malarz własna fima

Jeśli potrafisz pięknie rysować, przedstawiać rzeczywistość, sunąc pędzlem po płótnie i nie przysparza Ci to większego problemu, a rozwój swoich dotychczasowych umiejętności uważasz za najważniejszy w swojej karierze, pomyśl nad pracą jako artysta-malarz! Oczywiście, można to dwojako rozumieć, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem – warto próbować swoich sił w zakresie malarstwa na własną rękę, otwierając swój biznes i zbierając zlecenia od zainteresowanych naszymi obrazami klientów. W ten sposób możesz świetnie poradzić sobie, zarabiając na życie z własnej pasji. Sprawdź, jak prowadzić własną firmę artystyczną i dowiedz się, co musisz wziąć pod uwagę, decydując się na tę opcję.

Artysta-malarz na zleceniach. Co musi robić?

Praca artysty-malarza, jak można się spodziewać, polega na malowaniu twórczych obrazów. Na czym jednak polega ta sama praca, ale we własnym zakresie? Na sprzedaży stworzonych dzieł sztuki. To właśnie w ten sposób artysta ma możliwość otrzymania pieniężnego wynagrodzenia za wykonaną pracę. Jednak aby w ogóle dotrzeć do tego poziomu, trzeba zyskać znane nazwisko kojarzące się z pięknymi dziełami wychodzącymi spod naszych pędzli. Trzeba zatem mieć świadomość, że artysta-malarz to nie tylko malowanie codziennych krajobrazów, ale też bycie swoim menedżerem – należy dopilnować całego procesu sprzedaży, cały czas poszukiwać nowych klientów, rozwijać swój biznes, a także dbać o swoje umiejętności i ciągle je poszerzać. Nie jest to zatem wcale taka prosta praca!

malowanie obrazów działalność
fot. pixabay.com

Ile malarz może zarobić, prowadząc własny biznes?

Zarobki są nierozerwalnie wiążącą się kwestią z każdym zawodem. Chcemy wiedzieć, jakich widełek możemy się spodziewać, wykonując niektóre usługi, by oszacować, czy uda nam się z tego przeżyć. W przypadku artysty-malarza nie jest to jednak takie proste. Wiele zależy od umiejętności, stażu pracy oraz tego, czy nasze nazwisko jest wystarczająco znane w świecie sztuki. Sama kwestia zleceń ma to do siebie, że każdy wycenia swoje możliwości na taką wysokość, jaką uważa za słuszną. Tym samym jedna osoba dostanie 300 zł za obraz, a inna – 3000 zł.

Stawki są indywidualnie dobierane przez artystów-malarzy i często negocjowane z przyszłym właścicielem dzieła podczas samego etapu sprzedaży. Nie da się zatem określić jednego ścisłego uśrednionego wynagrodzenia artysty-malarza, ponieważ każdy może zarabiać zupełnie inną kwotę miesięczną. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tych osób, które podejmują pracę w miejscach typu galeria sztuki czy Akademia Sztuk Pięknych jako wykładowca. Wówczas artysta-malarz może liczyć na wynagrodzenie w granicach 4-5 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

własna działalność malarska
fot. pixabay.com

Jak zostać sławnym artystą-malarzem?

To pytanie dość często pojawia się w głowach osób, które uwielbiają rysować lub malować. Co zrobić, żeby osiągnąć sukces? Otóż przede wszystkim warto uświadomić sobie jak najszybciej, że chcemy w przyszłości zarabiać, malując dzieła sztuki. W ten sposób mamy możliwość szlifowania naszych zdolności już od najmłodszych lat, uczęszczając na pozaszkolne lekcje rysunku. Warto jednak pamiętać, że są umiejętności, których nie da się wyuczyć na żadnym kursie czy szkoleniu zawodowym – należą do nich wrodzony talent, jakim jest zmysł estetyczny i wrażliwość danej osoby.

Da się nauczyć technik malowania, jednak wspomniane powyżej cechy mogą być decydujące w przypadku sprzedaży dzieła oraz decyzji zakupowej danego klienta. Co więcej, poza uczęszczaniem na pozaszkolne zajęcia rysunkowe należy pamiętać także o tym, by nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. To jedyny sposób na skalowanie swojego biznesu i podnoszenie cen proporcjonalnie do swoich zdolności. Najlepszym sposobem jest zatem ciągła nauka oraz ćwiczenie swojego warsztatu. Artysta-malarz może podjąć studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych, dzięki czemu zyska ogromne zaplecze teoretyczne wraz z praktycznym przygotowaniem do zawodu. Nie jest to jednak punkt obowiązkowy – wielu malarzy osiągnęło sukces bez kierunkowego wykształcenia.