fot.unsplash.com

Zawód górnika to zawód bardzo odpowiedzialny i trudny, a zarazem górnicy znajdują się z grupie zwiększonego ryzyka. Pisaliśmy już o tym czym właścieiw zajmuje się górnik, jak zostać górnikiem i jak dokładnie wygląda cała praca na kopalni. Teraz czas poruszyć kolejną bardzo ważną kwestię czyli zarobki górnika. W końcu mieszkanie trzeba jakoś opłacić, jedzenie samo się nie zakupi, auto samo nie zatankuje. Zarobki są w życiu ważne, jednak nie najważniejsze. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że prędzej czy później, zastanawiając się nad jakimś konkretnym zawodem dla siebie, zadajemy sobie to ważne pytanie – „Ile ja właściwie zarobie?”. Dziś odpowiemy na nie!

Praca górnika – jak wygląda, wymagania oraz obowiązki, które należy spełnić

Praca górnika, jak już wspominaliśmy wyżej nie należy do prostych zawodów. W końcu mimo tego, że coraz częściej używa się specjalistycznych maszyn, a odchodzi się już od standardowego „machania” kilofem, wciąż jest to zawód stricte fizyczny. Wszystko to, co wykopie maszyna czy ktoś ręcznie, należy przerzucić w odpowiednie miejsce. Dziury powstałe na skutek wydobywania minerałów czy surowców, ktoś mu załatać, tak aby cała „ściana” po prostu się nie posypała. Konieczna jest więc nie tylko dobra organizacja czasu oraz pracy, ale także i siła fizyczna, bez tego będzie ci naprawdę ciężko na kopalni. Kolejną kwestią, jaką warto poruszyć są uprawnienia. Osoba, która może korzystać z różnych maszyn oraz ma doświadczenie w tym temacie, z pewnością zarobi więcej, niż zwykły pracownik.

fot.unsplash.com

Kolejną kwestią jest edukacja. Bardzo dobrą opcją jest udać się do szkoły górniczej. Nie jest to oczywiście wymagane, aczkolwiek z pewnością przyda ci się do rozwoju. Lata temu liczyły się znajomości. Ważne było, aby znać kogoś wysoko postawionego na kopalni i tak naprawdę cała ścieżka kariery układała ci się sama. Teraz niestety, nie jest już aż tak prosto jak mogłoby się wydawać. Liczy się nie tylko sama szkoła, ale także i chęci do pracy, rozwoju, punktualność, sumienność i elastyczność. Poza standardową pracą od poniedziałku do piątku, górnicy często też decydują się na pracę w weekend, kiedy to mają więcej zapłacone, a chętnych jest znacznie mniej. Pozostają w temacie finansów, ile tak naprawdę zarabia górnik?

fot.unsplash.com

Zarobki górników. Ile tak naprawdę zarabia górnik?

Krąży wiele plotek na temat rzekomego wynagrodzenia, które otrzymuje pracownik kopalni. Jedni twierdzą, że jest to najniższa krajowa, inni chwalą się zarobkami rzędu kilku czy nawet kilkunastu tysięcy oraz wieloma benefitami oraz obfitymi premiami. Przyjmuje się, że średnia pensja górnika w Polsce to około 2600 złotych w skali miesiąca. Jest to oczywiście kwota netto. Najmniejsze pensje górników wynoszą około 2000 złotych, natomiast te największe 3500 złotych lub więcej. Zdarzają się także pracownicy kopalni, który mogą się pochwalić zarobkami rzędu 10 000 złotych. Jest to oczywiście bardzo duża kwota, zwłaszcza porównując średnie zarobki.

Według raportu przygotowanego przez serwis pracuj.pl pracownicy kopalni zarabiają najwięcej w województwie śląskim, jest to kwota około 2050 złotych na rękę, w dolnośląskim mowa już o 1800 złotych netto, w mazowieckim 1785 złotych netto, podlaskie – 1640 złotych netto, podkarpackie i kujawsko-pomorskie – 1600 złotych netto, a warmińsko-mazurskie to około 1590 złotych netto. Musisz jednak pamiętać, że istnieje nie tylko wiele benefitów, ale także i sposobów na dorobienie sobie do wypłaty. Przykładowo pójście do pracy w każdą sobotę może dodać ci około 1000 złotych w skali miesiąca. Nie zapominaj także o premii na Barbórkę, 14-stce czyli dodatkowej wypłacie z okazji Dnia Górnika, dodatku za staż pracy, nagrody jubileuszowe,  Zliczając wszystko, wyjdzie ci naprawdę niezła sumka. Nie zapominaj także o możliwości wcześniejszego pójścia na emeryturkę. Zatem jak sam widzisz, praca górnika nie jest taka zła.