zawód tylko dla wytrwałych, ponieważ natłok zadań połączony z faktem, że w wielu szpitalach brakuje personelu, sprawia, że jest to praca nie tylko niezwykle wymagająca, ale również męcząca fizycznie i psychicznie.

fot.unsplash.com

Jak wygląda praca pielęgniarki?

Nie podlega wątpliwości, że praca w szpitalu jest trudna. Pielęgniarka musi być zawsze skupiona i w gotowości, bo od jej szybkiej reakcji zależy życie pacjenta. Zdarzają się dni, kiedy pielęgniarka nie może nawet usiąść i odetchnąć, więc nie rzadko przez paręnaście godzin nie może nawet zjeść, czy napić się kawy. Oczywiście zdarzają się również dni spokojne, ale dni, w których wielu pacjentów z poważnymi obrażeniami zostaje przywiezionych do szpitala w tym samym czasie są równie częste. Przez niewystarczającą ilość personelu jedna pielęgniarka musi zająć się wieloma pacjentami. Oznacza to, że na każdego pacjenta można poświęcić tylko kilka minut. Wielu pacjentów z powodu swoich chorób nie może lub nie chce współpracować z pielęgniarką, przez co może jej nie wystarczyć czasu, by udzielić adekwatnej pomocy innym chorym.

Jak traktowane są pielęgniarki w szpitalach?

Niestety nie wszyscy pacjenci odnoszą się do pielęgniarek z szacunkiem. Zdarza się, że pielęgniarki są obrażane, wyśmiewane, czy nawet atakowane. Wielu pacjentów traktuje pielęgniarki jako prywatne opiekunki i wymaga od nich poprawienia poduszki, czy przyniesienia szklanki wody, kiedy sami nie mieliby problemu z wykonaniem tych czynności i nie biorą pod uwagę tego, że pielęgniarki mają o wiele ważniejsze zadania. Często słyszy się, że pielęgniarki są niemiłe i ciągle zdenerwowane, jednak trudno się temu dziwić, gdy na co dzień spotykają się z takim traktowaniem. Jest to praca, która wymaga silnego charakteru i wytrwałości. Co więcej, wiele młodych pielęgniarek skarży się, że pielęgniarki to w większości osoby starsze, które pracują w danym szpitalu od lat, dlatego przez pierwszych kilka miesięcy nie czują się mile widziane i akceptowane przez współpracowniczki.

fot.unsplash.com

Praca pielęgniarki- czy oczekiwania odbiegają od rzeczywistości?

Wiele osób podejmuje tę pracę, ponieważ chcą pomagać ludziom, jednak czasami dobre chęci są niewystarczające. Od samego początku studiów przyszłe pielęgniarki zniechęcane są do tego zawodu. Nie raz słyszą frazy takie jak „uciekaj, puki możesz”, czy „skończ studia i uciekaj za granice”. Praktyki w szpitalach niestety tylko utwierdzają studentów w przekonaniu, że nie jest to praca, dla nich. Wiele osób rezygnuje już na pierwszym roku studiów, gdy zdają sobie sprawę z tego, jak w rzeczywistości wygląda ta praca i jak traktowane są pielęgniarki. Dodatkowo zniechęca fakt, że zarobki pielęgniarki w Polsce są bardzo małe, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę ilość obowiązków i długość zmian w szpitalach.