fot.unsplash.com

Praca logopedy jest zachęcająca dla osób, które lubią dzieci, i które są w stanie dobrze się z nimi porozumieć. Dodatkowo zachęca fakt, że praca ta polega na pomocy ludziom w każdej grupie wiekowej, a widoczna poprawa wymowy może przynieść sporą satysfakcję i dumę ze swoich osiągnięć. Praca logopedy jest w dużym stopniu podobna do pracy nauczyciela. Wiele osób obawia się jednak, że jest to praca interesująca, która może być zarówno karierą, jak i pasją, ale przy tym może być dość nisko płatna.

Ile zarabia logopeda?

Badania pokazują, że połowa logopedów zarabia w graniach od 3110 PLN do 3980 PLN brutto, co oznacza, że średnia pensja logopedy w Polsce wynosi 3360 PLN brutto. Aż 25% logopedów zarabia powyżej wspomnianej granicy, jednak niestety 25% logopedów zarabia mniej niż 3110 PLN brutto. Zarobki logopedów nie należą do wysokich, jednak większość osób, podejmujących się tej pracy wybiera ją ze względu na pasje, a nie na zarobki. Warto również pamiętać wiele czynników, jakich jak np. staż pracy, czy specjalizacja ma wpływ na pensje. Logopeda z większym doświadczeniem, który posiada wielu klientów, zarobi o wiele więcej niż osoba, która dopiero rozpoczyna swoją karierę.

fot.unsplash.com

Ile zarabia logopeda za granicą?

Wiele logopedów uwielbia swoją pracę, jednak nie są w stanie zaakceptować tak niskich zarobków, dlatego trudno się dziwić, że rozważają wyjazd za granicę. Zarobki logopedów są niewątpliwie imponujące. W Wielkiej Brytanii logopeda zarabia średnio 23,023 funtów rocznie, czyli ponad 114 tysięcy PLN, natomiast w Stanach Zjednoczonych średnia pensja logopedy to aż 77,510 dolarów rocznie, czyli ponad 307 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że koszty życia w tych krajach potrafią być znacznie większe niż w Polsce, więc mieszkając tamta pensja, nie wydaje się szczególnie duża. W dużych miastach w USA, w których mieszkania i jedzenie są bardzo drogie za ‚dobrą pensję” uznaje się pensje w wysokość od 200 tysięcy do 300 tysięcy dolarów rocznie.

Gdzie może pracować logopeda?

Logopedzi zatrudniani są przede wszystkim w placówkach oświaty oraz placówkach finansowanych z budżetu państwa np. w szkołach, przedszkolach, ośrodkach szkolno-wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, czy specjalistycznych poradniach dla osób z zaburzeniami mowy. Etat logopedy w ośrodku oświatowym to 20 godzin w tygodniu, jednak możliwa jest również praca na część etatu, co umożliwia prace w kilku ośrodkach naraz. Logopeda może również prowadzić prywatny gabinet, jednak posiadanie własnej firmy wiąże się z dużą odpowiedzialnością i dużymi kosztami startowymi, dlatego nie jest to odpowiednia opcja dla wszystkich.

fot.unsplash.com

Czym zajmuje się logopeda?

Logopeda ma za zadanie diagnozować i leczyć wady wymowy. Znaczna część pacjentów logopedy to małe dzieci, u których rodzice dostrzegli problem z wypowiadaniem głosek. Logopeda spotyka się jednak z różnymi przypadkami ze względu na swoją specjalizacje np. neurologopeda będzie zajmował się pacjentami, których wady wymowy wynikają z zaburzeń i chorób układu nerwowego. Wielu logopedów pomaga dzieciom niepełnosprawnym umysłowo, wcześniakom, czy osobom, których wady wymowy mają podłoże psychologiczne. Logopedia potrafi być bardzo trudnym zawodem. Wiele osób nie robi żadnych postępów i wydaje się, że żadna metoda nie działa. Wiele osób, a w szczególności małych dzieci, nie chce współpracować, ignoruje logopedę, odmawia wykonywania ćwiczeń i nie jest w stanie się skupić. W większości przypadków nie jest to wina pacjentów i nie mogą oni tego kontrolować, jednak niewątpliwie znacznie utrudnia to pracę, przez co łatwo stracić cierpliwość lub zwyczajnie się poddać i skierować podopiecznego do innego specjalisty. Jednak wielu logopedów kocha swoje prace, pomimo trudności. Stopniowe polepszenie wymowy pacjentów jest niezwykle satysfakcjonujące i przynosi zarówno pacjentom, jak i logopedzie dużo radości.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zostać logopedą?
Następny artykułIle zarabia grafik?