fot.unsplash.com

Myślisz o pracy inżyniera i zastanawiasz się, ile jesteś w stanie zarobić w skali miesiąca? Cóż, twoje zarobki zależne będą od rodzaju twojego stanowiska. Pisaliśmy już o tym jak wygląda praca inżyniera i jak nim zostać, teraz czas na ostatnią, ale wciąż bardzo ważną kwestię, czyli ile właściwie zarabia inżynier. Zaciekawiony? W takim razie czytaj dalej i sam się dowiedz! 

Kim jest inżynier?

Termin „inżynier” obejmuje naprawdę wiele znaczeń, więc ciężko w krótki sposób określić czym się naprawdę zajmuje. Inżynier może pracować w różnych dziedzinach, między innymi związanych z chemią, mechaniką, technologią i komputerami a także środowiskiem. Najprościej mówiąc, osoba pracująca w tej profesji zajmuje się pracą związaną z nauką i matematyką i jej zadaniem jest rozwiązywanie z ich pomocą rozmaitych problemów. Ponieważ inżynier jest bardzo ogólnym pojęciem, istnieje wiele tytułów, które dokładniej doprecyzowują czym dokładnie dana osoba się zajmuje.

W Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 roku w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania tytułem inżyniera możemy określić architektów, urbanistów, wyszczególnić inżynierów budownictwa i środowiska, elektrycy, elektroników i inżynierów telekomunikacji, mechaników, chemików, górników, metalurgów i pokrewnych, geodetów i kartografów, inżynierów rolnictwa, leśnictwa i pokrewnych, inżynierów zarządzania produkcją, oraz innych, niesklasyfikowanych w tym rozporządzeniu.

Ile zarabia Inżynie
fot.unsplash.com

Co wpływa na wynagrodzenie?

Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Ile zarabia Inżynier Projektu?

Według serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Inżynier Projektu wynosi 7 200 zł i jest o 2 500 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 5 166 złotych netto, na umowie zlecenie 5 4440 złotych netto, na umowie o dzieło 6 221 złotych netto, a na umowie B2B 5 970 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Inżynier Projektu jest prywatna opieka medyczna, służbowy telefon do celów prywatnych, dofinansowanie zajęć sportowych, świadczenia socjalne. 17% osób pracujących na stanowisku: Inżynier Projektu otrzymuje premię co miesiąc.

Ile zarabia Inżynier procesu?

Według serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Inżynier Procesu wynosi 6 400 zł i jest o 1 700 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 4 601 złotych netto, na umowie zlecenie 4 836 złotych netto, na umowie o dzieło 5 530 złotych netto, a na umowie B2B 5 306 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Inżynier Procesu jest dofinansowanie zajęć sportowych, prywatna opieka medyczna, dofinansowanie nauki języków obcych oraz ubezpieczenie na życie.

Ile zarabia Inżynie
fot.unsplash.com

Ile zarabia Inżynier Konstruktor?

Według serwisu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Inżynier Konstruktor wynosi 6 700 zł i jest o 2 000 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Na umowie o pracę jest to 4 813 złotych netto, na umowie zlecenie 5 062 złotych netto, na umowie o dzieło 5 789 złotych netto, a na umowie B2B 5 555 złotych netto.

Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Inżynier Konstruktor jest prywatna opieka medyczna, dofinansowanie zajęć sportowych, dofinansowanie nauki języków obcych oraz ubezpieczenie na życie.