Ile zarabia budowlaniec
fot.unsplash.com

Pisaliśmy już o wielu zawodach. Jak sam z pewnością widzisz nie zawsze studia oznaczają większe zarobki, a zdarzyć się również może i tak, że ty pracując w gastronomi zarobisz więcej niż niejeden księgowy czy grafik komputerowy. O budowlance panuje wiele różnych i skrajnych przekonań. Jedni twierdzą, że taki człowiek nie zarobi dużo, a większość i tak przepije, inni widzą to zupełnie inaczej. Skąd się biorą takie różnice? Jak jest naprawdę? Ile zarobi budowlaniec? Odpowiadamy!

Wiele osób sądzi, że budowlaniec nie może dobrze zarobić, jako że nie ma on żadnego wykształcenia i do tej pracy nada się absolutnie każdy. Wcale jednak nie musi tak być. Szkoły zawodowe, choć nie są już aż tak popularne, wciąż istnieją, co oznacza, że uczniowie do nich uczęszczają. Nie każdy człowiek na budowie to ktoś wzięty z ulicy, choć oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Jak wyglądają zarobki na budowie?

Zarobki na budowie, czyli ile dostaniesz ty, a ile szef

Zarobki budowlańca zależne są od wielu czynników. Przede wszystkim inaczej zarobi ktoś kto ma własną firmę czy działalność, a inaczej zarobi osoba zatrudniona na etat, która pracuje „dla kogoś” lub „pod kimś”. Oczywiście nie zawsze etat jest gorszy, jednak o tym napiszemy w innym tekście. Duży wpływ na zarobki ma także twoje stanowisko. Możesz być tynkarzem, a możesz być pomocnikiem tynkarza. Możesz operować żurawiem wieżowym, a możesz także stać na dole na placu i „łapać” części. Z początku twoje zarobki z pewnością będą niewielkie, zwłaszcza jeśli kompletnie nie znasz się na zawodzie, który chcesz wykonywać, jednak to jest absolutnie normalne.

Ile zarabia budowlaniec
fot.unsplash.com

Oczywiście różnica w zarobkach między tobą, całą brygadą, a twoim szefem jest kolosalna. Musisz pamiętać, że w większości przypadków praca na budowie to praca na akord. Dostajesz więc stawkę np. za metr kwadratowy ściany i twoje zarobki zależne będą od tego, ile tych metrów zrobisz. Oczywiście nie robisz tego sam. Stawkę musisz więc podzielić np. na 3 osoby, jeśli tyle jest was w brygadzie. Stawka, jaką dostaniecie wy, a stawka, jaką dostaje szef to dwie zupełnie różne cyfry. Wynika to oczywiście z prostego faktu. Twój pracodawca poza zatrudnieniem was, musi zakupić także materiał, ewentualne maszyny, sprzęty, akcesoria, ubrania robocze, a także i bardzo często zwrócić wam koszt dojazdu do pracy, dać auto służbowe czy też zapłacić za hotel pracowniczy.

Ile tak właściwie zarabia budowlaniec? Zarobki budowlańców

Ile w końcu zarabia budowlaniec? Czy jest to kwota, za którą możesz spokojnie przeżyć od tygodniówki do tygodniówki czy raczej będzie to zadanie ciężkie? Jak już pisaliśmy wcześniej wiele zależy od twojego stanowiska, ale także i stażu pracy. Uogólniając doświadczeni pracownicy chwalą się zarobkami o wysokości od 3000 złotych do nawet 6000 złotych, ci początkujący zarabiają średnio 2500 złotych. Oczywiście te zarobki są, tak jak wspominaliśmy bardzo ogólne. Może okazać się, że zarobisz więcej już w pierwszych kilku miesiącach, a może także okazać się, że zarobisz niewiele lub nawet nic, jeśli trafisz na nie odpowiednią firmę. Właśnie dlatego uczulamy cię już teraz, abyś nie pracował na czarno i zawsze prosił o umowę, choćby miała to nawet być umowa o dzieło czy zlecenie.

Ile zarabia budowlaniec
unsplash.com

Jak te zarobki wyglądają za granicami naszego kraju? Czy pracownik budowy faktycznie zarobi znacznie więcej? Przykładowo w Niemczech pracownik, który jest już specjalistą zarobi około 13 euro na godzinie, ten początkujący już 11 euro. Elektryk może liczyć nawet na zarobki powyżej 4000 złotych w skali miesiąca (oczywiście po przeliczeniu z euro na złote). Poza Niemcami dobra opcja to także Czechy, gdzie nie tylko chętnie przyjmują polaków, ale także i jeśli mieszkasz na Śląsku czy Małopolsce to nie będziesz musiał daleko jeździć. Praca w delegacji niesie jednak za sobą nie tylko wyższe zarobki, ale także i wielką odpowiedzialność. Nic w tym dziwnego, że nie każdy się na nią zdecyduje.