fot.unsplash.com

Wiele młodych osób chwali sobie bardzo pracę w gastronomii, a zwłaszcza tą wykonywaną za barem. Możesz tam poznać naprawdę wiele osób i utworzyć przyjaźnie na lat. Ten zawód zdecydowanie nie pozwoli ci na nudę w miejscu pracy. Muzyka gra, ludzie zachowują się dość śmiesznie po ilości alkoholu, jakiego wypili. Zdarzy ci się ktoś śmieszny, ale też i taki, który zdenerwuje się o absolutną głupotę i zacznie wydzierać się na pół baru. Pisaliśmy już o obowiązkach barmana, ale także i o tym, jak nim zostać, teraz czas na ostatnią, a zarazem bardzo ważną kwestię. Ile zarabia barman?

Zarobki barmana a koszt kursów

Aby zostać barmanem, musisz ukończyć specjalny kurs barmański, bez tego ani rusz. Musisz być naprawdę otwarty na chłonięcie wiedzy. Z pewnością ilość informacji, która będzie tam na ciebie czekać nie będzie mała. Kursy barmańskie dostępne są w prawie każdym mieście. Wystarczy, że wpiszesz to w wyszukiwarkę i dodasz swoją miejscowość jak np. Warszawa, Katowice, Radom itp. Koszt takiego kursu to od 100 złotych do nawet 1500 złotych. Skąd ta rozbieżność? Duży wpływ ma na to lokalizacja. Oczywiście im większe miasto, tym większa cena. Różnice znajdziesz także w ilości informacji. Najtańsze kursy barmańskie to po prostu spis wielu drinków, które musisz samodzielnie stworzyć w domu metodą prób i błędów. Te droższe, pozwalają ci już na szkolenie się pod okiem specjalistów.

fot.unsplash.com

Wydawać by się mogło, że 1500 złotych to dużo, zwłaszcza że przecież ty poszukujesz pracy, a co za tym idzie, nie masz pieniędzy na głupoty. Musimy jednak już na tym etapie, zaznaczyć, iż nie jest to zbędny wydatek, a dobra inwestycja. Zarobki barmana naprawdę nie są małe. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu idealny barman to osoba, która potrafi pracować w późnych godzinach, hałasie i przy głośnej muzyce, a także i nie jest dla niej problemem ogarnąć, posprzątać czy nawet ustać na nogach przez kilka, czy kilkanaście godzin. Dlaczego ludzie decydują się na tego rodzaju pracę?

Praca barmana – na czym polega? Czym cechuje się idealny barman?

Praca na barze wydaje się być fajna i przyjemna i faktycznie może tak być. Gastronomia jednak rządzi się swoimi prawami. To, że w jednym barze jesteś odpowiedzialny za X, Y i Z, nie oznacza, że w drugim będzie to samo. Często twoją jedyną przerwą jest wyjście na papierosa czy wkładanie szklanek do zmywarki. Musisz więc być gotowy na ostrą pracę, która wydawać by się mogło, że nie ma końca. Na jakie zarobki więc możesz liczyć? Czy wypłata, którą otrzymasz pod koniec miesiąca, jest warta tej „męczarni”? Możesz się naprawdę zdziwić.

fot.unsplash.com

Ile zarabia barman?

Zarobki barmana zależne są oczywiście, jak w przypadku każdego zawodu, od doświadczenia, stażu pracy, lokalizacji, wymiaru etatu oraz samych godzin pracy. Serwis Wynagrodzenia.pl przeprowadził badania. Z ich raportu wynika, iż zarobki barmana w Polsce wynoszą około 2850 złotych brutto, co daje około 2052 złote netto. Jest to jednak mediana, czyli średnia wszystkich wynagrodzeń. Oznacza to, że 50% barmanów zarabia więcej, a 50% barmanów zarabia mniej. Mówi się, że doświadczony, dobry barman zarobi nawet blisko 4000 złotych brutto.

Mogłoby się wydawać, że wcale nie jest to duża kwota, jak za pracę w takich warunkach i w takich godzinach, jednak należy pamiętać, że to nie wszystko. Praca w gastronomi ma jeden duży plus i tym plusem są oczywiście napiwki. Barmani czy kelnerki są w stanie wyciągnąć drugą wypłatę z samych napiwków. W większości lokali możesz je także zabierać na bieżąco, co daje ci opcję na dodatkową gotówkę w skali tygodnia, a wypłatę pod koniec miesiąca. Im lepszy bar, tym większe napiwki. Przykładowo, ci, którzy decydują się na pracę w night-clubach, mogą się naprawdę zdziwić, ile napiwku ktoś jest w stanie zostawić. Ta sama zasada tyczy się prestiżowych, drogich lokali. Jak sam więc widzisz, wcale nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. W gastronomi możesz zarobić naprawdę dobre pieniądze.