fot.unsplash.com

Zastanawiasz się nad pracą automatyka? Z pewnością czytałeś już nasze poprzednie teksty, o tym jak właściwie wygląda praca w tym zawodzie oraz jak zostać automatykiem. Teraz chcielibyśmy poruszyć ostatnią, ale wciąż bardzo istotną kwestię, jaką są oczywiście zarobki. Ile właściwie zarabia automatyk? Dużo? Mało? Czy da się z tego wyżyć? Tego wszystkiego się dzisiaj dowiesz. Gotowy? No to zaczynajmy! 

Czym zajmuje się automatyk? Na czym polega praca automatyka?

Do zadań i obowiązków automatyka, należy między innymi: kontrola prawidłowości funkcjonowania i obsługi maszyn i urządzeń produkcyjnych (wsparcie techniczne), kontrola montażu, modernizacji, remontów i wymiany sprzętu, dostarczanie danych niezbędnych do planowania wydatków na park maszynowy, monitorowanie parku maszynowego,
zapewnienie bezawaryjnej dostępności wszystkich mediów (elektryczność, woda, para, gaz), uczestnictwo w odbiorze i opiniowaniu projektów układów automatyki i robotyki, konserwacja i naprawa urządzeń automatyki, udział w montażach i demontażach maszyn i urządzeń, wykonywanie zleconych modernizacji sprzętu.

Ile zarabia automatyk
fot.unsplash.com

Co ma wpływ na twoje miesięczne wynagrodzenie?

Co wpływa na wynagrodzenie? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia automatyk?

Według portalu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Inżynier Automatyk wynosi 7 100 zł i jest o 2 400 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 5 094 złotych netto, na umowie zlecenie 5 364 złotych netto, na umowie o dzieło 6 134 złotych netto, a na umowie B2B 5 887 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Inżynier Automatyk jest dofinansowanie zajęć sportowych, prywatna opieka medyczna, służbowy telefon do celów prywatnych oraz ubezpieczenie na życie. 14% osób pracujących na stanowisku: Inżynier Automatyk otrzymuje premię co miesiąc. 91% osób zatrudnionych na stanowisku: Inżynier Automatyk pracuje na podstawie umowy o pracę

Ile zarabia automatyk
fot.unsplash.com

Natomiast według portalu wynagrodzenia.pl płaca automatyka jest różna, w zależności od stanowiska.

Młodszy specjalista – miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 4 730 PLN brutto. Co drugi automatyk otrzymuje pensję od 3 910 PLN do 5 840 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych automatyków zarabia poniżej 3 910 PLN brutto. Na zarobki powyżej 5 840 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych automatyków.

Specjalista – miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 5 980 PLN brutto. Co drugi automatyk otrzymuje pensję od 5 000 PLN do 7 500 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych automatyków zarabia poniżej 5 000 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 500 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych automatyków.

Starszy specjalista – miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 7 130 PLN brutto. Co drugi automatyk otrzymuje pensję od 5 580 PLN do 9 080 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych automatyków zarabia poniżej 5 580 PLN brutto. Na zarobki powyżej 9 080 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych automatyków.

Ile zarabia automatyk w Niemczech?

Według danych ze strony iautomatyka.pl roczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku inżyniera automatyka wynosi 59 520 € brutto. Dolny przedział zarobków (10% najniżej zarabiających) to 47 000 € brutto rocznie. Natomiast górny przedział zarobków (10% najlepiej zarabiających) to 76 000 € brutto rocznie. Poza tym inżynier automatyk może liczyć na dodatkowe 2 000 – 8 000 € brutto do pensji podstawowej.