fot.unsplash.com

Powszechna jest opinia o tym, że stomatolodzy zarabiają bardzo dużo. Prawdą jest, że praca dentysty nie wydaje się być zbyt przyjemna i mało kto podejmuje się jej z powodu pasji, czy zainteresowań, więc dla wielu osób jedynym powodem, żeby zostać stomatologiem, jest wynagrodzenie. Jednak u wielu osób pojawiają się obawy, że zarobki nie są wystarczające, żeby wynagrodzić za godziny ciężkiej pracy.

Ile zarabia stomatolog?

Co drugi stomatolog w Polsce zarabia w przedziale od 3260 PLN do 7740 PLN brutto, oznacza to, że średnia miesięczna pensja wynosi  4790 PLN brutto. Az 25% dentystów zarabia powyżej tego przedziału, jednak aż 25% najgorzej opłacanych dentystów zarabia mniej niż 33260 PLN brutto. Zarobki stomatologów mogą znacznie się od siebie różnić i chociaż zazwyczaj nie są one małe, to wbrew powszechnej  opinii,nie wszyscy dentyści są bogaci i dużo zarabiają, Praca dentysty jest bardzo trudna i nie zbyt przyjemna, więc wielu specjalistów nie jest usatysfakcjonowanych swoimi pensjami.

Ile zarabia stomatolog
fot.unsplash.com

Ile zarabia stomatolog za granicą?

Zarobki doświadczonego stomatologa w Polsce są dość wysokie, jednak wiele osób wciąż rozmyśla nad wyjazdem w celach zarobkowych. Praca stomatologa jest wymagające i aby ją dostać, potrzebne jest ukończenie trudnych studiów i praktyk oraz napisanie egzaminu, więc oczywiste jest, że osoby, pracujące w tym zawodzie chcą zarobić jak najwięcej. Średnia pensja dentysty w Niemczech wynosi 8660 euro miesięcznie, czyli ponad 38 tysięcy złotych, natomiast najlepiej zarabiający specjaliści mogą tam zarabiać nawet 13800 euro miesięcznie, czyli ponad 61 tysięcy złotych. W Anglii dentyści zarabiają zazwyczaj od £40,629 do £86,900 rocznie, czyli od około 201 tysięcy do 430 tysięcy złotych, natomiast w Stanach Zjednoczonych stomatolodzy zarabiają średnio $151,850 rocznie, czyli ponad 603 tysiące złotych.

Na czym polega praca stomatologa?

Zarobki stomatologa są dość wysokie co u może budzić pytania dotyczące tego, czym oni się właściwie zajmują? Głównymi obowiązkami stomatologa są przede wszystkim leczenie zębów i dziąseł poprzez m.in. zakładanie plomb, zakładanie kron, wyrywanie zębów i udzielanie porad dotyczących utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jest to bardzo ciężka praca ze względu na fakt, że stomatolog ma do czynienia w wieloma poważnymi przypadkami, które nie tylko są trudne do wyleczenia, ale również zazwyczaj dość nieprzyjemnie się na nich pracuje. Wiele osób postrzega wizytę u dentysty jako sposób na zadbanie o zęby, przez co nie wykazuje żadnej inicjatywy, aby samemu zadbać o nie przed udaniem się do gabinety, poprzez np. użycie nitki dentystycznej. Niestety wielu klientów udaje się do stomatologa z resztami jedzenia między zębami oraz z osadem na zębach świadczącym o tym, że nie były one myte przez dłuższy czas.

Ile zarabia stomatolog
fot.unsplash.com

Co prawda wielu dentystów oferuje usługę profesjonalnego mysia zębów, jednak nawet przy tym zabiegu pacjent powinien zadbać oto, żeby z jamy ustnej nie wydobywał się nieprzyjemny zapach, który znacznie utrudnia pracę dentyście. Przed wizytą należy się również powstrzymać przed paleniem papierosów, czego wielu pacjentów również nie przestrzega. Praca ta może być bardzo ciężka nawet dla osób, które trudzą się tym zawodem od wielu lat. Konkretne specjalizacje często niosą ze sobą dodatkowe trudności np. osoba, która zajmuje się chirurgią stomatologiczną często ma do czynienia z dużą ilością krwi, zakładanie szwów i przeprowadzaniem skomplikowanych i ryzykownych zabiegów. Każdy korzysta z usług dentysty i są oni niezbędni, a ich prace są bardzo trudne, dlatego zdecydowanie zasługują one na wysokie zarobki. Stomatologia to zawód, który jest darzony szacunkiem przez społeczeństwo, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak trudny jest w rzeczywistości.