Praca ekspedienta
fot.unsplash.com

Na pracę ekspedienta czy sprzedawcy w sklepie czy w butiku decyduje się wiele osób, które są w trakcie studiów lub dopiero zakończyły swoją edukację, choć wcale nie musi tak być. Ten zawód nie wyklucza absolutnie nikogo, ale także nie musisz posiadać do niego żadnych szczególnych umiejętności. Niezależnie od tego czy poszukujesz pracy jedynie na jakiś okres czasu np. dorywczej czy takiej na stałe, polecamy ci rozglądać się za różnymi opcjami, w końcu to, że praca wydaje się być łatwa i właściwie „dla każdego” nie oznacza, że nie możesz się w niej odnaleźć. Zaczynajmy! 

Praca ekspedienta – jak wygląda. Czym właściwie zajmuje się ekspedient?

Tak naprawdę nasz świat nie mógłby funkcjonować bez ekspedientów, tak więc zawód, który z pozoru wydaje się być głupi, okazuje się bardzo potrzebny. Jak wyobrażasz sobie zakupy zarówno te żywieniowe, jak i np. zakup nowych butów czy nawet i sprzętów elektronicznych do domu jak pralka czy lodówka, gdyby na sklepie nie było sprzedawców, których możesz zapytać o poradę, cenę produktu czy też po prostu kupić od nich dany przedmiot, zapłacić im, a oni dadzą ci paragon? Właśnie dlatego, czasem nawet te nawet z pozoru najprostsze i „najgłupsze” zawody, okazują się być bardzo potrzebne.

Praca ekspedienta
fot.unsplash.com

Fakt, faktem – do pracy sprzedawcy czy ekspedienta nie potrzebujesz żadnej specjalistycznej wiedzy, szkoleń, kursów czy szkoły, a właściwie jedynie szybkiego przeszkolenia na sklepie przez kogoś, kto siedzi już w tym dłużej i tyle. Tak naprawdę w ciągu kilku dni jesteś w stanie zapamiętać i ogarnąć absolutnie wszystko, co ma należeć do twoich obowiązków na sklepie. No właśnie czym będziesz się właściwie zajmował? Cóż, wiele zależy od miejsca, do którego cię zatrudnili. Na jednym lokalu ekspedient to także i osoba, która robi porządki, myje podłogę, segreguje śmieci, rozlicza kasę itp., a w drugiej lokalizacji ma ona tylko sprzedawać, uśmiechać się i „ładnie wyglądać”. Dlatego będąc na rozmowie o pracę, dokładnie wypytaj o to, co masz robić, tak abyś później uniknął szoku i zdziwienia, gdy dojdzie do pierwszego dnia w nowym miejscu zatrudnienia.

Obowiązki ekspedienta na sklepie. Jaki będzie idealny kandydat na ekspedienta i jakie cechy musi on posiadać?

Tak naprawdę, jak wspomnieliśmy wyżej do twoich obowiązków może należeć naprawdę sporo różnych kwesti. Jako ekspedient poza obsługą klienta, czyli typową sprzedażą, możesz także zajmować się wykładaniem towaru na półki, sprawdzaniem terminów, wyrzucaniem przeterminowanych produktów, zmywaniem czy zamiataniem podłóg, ogarnianiem lady sklepowej, wynoszeniem śmieci, organizacją papierologii i wiele więcej. Wszystko zależy od twojego przełożonego oraz tak naprawdę ilości ludzi, która z tobą pracuje. Wiadomo, im mniejsza ekipa, tym więcej roboty na jednego pracownika.

Praca ekspedienta
fot.unsplash.com

Kto jest idealnym kandydatem do tego zawodu? Przede wszystkim musi to być osoba punktualna, zwłaszcza jeśli ma ona np. otwierać sklep z samego rana bez pojawienia się szefowej czy szefa na miejscu. Dodatkowo kluczową rolę gra organizacja, również przyda ci się, gdy okaże się, że musisz właściwie robić kilka rzeczy naraz. Powinieneś być także odporny na stres. Klienci są naprawdę różni, z pewnością prędzej czy później w twojej głowie nazbiera się cała kolekcja historii kiedy to klient zachował się tragicznie lub zwyczajnie zaczął cię wyzywać czy podpuszcza, aby uzyskać zamierzony cel jak np. zniżka do sklepu czy promocja. Wszystko zależy więc od twojego podejścia. Jeśli nie pozwolisz sobie wejść na głowę, ale nadal zachowasz kulturę osobistą i będziesz się do klientów, pracowników czy przełożonych odzywał z szacunkiem oraz godnością, wszystko powinno pójść ci jak najlepiej.

Pamiętaj też, aby nie pozwolić sobie na chamskie teksty. To, że zawód uważany jest za niewartościowy czy prosty, a ty narzekasz, mimo że „stać cię na coś lepszego” to niekoniecznie musi od razu znaczyć, że bycie ekspedientem jest złe. Niestety, bardzo często patrzymy na kogoś przez pryzmat jego zawodu czy tego, ile w tej pracy zarabia, a przecież to nie o to chodzi.