fot.unsplash.com

Jeśli interesuje cię wykonywanie pracy w branży reklamowo artystycznej a konkretnie specjalizacja zajmująca się grafiką komputerową – na pewno nurtuje cie odpowiedź na pytanie jakie są realia zarobkowe w tym zawodzie. W tym artykule postaramy się przybliżyć odpowiedź na to pytanie!

Praca grafika komputerowego – na czym polega? Studia, szkoła i wykształcenie, jakiego potrzebujemy aby wykonywać ten zawód.

Studia na kierunku grafika komputerowa są czymś stosunkowo nowym w naszym kraju jak i na świecie więc to jak wyglądają i czego się tam właściwie uczymy nie jest wiedzą powszechną – za czasów naszych dziadków taki zawód jeszcze nie istniał. Teraz jednak zyskuje on coraz większą popularność i zainteresowanie. Dlaczego? Pewnie dlatego, grafik komputerowy wydaje nam się być jednym z najbardziej stabilnych zawodów artystycznych, w których nie ciężko o możliwość zarobku. Dla osób lubiących rozwijać się artystycznie tworzyć nowe rzeczy i mających tak zwaną smykałkę do komputerów – grafika komputerowa brzmi jak praca marzeń.

fot.unsplash.com

Ile więc możemy zarobić jednocześnie realizując swoje zainteresowania?

Jak w każdym innym zawodzie wszystko zależy od poziomu umiejętności, jakie posiadamy. Dobre portfolio to podstawa. To ono jest certyfikatem naszych możliwości – nie świadectwo ukończenia studiów. Jeśli nasz potencjalny klient będzie musiał wybrać między dwoma grafikami, nie będzie pytał ich jakie szkoły skończyli – zobaczy po prostu jakie prace mu się najbardziej podobają i na tej podstawie zadecyduje komu będzie chciał powierzyć zlecenie. Studia mogą być dobrym startem – ale musimy pamiętać, że nie są gwarancją pracy w zawodzie. Liczy się to, na jakim poziomie potrafimy wykonywać grafiki. Dlatego też umiejętne zdecydowanie co chcemy pokazać w swoim portfolio jest kluczowe do tego aby dostawać dobrze płatne zlecenia. Jeśli źle przygotujemy zbiór naszych prac w cv może to doprowadzić nawet do tego że w ogóle nie dostaniemy żadnych ofert pracy. Nie warto wrzucać w portfolio wszystkiego – tylko to co uważamy za nasze najlepsze dzieła.

fot.unsplash.com

Ile zarabia grafik? Freelancerka czy też może założenie jednoosobowej wartości gospodarczej?

Czas na najbardziej istotne pytanie – ile zarabia grafik? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta – wszystko zależy od poziomu naszych umiejętności, tego jakie zlecenia bierzemy, czy pracujemy jako freelancer czy też na etacie a także czy zajmujemy się grafiką dwuwymiarową czy trójwymiarową – wszystko to ma znaczenie jeśli chcemy wiedzieć jak wysokich zarobków możemy oczekiwać. Obecnie średni rozkład zarobków na stanowisku pracy grafika komputerowego wynosi około 4460 PLN brutto. Jednakże jeśli oprócz pracy w firmie postanowimy brać indywidualne zlecenia od klientów takie zarobki mogą się nawet podwoić. Dużych zysków możemy się spodziewać jeśli postanowimy zajmować się trójwymiarową animacją, ze względu na wysoki poziom umiejętności, jakiego potrzebujemy aby ją wykonać. Zrobienie nawet minuty animacji zajmuje dużo czasu – jednakże studia animacyjne wyceniają jej wartość od 500 do nawet 12 000 złotych! Warto więc rozważyć robienie czegoś w tym stylu – praca grafika to nie tylko logotypa i plakaty! Jednakże projekt dobrego logotypu dla dużej firmy może kosztować nawet 700 złotych – to też niemałe pieniądze.

Przy pracy samodzielnej, nie przy zatrudnieniu na etat bardzo ważna jest umiejętność dobrego organizowania sobie czasu. Jeśli potrafimy dobrze zarządzać czasem i radzimy sobie z pracą w domu i szukaniem nowych, opłacalnych zleceń nie będziemy mieć problemów z życiem na wysokim poziomie – zwłaszcza jeśli zostaniemy rozpoznawalni na rynku pracy. Czy warto więc podjąć pracę jako grafik komputerowy? Wiadomo, że nie możemy się tu spodziewać zarobków na poziomie neurologa czy prawnika. Ale musimy też wziąć pod uwagę fakt że możemy wykonywać ten zawód bez wychodzenia z łóżka, a do tego realizujemy swoje artystyczne zainteresowania – to zarobki minimum dwukrotności płacy minimalnej brzmią naprawdę obiecująco.