fot.unsplash.com

Praca programisty na pierwszy rzut oka wydaje się być pracą marzeń. Kojarzy się z ciągłym spędzaniem czasu przy komputerze, niewykonywaniem żadnych czynności fizycznych. Jest faktycznie w tym dużo prawdy, ale czy sama droga do zostania dobrym programistą i znalezienie wymarzonej posady jest tak banalnie proste jak można sobie wyobrazić? Jak wygląda droga do zostania programistą? Jak nim zostać, oraz czy jest to zawód dla Ciebie? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania.

Jak wygląda praca programisty? Czym On się zajmuje i jakie są wymagania, aby nim zostać?

Praca programisty polega na przede wszystkim, poznaniu co najmniej kilku języków programowania. Głównie programiści specjalizują się tylko w konkretnych językach, są im potrzebne na danym stanowisku pracy. Przykładowymi językami, jakie możemy poznać będąc programistą, są między innymi – Java, Python C++, Java Script, oraz wiele innych, choć wymienione tutaj są najbardziej popularnymi wśród języków programowania.

Zajmuje się On po prostu programowaniem, od stron internetowych po gry komputerowe czy też bazy danych. Jest to bardzo rozgałęziony zawód, ma On wiele możliwości rozwijania, tworzenia, oraz stron, w które moglibyśmy się rozwijać. Najlepiej na samym początku zastanów się, co chciałbyś robić? Czy interesuje Cię możliwość programowania gier komputerowych albo marzyłeś zawsze o stworzeniu swojej własnej aplikacji, lub programowaniu różnych urządzeń?

Praca programisty
fot.unsplash.com

Kto nadaje się na programistę?

Programista powinien być przede wszystkim osobą kreatywną, otwartą umysłowo oraz mieć odpowiednią wiedzę techniczną. Najważniejsza jest też wiedza oraz znajomość odpowiednich języków programowania. Doświadczenie będzie dobrym atutem, ponieważ przyszły pracodawca może zweryfikować, czy jego pracownik ma dobre umiejętności techniczne i czy spełnia wymogi do danego projektu.

Programistą może zostać osoba zmotywowana, która chce za wszelką cenę osiągnąć swój cel, ale pozostaje przy tym opanowana. Nie ma nic bardziej irytującego niż szukanie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut źle postawionej kropki czy przekręconej literki, zwłaszcza jeśli goni cię termin, a klient już niecierpliwie tupie nogą. Na samą myśl masz gęsią skórkę? Spokojnie, my także!

Praca programisty
fot.unsplash.com

Programowanie nie jest dla każdego i jest to w pełni zrozumiałe

Pamiętaj, że programowania możesz uczyć się sam, w szkole jak np. w technikum o profilu informatycznym lub też poprzez kursy, dostępne zarówno stacjonarnie, jak i internetowo. Możliwości masz naprawdę sporo. Niezależnie jednak od tego, którą opcję wybierzesz, wymagać to od ciebie będzie naprawdę dużo determinacji i samozaparcia. Programowanie nie jest łatwe, zwłaszcza z początku, kiedy kompletnie nic nie rozumiesz i dopiero zaczynasz stawiać swoje pierwsze kroki w tym zawodzie czy też dziedzinie.

Nie zniechęcaj się, jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli, głowa do góry. Wiele osób było dokładnie w tym samym miejscu i tylko dzięki swojej motywacji ruszyli dalej, a teraz są już prawdziwymi ekspertami. Programowanie przede wszystkim trzeba lubić, bez tego – ani rusz. Ciężko będzie ci się w tym odnaleźć, jeśli to kompletnie nie twoja bajka i wcale tego nie czujesz. Będzie to trochę tak, jak w szkole czy to gimnazjalnej czy średniej, kiedy to musiałeś uczyć się biologii lub chemii, a wiedziałeś, że tej wiedzy nigdy nie wykorzystasz w swoim życiu.

Przykładowy kurs na programistę od Alx:

„Nauka programowania i język Java

Tematyka:
przybornik programisty, programowanie
strukturalne, programowanie obiektowe,
język Java, praca z danymi
oraz w bezpośredniej kontynuacji: bazy
danych i SQL, Spring, REST, aplikacje webowe

Czas trwania:
80 godzin kodowania w trakcie kursu +
40 godzin pracy w domu z naszymi
materiałami = w sumie 120 godzin!

Cena:
4 190 PLN”