jak zostać malarzem

Dziś dzieci mają wyobrażenie sławnych celebrytów jako influencerów, Instagramerów, TikTokerów. Nic dziwnego – tak wygląda dzisiejsza rzeczywistość. Są jednak osoby, które wciąż chciałyby odnaleźć się na stanowisku kreatywnym, ale odłączonym od social mediów. Chcą zarabiać na swoim talencie, realizując różnego rodzaju zlecenia w świecie sztuki lub pracując jako wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych. Mowa oczywiście o artyście-malarzu. Z naszego artykułu dowiesz się, czy to zawód dla wybranych, co musisz na pewno umieć, a także jak złapać pracę na takim stanowisku. Zapraszamy do czytania!

Zawód dla utalentowanych, czyli artysta-malarz

Jeśli myślisz nad objęciem posady artysty-malarza, z pewnością chodzi Ci po głowie pytanie, co w ogóle musisz umieć i jak się do tego zabrać? Przede wszystkim każda osoba, która podejmuje się tego wyzwania, musi mieć świadomość tego, że z niektórymi cechami po prostu się rodzimy i nie da się ich do końca wyćwiczyć. Tak jest z talentem. Są tacy, którzy od zawsze potrafią pięknie rysować i malować, mają wyczucie estetyki i wrodzoną wrażliwość – jedyne, co muszą dopracowywać i dbać o to przez kolejne lata swojej kariery, to technika malarska.

Nieraz ta technika będzie zmieniana – przez jakiś czas będzie podobać nam się jedna, następnie druga aż w końcu odnajdziemy swój własny, indywidualny styl. Można techniki miksować, dzięki czemu dostaniemy coś oryginalnego i niespotykanego. Jeśli jednak nie urodziliśmy się z talentem, może być nam zdecydowanie trudniej osiągnąć sukces jako artysta-malarz ze względu na to, że o ile technikę można wyćwiczyć podczas różnego rodzaju kursów oraz szkoleń zawodowych, o tyle wrażliwości i estetyki już nie. A przynajmniej nie w takim stopniu, w jakim zmysł posiadają osoby urodzone z tymi cechami.

co zrobić żeby zostać malarzem
fot. pixabay.com

Jak zostać artystą-malarzem? Praktyczny poradnik

Przede wszystkim warto rozwijać swoją pasję od najmłodszych lat. Lekcje z rysunku to zatem podstawa, natomiast następnie można rozpocząć edukację na Akademii Sztuk Pięknych, by zyskać teoretyczne i praktyczne przygotowanie do zawodu. Wielu artystów osiągnęło jednak sukces bez wykształcenia zawodowego – tutaj jednak niezbędny będzie wrodzony talent i innowacja w podejściu do malowania nowych obrazów, które zachwycą serca krytyków. Ciekawym pomysłem może być zatem organizowanie wystaw w galeriach sztuki, dzięki czemu zyskamy grono nowych odbiorców. Co więcej, dobrze założyć swój kanał w social mediach, chociażby na Instagramie, gdzie możemy publikować swoje prace i budować zaangażowaną społeczność.

Sprawdź, ile zarabia artysta-malarz.

malarz jak zostać
fot. pixabay.com

Codzienność w życiu artysty-malarza. Co robi w pracy?

To pytanie może wydawać się banalne – w końcu artysta-malarz podejmuje się malowania różnych obrazów, tworzenia nowych, oryginalnych kompozycji. Oczywiście, to jest główne zadanie do zrealizowania na tym stanowisku. Jednak wśród rodzajów obrazów można wymienić mnóstwo różnych specjalizacji, w tym między innymi pejzaże, martwą naturę, portrety, a także wiele, wiele innych. Warto wiedzieć, że artysta-malarz, który działa na własną rękę, realizuje różnego rodzaju zlecenia od klientów, którym spodobał się jego styl. W ten sposób ma możliwość otrzymania wynagrodzenia za stworzenie nowego dzieła wraz z jego przekazaniem nowemu właścicielowi.

Co więcej, malarz-artysta ma dużo większe możliwości pod kątem zarobków ze względu na to, że praca dla takiej osoby jest oferowana w różnych galeriach sztuki. W ten sposób można połączyć własną działalność pod kątem zleceń dla klientów z pracą na etacie lub części etatu, by zmaksymalizować swoje wynagrodzenie. Poza galeriami artysta-malarz może szukać pracy na Akademii Sztuk Pięknych. W tym miejscu ma możliwość przekucia swojej wiedzy i umiejętności praktycznych w przekazywanie tego młodszemu pokoleniu i edukowanie go z najważniejszych wydarzeń oraz technik dla sztuki. Inną możliwością jest także zatrudnienie się na różnego rodzaju warsztatach w domach kultury.