Ile zarabia behawiorysta
fot.unsplash.com

Chciałbyś pracować ze zwierzętami? Nic w tym dziwnego, kto nie chciałby zarabiać na życie, a jeszcze móc spędzić czas z cudownymi zwierzaczkami. Z pewnością wpisałeś w sieć „praca ze zwierzętami” i sprawdzasz po kolei, zastanawiając się, do którego zawodu byś się nadał. Jedną z kilku opcji, jakie masz jest praca behawiorysty. Z pewnością nie jest to łatwy zawód, jednak nikt nie broni ci spróbować swoich sił. Dziś opiszemy ci krok po kroku co masz robić, aby dojść do perfekcji w tym zawodzie. Gotowy? To zaczynajmy! 

Praca psiego czy kociego behawiorysty. Na czym polega? Czym zajmuje się behawiorysta dla zwierząt?

Zawód psiego behawiorysty w teorii nie występuje w klasyfikacji zawodów i działalności. Oznacza to, że praktycznie każdy może nazwać się psim behawiorystą i nie musi mieć pod to żadnej podkładki. Właśnie dlatego konieczne jest dobre sprawdzenie potencjalnej osoby, zanim zaprosimy ją do naszego domu, aby poznała swojego pacjenta, czyli naszego zwierzaka. W końcu z pewnością nie chcesz, aby przyszedł ktoś, kto nie ma w sobie za grosz empatii czy chciał założyć na twojego zwierzaka obrożę elektryczną. Ważne jest nie tylko sprawdzenie opinii o danym behawioryście ale też zobaczenie, jaki kontakt będzie miał z naszym pupilem. W końcu to jak będzie go traktował jest najważniejsze – chcemy, żeby nauczył on naszego zwierzaka dobrego zachowania a nie go straumatyzował. Najważniejsze w wykonywaniu takiego rodzaju pracy jest podejście do zwierząt – trzeba podejść do każdego psa czy też kota indywidualnie, one tak samo jak ludzie mają rozmaite charaktery. Dodatkowo jeśli wzięliśmy pupila ze schroniska nie wiemy jakiego właściciela miał wcześniej ani co go spotkało w życiu. Opieka nad takimi zwierzakami może być szczególnie wymagająca a a ich tresura może wymagać więcej czasu niż to jest w przypadku pieska którego weźmiemy od szczeniaczka ze schroniska.

Ile zarabia behawiorysta
fot.unsplash.com

Podstawowe zadania psiego behawiorysty

Musimy pamiętać, że psi behawiorysta nie zajmuje się tylko zwierzętami – trzeba też „nauczyć” właściciela, w jaki sposób powinien opiekować się swoim psiakiem. Nie każdy przygarniając zwierzę ze schroniska lub kupując je z hodowli jest przygotowany na odpowiedzialność jaką niesie ze sobą wychowywanie zwierzęcia. Naszym zadaniem jako behawiorysty jest wytłumaczenie opiekunom zwierzaków, w jaki sposób powinni się nimi zajmować, aby i oni i ich pupil byli szczęśliwi. Musimy pamiętać, że nie każdy zwierzak czy też właściciel jest taki sam, naszym zadaniem jest ustalenie źródła problemów behawioralnych, jakie dotyczą danego pupila i jak najlepsze rozwiązanie ich. Aby zostać dobrym behawiorystą, musimy nauczyć się tłumaczenia właścicielowi, jaka jest przyczyna problemów w zachowaniu ich zwierzaka a także stworzyć indywidualny plan pomocy rozwiązania problemów behawioralnych danego psa. Niestety często pomoc zwierzakowi to bardzo długi, żmudny i trudny proces – ale chyba warto próbować, aby zapewnić mu szczęście i dobry dom.

Ile zarabia behawiorysta
fot.unsplash.com

Jak zostać dobrym behawiorystą?

Nie ma co prawda żadnych szkół czy studiów wyższych dotyczących tej problematyki jednakże możemy zapisać się za rozmaite specjalistyczne kursy i szkolenia, które pomogą nam w jak najlepszym wykonywaniu naszej wymarzonej pracy. Takie kursy nie należą do najtańszych, ich ceny to nawet kilka tysięcy złotych. Jednakże odbycie ich możemy traktować jako inwestycje w przyszłość. Czasami nie wystarczy też tylko zapłacić za kurs – niektóre wymagają od nas pełnoletności a do innych musimy mieć dokumenty które dają świadectwo tego że możemy wykonywać pracę zawodową ze zwierzętami – jak na przykład weterynarz czy też technik weterynarii. Uzyskanie takich certyfikatów na pewno dobrze będzie wyglądać w naszym CV i może zadecydować o tym czy ktoś będzie chciał nas zatrudnić. Oprócz tego rodzaju kursów istnieją również kursy, które można odbyć przez internet jednakże nie będą one równie dobre jak doświadczenie zdobyte poprzez praktykę i przebywanie ze zwierzętami. Zachowanie zwierząt, ich problemy i to jak możemy je rozwiązać to nie tylko teoria – tutaj potrzebujemy już praktyki i doświadczenia. Im więcej go zdobędziemy tym lepsi będziemy w zawodzie behawiorysty i co za tym idzie – tym lepsze oferty pracy dostaniemy.