fot.unsplash.com

Detektyw to zawód bardzo wymagający i ciężki, jednak z pewnością odnajdą się w nim osoby, których interesuje kryminalistyka. Pisaliśmy już o tym, jakie obowiązki musi spełniać idealny kandydat na detektywa. Poruszaliśmy kwestię aplikacji na policję oraz całej procedury rekrutacji do biur detektywistycznych, teraz czas na kolejną, a zarazem wciąż bardzo ważną kwestię, jaką są zarobki detektywa. Ile zarabia detektywa? Czy jest to kwota, za którą spokojnie utrzymasz się w skali miesiąca, a jeszcze coś zaoszczędzisz? Odpowiadamy! 

Sherlock Holmes, Ojciec Mateusz i cała reszta detektywów z filmów i seriali to osoby, które z pewnością każdy z nas kojarzy. Ilu jednak znasz prawdziwych detektywów? Z pewnością nie jest to powalająca kwota. Może poza Rudkowskim, wymienisz z dwie lub trzy osoby. Nie ma w tym nic dziwnego. Praca detektywa nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Dlaczego tak jest? Czyżby była to kwestia zarobków? Spokojnie, wszystko ci wyjaśnimy i opiszemy.

Praca detektywa – wymagania, obowiązki i jak wygląda. Czym tak naprawdę zajmuje się detektyw?

Praca detektywa nie należy do prostych zawodów. Tak naprawdę ciężko im chwalić się swoimi osiągnięciami, jako że klienci, którzy przechodzą przez progi agencji detektywistycznych zazwyczaj proszą o całkowitą dyskrecję. Z takich usług korzystają nie tylko osoby znane, popularne czy sławne, ale także i te, dla których jest to ostatnia deska ratunku. Z pewnością nie chciałbyś, aby podejrzenie, że twoja żona czy twój mąż cię zdradza, było dla kogoś osiągnięciem i czymś, czym będzie się chwalić. Tutaj pojawia się niestety zamknięte koło. Detektyw nie może się pochwalić, zawód nie jest więc aż tak popularny, co oznacza, że mniej osób zdecyduje się na wizytę w takim biurze, a co za tym idzie detektywi mniej zarobią.

fot.unsplash.com

Należy pamiętać, że detektyw nie ma łatwo. Musi on nie tylko śledzić osobę podejrzaną, zbierać dowody, prowadzić dokumentację itp. ale także i raportować wszystko do swojego klienta. Z pewnością nie jest to zawód, w którym odnajdzie się osoba wrażliwa na krzywdę innych oraz ta, która weźmie wszystkie niemiłe słowa do siebie i będzie to następnie bardzo mocno przeżywać i odczuwać. Właśnie z tego powodu zazwyczaj detektywami są ci, którzy wcześniej pracowali w policji, straży granicznej czy też w wojsku. Chodzi tutaj także i o procedury, jako że żeby zostać detektywem, musisz spełnić praktycznie takie same wymogi jak w przypadku aplikacji na np. policjanta.

Zarobki detektywa, czyli ile właściwie zarabia detektyw?

Czas na najważniejszą kwestię, czyli ile właściwie zarabia detektyw? W końcu jest to bardzo odpowiedzialny zawód, który właściwie nie ma ram czasowych. Nie do końca jest tak, że możesz pracę zaczynać o 8 rano i kończyć na przykład o 16 po południu. Jeśli śledzisz np. żonę klienta, a ta jedzie wieczorem na „siłownię”, musisz się ubrać i jechać za nią. Jeśli osoba, którą masz śledzić o 4 nad ranem biega po parku, ty również udajesz, że biegasz po parku. Jak sam więc widzisz, musisz dostosować się do sytuacji i tak naprawdę być bardzo elastyczny i zorganizowany, tak aby nic nie umknęło twojej uwadze.

fot.unsplash.com

Dodatkowo zawód, który wiąże się z tak dużą odpowiedzialnością, powinien być odpowiednio wypłacalny. W końcu nie chcemy powierzyć swojego życia w ręce kogoś kto ledwo wiąże koniec z końcem. Na samym wstępnie chcielibyśmy ustalić jedną ważną kwestię. Tak samo, jak w przypadku innych mundurowych, podstawowe wynagrodzenie, które otrzymają pracownicy, może i nie brzmi zbyt obiecująco, jednak należy uwzględnić w tym dodatki np. za pracę w terenie, dodatkowe wypłaty, zniżki i inne benefity. Mówi się, że prywatny detektyw zarabia od 3000 złotych do 6000 złotych w skali miesiąca. Te kwoty oczywiście podane są jako kwoty netto. Jak więc sam widzisz te zarobki nie są złe, zwłaszcza patrząc na średnią krajową w Polsce, która wynosi 5200 złotych netto.