malarz co robi
fot. pixabay.com

Malarz artysta jest niezwykle cenionym zawodem w świecie sztuki, piękna oraz estetyczności wizualnej. Omawiamy zmysł estetyczny jest tutaj niezbędny, podobnie zresztą jak talent plastyczny – bez tych dwóch cech raczej trudno będzie objąć stanowisko tego typu. Co więcej, artysta powinien cechować się wrażliwością wobec świata oraz kreatywnością, którą wyraża poprzez tworzenie swoich dzieł sztuki. Jeśli interesuje Cię kariera artysty-malarza, zastanawiasz się, jak nim zostać i ile możesz zarobić, przeczytaj nasz artykuł – znajdziesz w nim odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Artysta-malarz. Kto może nim zostać?

Z pewnością zastanawiasz się, komu przysługuje możliwość rozpoczęcia pracy na stanowisku artysty-malarza? Tutaj liczą się przede wszystkim wyobraźnia oraz talent – dokładnie w takiej kolejności. Zawody tego typu wymagają przede wszystkim umiejętności, których niejednokrotnie nie da się nauczyć pod podstaw podczas kursów czy szkoleń zawodowych. Taka specyfika kreatywnych zawodów – niestety z talentem zazwyczaj trzeba się po prostu urodzić. O ile samej techniki malarskiej da radę się nauczyć bez większego problemu, podejmując różne próby, o tyle poczucie estetyki i wrażliwość stają się przydatne, a nieraz niezbędne podczas pracy jako artysta-malarz. Na zarobki osoby na tym stanowisku wpływają przede wszystkim renoma jego nazwiska, a także rozpoznawalność na rynku.

praca jako malarz
fot. pixabay.com

Dzień z pracy artysty-malarza. Jakie są jego obowiązki?

Oczywistym jest, że praca artysty-malarza polega przede wszystkim na tworzeniu nowych pięknych obrazów w postaci oryginalnych kompozycji na płótnie. Jest to niejako wpisane w ten zawód, zatem każdy, kto planuje rozpoczęcie pracy na tym stanowisku, musi pamiętać o kreatywnej jego stronie. Co więcej, wielu malarzy zajmuje się także tworzeniem różnego rodzaju pejzaży, rysowaniem martwej natury i malowaniem portretów – jest to jednak nieliczny ułamek, kropla w morzu tego, czym artyści zajmują się na co dzień.

Muszą przede wszystkim być swoimi menedżerami – sprzedawać swoje dzieła, a także podejmować się realizacji zamówień klientów na obrazy, które wybiorą spośród wszystkich utworzonych przez malarza. Praca dla takiej osoby często jest oferowana przez galerie sztuki, jednak dobrze wykształcony artysta może szukać zatrudnienia na Akademii Sztuk Pięknych jako wykładowca. Wówczas może swoją wiedzę malarską przekazywać młodszemu pokoleniu, prowadząc zajęcia z zakresu artystycznego związane tematycznie z malarstwem. Artysta może podjąć się także prowadzenia warsztatów w różnego rodzaju domach kultury, co jest równie popularnym zajęciem dla osób na tym stanowisku.

co robi malarz
fot. pixabay.com

Artysta-malarz. Jak nim zostać?

Jeśli Twoje poczucie estetyki jest na wysokim poziomie, a wyobraźnia inspiruje Cię do tworzenia nowych obrazów oraz grafik artystycznych, a także realizacji interesujących projektów, to prawdopodobnie odnajdziesz się na stanowisku artysty-malarza, który takich obowiązków podejmuje się w życiu codziennym. Jak zostać malarzem? Co zrobić, żeby podbić rynek sztuki? Przede wszystkim warto uświadomić sobie swoje zainteresowania w miarę wcześnie. To przepis na sukces – rozpoczęcie dopracowywania technik swojego malarstwa na najwcześniejszym poziomie edukacji, gdy możemy śmiało rozwijać swój talent oraz szukać najlepszego schematu działania.

Kluczowe stają się zatem zajęcia pozalekcyjne z rysunku. Kolejne lata edukacji powinny być kontynuacją tego, co nabyliśmy w szkole podstawowej, gimnazjalnej oraz licealnej. Co więcej, artysta powinien ćwiczyć swój talent każdego dnia! Najlepszym sposobem na to jest wizyta w parkach ze sztalugą i malowanie krajobrazu, a także umawianie się z modelami, by ćwiczyć rysunek twarzy.

Zarobki artysty-malarza. Jakie jest wynagrodzenie?

Bywa różnie, jednak dla uśrednienia można przyjąć, że zarobki artysty-malarza mogą wynosić wynagrodzenie w granicach 4-5 tysięcy brutto miesięcznie. Zazwyczaj praca takiej osoby polega na wycenie konkretnych zleceń dla osobnych klientów, za co następnie otrzymuje zapłatę, dlatego jest to kwestia wysoce indywidualna.