fot.unsplash.com

Ekonomista to dobry zawód dla każdego, kto uważa się za tak zwanego ścisłowca. Jak wynika z samej nazwy tego zawodu – zajmuje się sprawami ekonomicznymi, czyli teoriami ekonomicznymi i ich weryfikacją ale także samymi w sobie finansami. Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności wymagane do pracy w tym zawodzie i już wiesz jak go wykonywać – pewnie chcesz dowiedzieć się też ile można zarobić w tej branży. Na to i inne pytania związane z zawodem ekonomisty odpowiadamy poniżej?

Ile jesteśmy w stanie zarobić pracując jako ekonomista?

Ekonomista – ile zarabia i jak tak naprawdę wygląda praca w tym zawodzie? Portal wynagrodzenia.pl przeprowadził ankiety, których wyniki wyglądają następująco: miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 5 220 PLN brutto. Co drugi ekonomista otrzymuje pensję od 4 490 PLN do 7 970 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych ekonomistów zarabia poniżej 4 490 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 970 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych ekonomistów. Za to z portalu praca.egospodarka.pl dowiadujemy się, że zarobki ekonomisty będą różnić się w zależności od miejsca pracy. Jest to zawód stosunkowo dobrze opłacany, przy czym na wyższe pensje mogą liczyć absolwenci politechniki niż uniwersytetu. Ekonomiści dopiero rozpoczynający karierę mogą liczyć na zarobki rzędu 3000 – 3500 zł brutto, po kilku latach pracy mogą one być już dwukrotnie wyższe.

fot.unsplash.com

Ile jest w stanie zarobić osoba pracująca jako ekonomista w banku?

Z portalu zadluzenia.com dowiadujemy się, że miesięczne wynagrodzenie całkowite na stanowisku ekonomisty, pracującego w banku wynosi 5 250 zł brutto. Co drugi ekonomista otrzymuje pensję od 4 650 zł do 7 580 zł. 25% najgorzej wynagradzanych ekonomistów zarabia poniżej 4 650 zł brutto. Na zarobki powyżej 7 580 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych ekonomistów.
Praktycznie każdy bank zatrudnia u siebie doświadczonych ekonomistów, którzy mają za zadanie analizowanie rynku i danych rynkowych.

Co więc musimy zrobić, aby zarabiać jak najwięcej, pracując w tej branży?

Kluczowe jest posiadanie wysokich umiejętności matematycznych. Nie możemy być osobą bez wykształcenia wyższego. Nie jest to zawód w którym od razu będziemy zarabiać najwyższe pensje – w końcu pracodawca w dużym banku o wiele bardziej będzie wolał zatrudnić kogoś z doświadczeniem niż kompletnego laika. Jednak gdy już skończymy odpowiednie studia wyższe i odbędziemy praktyki, lub też odbędziemy odpowiednie kursy – perspektywy zarobkowe wyglądają całkiem nieźle jak na nasz kraj. Ze względu na to jak prężnie zmieniają się cały czas kwestie ekonomiczne na całym świecie – dobry ekonomista musi być cały czas zorientowany tym jak wygląda sytuacja rynkowa. Jego błąd może kosztować jego pracodawcę niemałe sumy pieniędzy.

fot.unsplash.com

Co więcej, jeśli będziemy mieć złe opinie może być tak, że nikt nie będzie chciał nas zatrudnić. Musimy więc robić co w naszej mocy, żeby wykonywać naszą pracę skrupulatnie – jest to najlepsza, choć nie najprostsza droga do sukcesu. Gdy już zaczniemy zarabiać większe kwoty możemy przestać przejmować się tym czy znajdziemy miejsce pracy – nasze CV i doświadczenie zawodowe będzie dobrym świadectwem naszych umiejętności. Na pewno zawód ekonomisty jest zawodem dla osób chcących się wykazać i lubiących myślenie logiczne tak samo jak i kreatywne. Nie mogą to być osoby leniwie czy nielubiące się z matematyką – kontaktu z tą dziedziną nauki nie zabraknie nam pracując w tej branży. Wysokie zarobki na jakie możemy liczyć mogą zachęcić wielu, lecz musimy pamiętać, że aby je uzyskać musimy najpierw ciężko pracować na studiach i na praktykach zawodowych. Potem jednak nie będzie wcale łatwiej – nie jest to praca łatwa czy nadająca się dla każdego. Jeśli jednak uważasz, że zawód ekonomisty to coś dla ciebie i chciałbyś zarabiać niemałe pieniądze, nie wahaj się i już teraz szukaj ofert pracy w swojej okolicy!