fot.unsplash.com

Praca balsamisty/tanatokosmetologa z pewnością nie jest prostym zawodem. Pisaliśmy już o tym, jak właściwie wygląda praca takiej osoby, ale także i jak nim zostać. Cały proces nauki do tego zawodu jest kluczowy, ponieważ nie kosztuje mało. Z pewnością zastanawiasz się, jak szybko ta inwestycja ci się zwróci. Dziś odpowiemy na to pytanie! Ile właściwie zarabia balsamista/tanatokosmetolog? Sprawdź sam! 

Jak zostać balsamistą/tanatokosmetologiem?

Aby zostać balsamistą, konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu. Taki kurs tanatokosmetyki jest skierowany do pracowników i właścicieli zakładów pogrzebowych, a także do osób, które chciałby podjąć pracę w branży funeralnej. Założeniem tego szkolenia jest nabycie wiedzy i umiejętności postępowania ze zwłokami od przyjęcia ich do chłodni aż do prezentacji w otwartej trumnie.

fot.unsplash.com

Czego dowiesz się z takiego kursu i ile to kosztuje? Weźmy pod lupę szkolenie funeralne „Tanatokosmetyka i toaleta pośmiertna” organizowane przez pathomed. Na swojej stronie piszą oni:

„Największą uwagę podczas nauki skupiamy na bezpieczeństwie pracy ze zwłokami, oraz ich godnym i perfekcyjnym przygotowaniu do ostatniego pożegnania. Na szkoleniu zdradzimy jak radzić sobie z sytuacjami kłopotliwymi takim jak silne wycieki, usuwanie elementów sprzętu medycznego pozostawionego w zwłokach, postępowanie z ciałami po sekcji zwłok, ciałami w rozkładzie, ciałami mogącymi stanowić zagrożenie zakażenia itp. Kolejnym punktem szkolenia jest praca nad odpowiednim wyglądem zmarłego. Tutaj nauczycie się Państwo, że jedna osoba może sprawnie i bez wysiłku ubrać ciało w odzież dostarczoną przez rodzinę oraz wykonać idealny makijaż, nawet gdy wcześniej nie miała styczności z tym zagadnieniem. Ostatni element to odpowiednie ułożenie ciała w trumnie i jego prezentacja w sali pożegnań, jest to czas na porównanie jak ciało wyglądało po wyjęciu w chłodni, a jak wygląda perfekcyjnie przygotowane i ułożone w trumnie.

Szczegółowy program kursu:

  • Teoria (wykłady i prezentacje multimedialne)
  • Bezpieczeństwo i higiena przy pracy ze zwłokami – czyli jak minimalizować ryzyko zakażenia w codziennej pracy oraz pierwsza pomoc w przypadku zakłuć, zacięć lub innego kontaktu z materiałem zakaźnym
  • Fizjologia zwłok – czyli wszystko to, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Wiele ciekawych faktów z dziedziny medycyny sądowej i tanatologii utrwalających dotychczasową wiedzę i obalających wiele krążących mitów
  • Profesjonalna kosmetyka pośmiertna – czyli czym się różni od wizażu dla żywych, w jakim celu ją wykonujemy, jakie kosmetyki kupić, a jakich unikać, czy kosmetyki dla żywych sprawdzą się prosektorium?”

Ile kosztują kursy na balsamistę?

Koszt kursu „Tanatokosmetyka i toaleta pośmiertna” to 2500,00 zł.
Koszt kursu „Wizaż i kosmetyka rekonstrukcyjna” to 11000,00 zł.
Koszt kursu „Tanatopraksja i wizaż” to 11000,00 zł.
Koszt kursu „Tanatopraksja ‚Master'” to 11000,00 zł.
Koszt kursu „Laborant sekcyjny” to 12000,00 zł.

fot.unsplash.com

Ile zarabia balsamista/tanatokosmetolog?

Widząc ceny kursów, nasuwa się pytanie, ile tak naprawdę zarobi osoba pracująca w tym zawodzie i jak szybko ta inwestycja się zwróci? Za profesjonalną balsamację można zarobić około 800 zł, ale tylko wtedy, jeśli na ciele nie ma obrażeń powodujących dłuższą pracę balsamisty. Godzina pracy jest wyceniana zazwyczaj na 100-200 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że przy poważnych obrażeniach cały proces trwa nawet 48 godzin, więc zarobisz od 4 800 złotych do 9 600 złotych za jedno ciało.

Początkujący balsamista zarobić może w skali miesiąca około 10 tysięcy złotych, ten doświadczony nawet drugie tyle. Balsamista musi być jednak dostępny 24 godziny na dobę, czyli przygotowan, że nastąpi telefon o trzeciej w nocy z zakładu pogrzebowego. Trzeba też mieć własny sprzęt, kosmetyki, chemię pogrzebową i środki bezpieczeństwa, takie jak rękawice, fartuchy i odzież.