fot.unsplash.com

Bycie copywriterem to zdecydowanie zawód, który się może opłacić lub być świetnym dorobkiem do rodzinnego budżetu. Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujesz, prędzej czy później padnie kluczowe pytanie – etat czy własna firma? Decyzja naprawdę nie należy do prostych. Trzeba wziąć pod uwagę wiele ważnych i istotnych czynników. Właśnie dlatego przeprowadzimy cię przez to krok po kroku. Będzie ci znacznie łatwiej podjąć decyzję, choć pamiętaj, że ostatnie zdanie i tak należy do ciebie. W końcu to ty masz być zadowolony. 

Ile zarabia copywriter na etacie?

Zacznijmy od pracy na etacie, jako że jest to prostszy temat. Postanowiliśmy sprawdzić to poprzez portal OLX, na którym często publikowane są ogłoszenia o prace. Przykładowo płatny staż dla Juninor SEO Copywriter po angielsku (poziom B2) w małym mieście to od 1000 do 1200 złotych w skali miesiąca, jednak oczywiście jest to stawka dla osoby początkującej, która będzie pracować w niepełnym wymiarze godzin. W nieco większym mieście, copywriter na pełen etat może liczyć już na zarobki od 2500 złotych do nawet 3000 złotych. We Wrocławiu są to stawki od 2 800 zł do 4 200 zł w skali miesiąca, jest to oczywiście podane jako kwota brutto, przynajmniej według danych na OLX. Jak więc widzisz, są to kwoty naprawdę różne. Oczywiście zdarzają się większe wypłaty, jak i mniejsze. Wszystko sprowadza się do wielkości miasta, doświadczenia, wymiaru pracy (pełen etat, pół etatu, praca dorywcza), jak i samego rozliczenia.

fot.unsplash.com

Zasadniczą różnicą pomiędzy pracą na etacie, a na własnej działalności jest sposób rozliczenia. Zazwyczaj na etacie masz stałą kwotę, którą otrzymujesz w skali miesiąca, a także stała jest liczba tekstów. Podczas pracy na własną rękę, sam regulujesz sobie ilość tekstów. Może okazać się, że ilość tekstów, które piszesz za stałą kwotę, pracując w redakcji, po przeliczeniu na sztuki jest nieopłacalna lub po prostu nie jest to duża suma. Ma to swoje plusy i minusy. Przynajmniej wiesz, ile zarobisz, niezależnie od zapotrzebowania czy ilości zleceń, które przyjdzie ci przyjąć. Pracując na własnej działalności w jednym miesiącu możesz liczyć na duże zarobki, w innym na średnie, a w jeszcze innym nawet na zerowe. Plusem pracy jako freelancer jest to, że robisz sobie wolne wtedy kiedy chcesz. Nie musisz się nikomu tłumaczyć z tego co robisz, czy prosić o wolne swojego szefa w przypadku wesela brata.

Ile zarabia copywriter na własnej działalności?

Jak to porównać? Czy własna działalność jest lepszą opcją? Przede wszystkim nie masz aż takiej kontroli nad swoimi zarobkami. Nie masz stałej kwoty, którą otrzymujesz w miesiącu, niezależnie od tego czy był to lepszy czy gorszy miesiąc. Dodatkowo samo założenie firmy nie jest prostą sprawą. Musisz przygotować się na masę papierkowej roboty, która niestety, po otwarciu działalności się nie kończy. Zatem konieczne jest dokładne przeliczenie wszystkich kosztów, które przyjdzie ci zapłacić. Poza ZUSEM i innymi podatkami musisz także wynająć auto, zatrudnić księgowego czy księgową, wyrobić sobie pieczątkę, zakupić ewentualny sprzęt, dopasować lokal. Kosztów jest dużo, zatem warto zastanowić się, ile właściwie zarabiasz?

fot.unsplash.com

Przy zarobkach niewielkich, zakładanie firmy nie koniecznie się opłaca, choć wtedy możesz prowadzić działalność gospodarczą niezarejestrowaną. Możliwości jest naprawdę sporo. Najlepiej w tym celu udać się do specjalisty, tak, aby on dokładnie wypisał ci poszczególne punkty, opłaty i wszystko inne. We własnościowym mieszkaniu, możesz zarejestrować swoją firmę, wtedy odpadnie ci koszt utrzymania lokalu. Pozostanie ci zakup sprzętu i pieczątki. Zamiast zatrudnić księgowego, możesz udać się na kursy i samodzielnie się rozliczać. Zamiast auta firmowego, wystarczy, że pozostaniesz przy swoim. Kosztów naprawdę możesz uniknąć, wystarczy tylko kombinować.

Własna firma daje jednak sporo możliwości i nie chodzi tylko o leasing. Masz zdecydowanie większą swobodę. Nikt nie stoi ci nad ramieniem. Nikt nie ingeruje w to co robisz, kiedy robisz i o której robisz. Jeśli podczas pracy postanowisz zrobić sobie przerwę na papierosa, kawę czy nawet na przygotowanie obiadu, nikt cię z tego nie rozliczy. Niezależnie od tego, w jakim zawodzie będziesz pracować i co chcesz wykonywać, własna działalność nie jest prostą sprawą i nie powinno też się tak do tego wszystkiego podchodzić. Musisz liczyć się z tym, że nie zawsze twoje zarobki będą takie same. Nie zawsze będziesz miał opcję, aby zostać na nadgodzinach i dorobić trochę więcej pieniędzy. W sytuacji kryzysowej łapiesz się czegokolwiek.