ile zarabia malarz

Każdy, kto ma wrodzoną wrażliwość oraz talent do malowania, zastanawia się, jak to jest żyć ze swojej pasji. Zresztą codzienna praca w miejscu, które się uwielbia, jest dla każdego z nas bardzo ważna. Tym bardziej warto przyjrzeć się możliwościom, jakie daje stanowisko artysty-malarza. To codzienna praca z pięknymi krajobrazami oraz postaciami, które – w zależności od upodobań – widzimy na co dzień w realnym świecie lub tylko w naszej wyobraźni. To zdecydowanie jedno z tych stanowisk, które pociąga miliony różnych osób o umiejętnościach malarskich. Sprawdź, ile możesz zarobić jako artysta-malarz i żyj ze swojej pasji!

Artysta-malarz. Życie codzienne na stanowisku

Często można usłyszeć, że praca artysty-malarza to coś przeznaczonego wyłącznie dla wybranych. To prawda. Ale tak samo jak pozostałe kierunki zawodowe – od naszych upodobań, umiejętności oraz wrodzonych talentów zależy, co będziemy chcieli robić w przyszłości. Podobnie jak w przypadku medyka najważniejsze jest zamiłowanie do medycznej wiedzy, posiadanie jej oraz umiejętność przełożenia na praktykę, tak w przypadku artysty-malarza kluczem będzie talent oraz wrodzona wrażliwość. To dzięki tym cechom mamy możliwość osiągnięcia sukcesu, ponieważ możemy szlifować swój talent. Oczywiście, można nauczyć się rysowania oraz malowania od zera, jednak w ten sposób dowiemy się tylko, jak manewrować konkretnymi technikami – nikt nas nie nauczy wrażliwości czy zmysłu estetycznego.

Są to zatem cechy, które skutecznie ułatwiają życie na tym stanowisku. Co jednak należy do obowiązków codziennych artysty-malarza? Jak mogłoby się wydawać, jedynie malowanie obrazów. To celna uwaga, jednak to dopiero część obowiązków podczas pracy jako artysta! Osoba tego typu musi nie tylko malować, ale też realizować zlecenia spływające od różnych osób, szukać inspiracji, tworzyć innowacyjne projekty i podejmować się wielu innych czynności wpływających na jej sukces. Malarz musi być swego rodzaju menedżerem własnej marki osobistej, ponieważ musi czuwać nad sprzedażą swoich dzieł, dzięki czemu może dostawać wynagrodzenie finansowe.

malowanie obrazów ile mozna zarobic
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie. Ile zarabia artysta-malarz?

W tej branży, jak można się spodziewać, bywa różnie. Dużo zależy od różnych czynników, takich jak zakres i rodzaj wykonywanych usług oraz zatrudnienie. Osoba, która zajmuje się malowaniem nowych dzieł sztuki na zamówienie od swoich klientów określa swoją stawkę za wykonanie konkretnego zlecenia. Cennik jest zatem ściśle indywidualny i zależy od tego, jak swoją pracę sprzeda dany artysta-malarz. Są jednak osoby, które swoje dzieła wystawiają na aukcjach lub sprzedają je w różnego rodzaju galeriach sztuki. W takim przypadku wynagrodzenie jest zazwyczaj ustalane indywidualnie z konkretną placówką.

Co ma wpływ na wysokość zarobków na stanowisku artysty-malarza? Tak jak można przewidywać, renoma artysty. Im bardziej znane nazwisko, tym chętniej kupowane będą nasze obrazy. Tym samym wynagrodzenie zależy też ściśle od wylicytowanej przez kupca kwoty podczas aukcji. Trudno jest wyliczyć uśrednione wynagrodzenie artysty-malarza w Polsce – właściwie nie da się tego zrobić w przypadku osób, które działają na własną rękę oraz prowadzą swój biznes. W przypadku jednak tych artystów, którzy decydują się na podjęcie pracy w placówkach kulturalnych, wynagrodzenie może wynosić 4-5 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

zarobki malarza
fot. pixabay.com

Jak zostać malarzem-artystą? Co muszę zrobić?

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku, niezbędne będzie posiadanie pewnego talentu i wyćwiczonej techniki. Kluczem jest tutaj samodyscyplina oraz ciągłe doskonalenie warsztatu rysunku przy udziale w kursach oraz szkoleniach. Warto swoją drogę z poprawą techniki malowania rozpocząć jak najwcześniej od uczęszczania na pozalekcyjne zajęcia z rysunku. Następnie osoba marząca o objęciu stanowiska artysty-malarza ma możliwość podjęcia studiów na Akademii Sztuk Pięknych, co przybliży każdego do osiągnięcia sukcesu.