Jak zostać ekspedientem
fot.unsplash.com

Niezależnie od tego czy szukasz jedynie chwilowego zatrudnienia czy raczej czegoś na stałe, zastanów się nad pracą ekspedienta, jest to naprawdę prosty zawód, do którego nie musisz się specjalnie przygotowywać, jeśli jednak chcesz to zrobić, bez obaw, przeprowadzimy cię przez cały proces krok po kroku, tak abyś dokładnie wiedział co masz robić, gdzie pisać i co ewentualnie mówić, gdy zaproszą cię na rozmowę kwalifikacyjną. Głowa do góry, pracę znajdziesz naprawdę w ekspresowym tempie. Zaczynajmy!

Praca w budowlance wydaje się łatwa, właściwie nie musisz mieć żadnego doświadczenia, podobnie jak kelnerka. Niestety, często te najprostsze zawody są wyśmiewane, a przecież bez nich nie dalibyśmy sobie rady. Jak wyobrażasz sobie świat bez ekspedientki, pana na śmieciarce czy ekipy budowlanej, która postawi ci dom? Tak naprawdę zostalibyśmy z niczym i prędzej czy później ktoś te stanowiska musiałby objąć. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, że takie zawody nie są uważane za trudne, bo naprawdę nie są. Wystarczy ci jedynie chęć do pracy i nauki, reszta powinna pójść już z górki. Nie zapomnij zabrać ze sobą także całego worka cierpliwości, z pewnością ci się ona przyda przy trudnych klientach.

Praca ekspedienta – czy jest trudna? Czy jest to zawód dla każdego?

Często na zawody, które wydają się z pozoru proste i nie trzeba do nich żadnego większego wykształcenia, są przez ludzi lekceważone. Wydaje nam się, że skoro nie musimy iść na studia czy chodzić na specjalne kursy to spokojnie sobie poradzimy. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Ekspedient to osoba na której ciąży naprawdę spora odpowiedzialność. Postawmy sprawę jasno. Jeśli Pani X idzie rano otworzyć sklep, w tym czasie dziesięć osób szykuje się do pracy, wiedząc, że po drodze muszą wstąpić do Pani X po śniadanie, kawę i inne potrzebne rzeczy. Niech Pani X się spóźni. Wszyscy pod sklepem będą czekać, powodując „sztuczny korek” na chodniku. Z pewnością nie raz śpieszyło ci się, a musiałeś pod przymusem czekać aż ktoś wróci z przerwy czy aż klient przed tobą zdecyduje się co ma kupić, irytujące prawda? Teraz wyobraź sobie, że notorycznie chodzisz do sklepu, a tam wiecznie jest zamknięte.

Jak zostać ekspedientem
fot.unsplash.com

Ekspedient musi uzbroić się naprawdę w anielską cierpliwość, zwłaszcza że klienci bywają różni. Na sklepie często trzeba dołożyć towaru, posprzątać, posprawdzać daty na produktach i te przeterminowane ewentualnie wyrzucić do kubła. Śmieci też wypada wynieść, a ladę przetrzeć, tak aby była ładna i czysta. To wszystko trzeba zrobić podczas obsługiwania klientów, zatem z pewnością organizacja czasu i pracy będzie tutaj dużym atutem. Jak jednak zacząć pracę w tym zawodzie? Co musisz zrobić?

Jak zostać ekspedientem, czyli czy naprawdę jest tak prosto jak mogłoby się wydawać?

Czy naprawdę tak prosto zacząć pracować w sklepie? Tak, właściwie to tak. Wszystko, co będziesz musiał umieć zrobić, to naprawdę banalne rzeczy. Potrzebujesz jedynie kogoś kto przeprowadzi cię przez cały proces, pokaże co kliknąć, co gdzie odłożyć i kiedy wykonać jaką czynność. Jedyną trudnością może być dla ciebie obsługa kasy fiskalnej oraz nauczenie się na pamięć kodów na konkretne produkty. W końcu nie chcesz z pewnością krzyczeć przez pół sklepu o kod na bułkę grahamkę, prawda?

Jak zostać ekspedientem
fot.unsplash.com

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w zawodzie, a nie masz w nim doświadczenia, nie załamuj się. Stwórz ładne, estetyczne, ale zarazem proste CV i zacznij rozsyłać je na ogłoszenia, które możesz znaleźć np. na portalach typu OLX, Pracuj.pl, Jooble.pl czy nawet na Facebookowych grupach z ogłoszeniami o pracę. Będzie ich naprawdę sporo. Po rozesłaniu właściwie czekasz na telefon. Jeśli nie masz doświadczenia, pamiętaj, aby zawsze szczerze porozmawiać, opisać swoje mocne i słabe strony. Czasem nawet sam pracodawca będzie w stanie powiedzieć ci, że nie jest to praca dla ciebie. Nie ma też co pchać się na siłę, prawda?