fot.unsplash.com

Praca z domu niesie za sobą wiele korzyści. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że coraz więcej osób się na nią decyduje. Jednak poza samym komfortem pracy w pidżamie, w nieogarniętych włosach i z pizzą, ważna jest także i kwota, którą przyjdzie Ci zarobić. Oczywiście te pieniądze mogą pójść na różne cele, jednak każdy z nas prędzej czy później wynajmie mieszkanie, weźmie kredyt czy kupi samochód. Za coś, trzeba to wszystko spłacić. Tu pojawia się jedno, kluczowe pytanie – ile zarabia copywriter?

Czym jest copywriting? Obowiązki copywritera

Czym właściwie jest copywriting i co musi robić copywriter? Odpowiedź jest naprawdę prosta. Copywriter zajmuje się pisaniem tekstów, artykułów, opisów kategorii, produktów, recenzji filmów czy książek i wiele więcej. To, co napisze taka osoba, otacza nas z absolutnie każdej strony. Z pewnością nie raz spotkałeś się w swoim życiu z copywritingiem, nawet nie zdając sobie sprawy. Tekst, który aktualnie czytasz, również jest przez kogoś napisany. Będąc właścicielem firmy, niezależnie od tego czy dużej, czy małej, nie zawsze będziesz miał czas, aby samodzielnie tworzyć teksty. Czas to jednak nie wszystko, liczą się także umiejętności, a nie każdy je posiada.

fot.unsplash.com

Copywriting będzie wymagał od ciebie jednak sporego skupienia, organizacji czasu i swojej pracy. Nie jest to zawód dla każdego. Warto określić się w jednej tematyce, którą lubisz i później jej się trzymać, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Copywriting będzie wymagać od ciebie bardzo dużej elastyczności. Raz przyjdzie Ci napisać super tekst o twoim ulubionym kwiatku czy czymś, co lubisz robić, a innym razem będziesz siedział godzinę, szukając informacji na temat odpowiedniego rozmiaru kabiny prysznicowej do małej łazienki. Jeśli na etapie szkoły, gdy przyszło ci napisać wypracowanie na temat, który absolutnie ci nie podchodził, czułeś się, jakbyś robił to za karę i szło ci to naprawdę okropnie. Zastanów się dwa razy zanim postanowisz być copywriterem na pełen etat.

Ile zarabia copywriter? Czy jest to zawód na pełen etat?

Z pewnością zastanawiasz się, ile zarabia taki copywriter? Cóż, jedni wychodzą z przekonania, że są to marne grosze, bo przecież nic nie robisz, tylko stukasz w klawiaturę i piszesz jakieś głupoty, inni natomiast mają dla ciebie duże uznanie. To, co usłyszysz, będzie zależne od grupy wiekowej, której takie pytanie zadasz. Jak w każdym zawodzie, zdarzają się osoby, które zarabiają dużo, a także i te, które zarabiają mało. Ciężko jest określić, ile tak naprawdę zarobi copywriter, zwłaszcza jeśli jest on freelancerem, czyli pracuje sam na siebie. Praca w redakcji, gdzie tak naprawdę piszesz dla kogoś kończy się różnie. Możesz liczyć na 2 tysiące złotych netto, a możesz liczyć na nawet kilkanaście tysięcy w skali miesiąca. Wiele zależy od twojej wiedzy, doświadczenia, ale także i stażu pracy.

fot.unsplash.com

Pracując jako freelancer, sam szukasz sobie zleceń, więc zarobki są zależne od tego, ile tak naprawdę zrobisz. Sam wyznaczasz sobie godziny pracy, sam decydujesz na to, ile zarobisz zależy od tego ile przerobisz. Zapotrzebowanie jest, natomiast wiele zależy od twojego portfolio. Musisz je oczywiście samodzielnie stworzyć, a następnie rozsyłać je do zleceniodawców, którzy czegoś poszukują. Ważna jest także cena, którą sobie ustawisz. Teksty preclowe/zapleczowe, które nie wymagają dużego researchu, zazwyczaj są tańsze. Te specjalistyczne już znacznie droższe. Sam musisz wycenić swoją pracę. Najlepiej będzie to przeliczyć na roboczogodziny. Sprawdź, ile czasu musisz poświęcić na tekst. Określ swoje zarobki w skali godziny, a raczej to, ile chciałbyś zarobić i zacznij działać.

Zarobki copywritera zacząć się mogą od 0 złotych, a skończyć nawet na 19 tysiącach. Wszystko jest zależne od ciebie, ale także i od miejsca, w którym pracujesz. Oczywiście, zakładając własną działalność, musisz liczyć się z kosztami takimi jak ZUS czy inne opłaty. Pracując pod firmą musisz jakoś do niej dojechać, ewentualnie zapłacić za miejsce parkingowe czy brać prowiant do domu. Obie sytuacje mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Decyzja należy do ciebie.

Przeczytaj najnowszy raport z zarobków copywriterów na: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/736/ile-zarabia-copywriter-zarobki-copywriterow-2021