fot.unsplash.com

Do zadań i obowiązków elektryka należy między innymi: montaż, demontaż i naprawa sieci i urządzeń elektrycznych lub ich elementów oraz kontrola pracy sieci i urządzeń elektrycznych. Czy za te zadania otrzyma dobre wynagrodzenie? Ile właściwie zarabia elektryk? Co wpływa na wynagrodzenie elektryka? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Czym tak naprawdę jest elektryka?

Zacznijmy od tego, że nie da sie poprostu przytoczyć jednej definicji elektryka ponieważ jest sama dziedzina zwana właśnie elektryką jest bardzo obszerna a jej horyzont rozciąga się od małych napięć i monterów instalacji domowych przez załogi utrzymania ruchu na wielkich bądź serwisantów sieci elektrycznej aż do osób nadzorujących sieci średniego i wysokiego napięcia tak więc obszar, w którym będziemy poruszać będzie naprawdę ogromny. Do tej roboty przydadzą sie kursy i kwalifikacje oczywiście w zależności od tego, który z wyżej wymienionych aspektów tej pracy będzie w naszym zainteresowaniu.

Elektryków więc możemy podzielić na tych, którzy zajmują sie niskim napięciem, będą to wszelkiego rodzaju elektromontażyści, elektromechanicy zajmujący się wszelkiego eksploatacją i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych nastawionych na niskie napięcie takich jak: transformatory, prądnice, silniki. Następną grupą są osoby zajmujące się urządzeniami i sieciami średniego napięcia w Polsce średnie napięcie to od dziesięciu tysięcy volt aż do dwudziestu tysięcy volt jest to praca lepiej platna ale również dużo bardziej niebezpieczna ponieważ tego typu napięcia zabijają niemal ze stuprocentową skutecznością. Ostatnia grupa sieci, na których mogą pracować elektrycy to napięcia wysokie to jest napięcia o wartości od stu dziesięciu tysięcy volt aż do czterystu tysięcy voltów to bardzo niebezpieczna odnoga elektryki ponieważ napięcie to zabija jeśli zbliży się do jego źródła na odległość około 10 metrów.

Co wpływa na wynagrodzenie?

Na twoje wynagrodzenie wpływa wiele ważnych czynników. Jakich? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

fot.unsplash.com

Ile zarabia elektryk?

Według serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Elektryk wynosi 4 300 zł i jest o 400 zł niższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 3 120 złotych netto, na umowie zlecenie 3 249 złotych netto, na umowie o dzieło 3 715 złotych netto, a na umowie B2B 3 563 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Elektryk jest świadczenia socjalne, ubezpieczenie na życie, prywatna opieka medyczna oraz służbowy telefon do celów prywatnych. 30% osób pracujących na stanowisku: Elektryk otrzymuje premię co miesiąc. 92% osób zatrudnionych na stanowisku: Elektryk pracuje na podstawie umowy o pracę.

Natomiast według portalu wynagrodzenia.pl miesięczne wynagrodzenie zależne jest od stanowiska.

Młodszy specjalista – miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 3 980 złotych brutto, czyli 2 894 złotych netto. Co drugi elektryk otrzymuje pensję od 3 230 złotych do 4 870 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych elektryków zarabia poniżej 3 230 złotych brutto. Na zarobki powyżej 4 870 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych elektryków.

fot.unsplash.com

Specjalista – miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 4 350 złotych brutto, czyli 3 154 złotych netto. Co drugi elektryk otrzymuje pensję od 3 640 złotych do 5 250 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych elektryków zarabia poniżej 3 640 złotych brutto. Na zarobki powyżej 5 250 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych elektryków.

Starszy specjalista – miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 5 160 złotych brutto, czyli 3 725 złotych netto. Co drugi elektryk otrzymuje pensję od 3 850 złotych do 6 080 złotych. 25% najgorzej wynagradzanych elektryków zarabia poniżej 3 850 złotych brutto. Na zarobki powyżej 6 080 złotych brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych elektryków.