fot.unsplash.com

Praca detektywa brzmi naprawdę fajnie. Szukasz poszlak, śledzisz ludzi, zbierasz na nich materiały, a za to wszystko jeszcze ci płacą. To prawdziwa gratka dla fanów kryminałów i ogólnie całej kryminalistyki. Wcale jednak nie tak łatwo dostać taką pracę, a wymogi mogą cię zszokować. Spokojnie, przeprowadzimy cię krok po kroku przez cały proces, tak, abyś dokładnie wiedział co masz zrobić, jakie dokumenty przygotować itp. Zaczynajmy! 

Praca detektywa – na czym polega i jak wygląda? Dlaczego Sherlock Holmes to zły przykład?

Myśląc „detektyw” kogo masz przed oczami? Dla jednych będzie to Ojciec Mateusz, dla innych Sherlock Holmes. Z pewnością widziałeś serial Sherlock, który emitowany był na BBC. Główny bohater właściwie wchodzi na miejsce zbrodni i wszystko jest dla niego tak oczywiste, jakby conajmniej napisane zostało sprayem na ścianie. Nie potrafi on wyjść z podziwu, jak policja, obecna na miejscu zdarzenia, nie widzisz wszystkich poszlak, śladów, wskazówek i wszystkiego. W trudnej chwili zamyka oczy, skupia się, a przed nim ładuje się mapa. Dzięki temu w zaledwie kilkadziesiąt minut odcinka jest on w stanie rozwiązać nawet najtrudniejsze zagadki. Choć brzmi to naprawdę fajnie i prosto, rzeczywistość nie jest już niestety, aż tak kolorowa.

fot.unsplash.com

Podobne zjawisko dzieje się w przypadku techników kryminalistyki, którzy bazując na filmach i serialach, mają naprawdę ciekawą pracę. Podczas gdy my oglądamy serial, oni jednak fotografują ciało mężczyzny, którego przejechał pociąg i to przez dobry kilometr, jako że jego wnętrzności znajdują się na bardzo zróżnicowanym etapie torów. My, przez ekran telefonu, komputera, laptopa czy też telewizora nie czujemy zapachu, który towarzyszy przy nieboszczykowi. Na ekranie widzimy czyste ciało i 20-centymetrową plamę krwi. Rzeczywistość? Krew będzie absolutnie wszędzie, a zapach będzie na tyle niemiły, że czuć go będą nawet sąsiedzi z klatki obok. Musisz więc mieć świadomość tego, że nie wszystko jest takie piękne, ładne i „czyste” jak wydaje się to być na ekranie.

Jeśli mimo to chciałbyś zostać detektywem i to właśnie taki zawód cię interesuje, mamy dla ciebie złą wiadomość. Proces aplikacji na takie stanowisko jest bardzo utrudniony i raczej nie wezmą na nie osoby z ulicy bez żadnego doświadczenia, wiedzy czy obycia.

Jak zostać detektywem? Ścieżka kariery detektywa

Rekrutacja na detektywa to praktycznie to samo co rekrutacja na policjanta, z jednym małym wyjątkiem. Aby zostać detektywem, musisz mieć minimum 21 lat. Reszta pozostaje bez zmian. Jeśli nie wiesz jak wygląda rekrutacja do policji, spokojnie, wszystko ci wytłumaczymy. Przede wszystkim podstawą jest abyś posiadał polskie obywatelstwo. Nie możesz być skazany prawnomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo z winy umyślnej. Konieczne jest także ukończenie szkoły średniej. I najważniejsze – musisz posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania czynności w zakresie usług detektywistycznych, stwierdzoną orzeczeniem lekarskim. Obowiązkiem jest złożenie także egzaminu przed właściwą komisją i uzyskanie licencji.

fot.unsplash.com

Jeśli chodzi o rekrutację sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zazwyczaj do biur detektywistycznych przyjmuje się osoby, które pracowały wcześniej np. w wojsku, w policji lub w straży granicznej. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ci ludzie są już obyci z przykrymi sytuacjami, niekomfortowymi widokami i nieprzyjemnymi zapachami, nie będą więc przeżywać traumy czy brać czegokolwiek do siebie. Jeśli chcesz zostać detektywem z pewnością czeka cię długa droga, jednak uważamy, że ta praca jest tego warta i warto spróbować swoich sił. W końcu nic to nie kosztuje, a być może odnajdziesz swoją drogę w życiu. W końcu chodzi o to, aby znaleźć pracę, którą się lubi. Mówi się wtedy, że nie przepracujesz ani jednego dnia. Zatem do dzieła, trzymamy za ciebie kciuki!