Sekret bezpiecznego handlu kryptowalutami. To warto wiedzieć

0
411

Jedną z głównych zalet kryptowalut jest ich bezpieczeństwo. Waluty cyfrowe w sieci blockchain są chronione przed wieloma zagrożeniami, które są nieobce walutom krajowym. Mimo to nikt nie jest w stanie zapewnić środkom bezpieczeństwa, jeśli sami użytkownicy kryptowalut nie podejmą specjalnych środków ostrożności.

Na szczególną uwagę zasługują osoby handlujące kryptowalutą, które mają z nią do czynienia na co dzień. Powinny one pamiętać nie tylko o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą inwestowanie środków w kryptowalutę, która jest ryzykowna i zmienna, ale także mieć na uwadze coraz częstsze ataki cyberprzestępców.

O ile w przypadku pierwszego zagrożenia, dość łatwo mu zaradzić, tworząc zdywersyfikowany portfel pełen aktywów innych niż same kryptowaluty, o tyle w przypadku bezpieczeństwa w sieci, warto poznać czyhające zagrożenia i umieć się im przeciwstawić.

Ufaj renomowanym platformom i giełdom

Wybieraj wyłącznie renomowane platformy do handlu kryptowalutowego, znane giełdy i polecane aplikacje mobilne. Zanim podejmiesz decyzję o tym, z której platformy zechcesz skorzystać, dowiedz się, w jaki sposób chronione są tam Twoje dane. Twoja docelowa witryna powinna wymagać uwierzytelniania wieloskładnikowego, szyfrowania SSL/TLS i posiadania najnowocześniejszych zabezpieczeń przechowywanych środków.

Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z więcej niż jednej platformy kryptowalut – warto jednak zadbać o to, aby nie powielać na nich tych samych haseł. Przy wyborze platformy do handlu kryptowalutami warto skorzystać z opinii ekspertów i graczy. Jedną z najpopularniejszych wśród polskich traderów stron do handlu walutami cyfrowymi jest immediate-edge.io/pl/, która oferuje całodobowe wsparcie profesjonalnych brokerów oraz przydatne narzędzia do handlu kryptowalutami.

Aby rozpocząć handel na platformie, należy:

Krok 1: Dokonać rejestracji na stronie logowania Immediate Edge.

Krok 2: Zweryfikować swoje konto i dokonać minimalnego depozytu początkowego w wysokości 250 €.

Krok 3: Narzędzia handlowe i wsparcie są dostępne natychmiast i można zaczynać.

Nie trzymaj wszystkich kryptowalut w jednym miejscu – zastosuj podejście hybrydowe

O ile nie trzymanie wszystkich jajek w jednym koszyku to doskonała porada dla każdego inwestora, o tyle warto ją przenieść na pole samych kryptowalut. Portfele online czy konta na giełdach kryptowalutowych są łakomym kąskiem dla hakerów. Zaleca się, aby mniejszą część swoich kryptowalut trzymać w tzw. gorących portfelach i na kontach giełdowych, a większą bezpieczenie w portfelach online, tzw. zimnych portfelach. Wszystkie miejsca, w których posiadasz swoją kryptowalutę powinny zostać odpowiednio zabezpieczone poprzez oddzielenie kluczy prywatnych i publicznych, znalezienie silnych haseł i aktywowanie uwierzytelniania wieloskładnikowego wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Uważaj na ataki phishingowe

Ataki phishingowe mogą być skierowane do posiadaczy walut cyfrowych – wszystko po to, aby uzyskiwać ich hasła lub prywatne klucze. Ataki phishingowe mają postać podejrzanych e-maili, wiadomości z linkami przesyłanymi przez media społecznościowe lub stron internetowych, które zamiast oferować reklamowane przez siebie usługi, zbierają dane użytkowników.

Wyjątkowo narażeni na ataki hakerów są także użytkownicy aplikacji mobilnych do handlowania kryptowalutami. Hakerzy często dodają do oficjalnych sklepów z aplikacjami fałszywe programy i za pomocą mobilnych kampanii phishingowych kradną dane do logowania. Niektóre aplikacje mogą posiadać ukrytą zdolność rejestrowania naciśnięć klawiszy lub obserwowania aktywności na ekranie, inne stosować ataki socjotechniczne.

najczęstsze oszustwa online

Poznaj najczęstsze oszustwa online

Hakerzy są niezwykle pomysłowi w wymyślaniu nowych sposobów na wyłudzenie danych lub kryptowaluty. Czasami ma to charakter sztucznego pompowania altcoinów, aby nakłonić inwestorów do kupna danej monety. Przy okazji rośnie też cena tokenów. Niczego nieświadomi inwestorzy kryptowalut gromadzą coraz więcej środków w nadziei na szybkie zyski. Z drugiej strony grupa hakerów sprzedaje wszystkie aktywa, powodując ogromny spadek cen.

Oszuści kryptowalutowi zaatakowali nawet świat randek online. Wszystko opiera się na nawiązywaniu relacji z posiadaczem kryptowaluty, a następnie, po zdobyciu zaufania, proszenie o wsparcie finansowe lub polecanie niesamowitych okazji do inwestowania w waluty cyfrowe (które oczywiście są oszustwem).

Jak uniknąć oszustw podczas handlowania kryptowalutami? Podsumowanie

Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby uniknąć oszustw. Przede wszystkim ufaj najpierw najbardziej znanym walutom cyfrowym (Etereum, Ripple, Bitcoin). Wiele oszustw jest nakierowanych na użytkowników nowych monet, które mają stać się wysoce zyskowne.

Korzystaj wyłącznie z zaufanych portali i platform do handlu kryptowalutom i nie ufaj obietnicom natychmiastowych i wysokich zysków. W świecie kryptowalut nie ma dróg na skróty. Jeśli ktoś oferuje ogromne lub gwarantowane zyski, prawie na pewno jest to oszustwo.

Pamiętaj o higienie Twojej aktywności online – używaj silnych haseł, dołóż wszelkich starań, aby były one unikalne i nigdy nie rezygnuj z dodatkowych zabezpieczeń kosztem wygody.