fot.unsplash.com

Marzy ci się praca ze zwierzętami, a praca behawiorysty wydaje ci się za trudna? Słyszałeś kiedyś o pracy petsittera? Z pewnością nie jest to zawód, który należy do najtrudniejszych, choć oczywiście nie każdy się do niego nada. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca petsittera, teraz chcielibyśmy pokierować cię przez cały proces zostania petsitterem. Spokojnie, wcale nie jest to trudne czy skomplikowane. Tak właściwie masz bardzo dużą dowolność. Zaczynamy? No to do dzieła! 

Czym właściwie jest petsitting? Kto może zostać petsitterem?

Petsitting to oczywiście anglojęzyczna nazwa, w której ‚pet’ oznacza oczywiście zwierzaka, pupila. Może chodzić tu zarówno o psiaka, jak i o kociaka czy nawet rybkę. ‚Sitting’ oznacza oczywiście opiekę, choć z dosłownego tłumaczenia można by stwierdzić, że chodzi o ‚siedzenie’. Tak więc petsitter to dosłownie zwierzęca opiekunka. Zakres zadań i obowiązków można by porównać do zwykłej opiekunki do dzieci. Trzeba malucha jakoś zabawić, tak aby się nie nudził, a dodatkowo napoić, zadbać o to, aby mógł wyjść na spacer, dotlenić się i głównie chodzi o to, aby nie rozrabiał i miał kogoś kto się nim zajmie. Mogłoby się wydawać więc, że opieka nad psiakiem czy kociakiem to nie będzie trudne zadanie, zwłaszcza jeśli sam masz w domu pupila, którym się zajmujesz. W końcu co w tym trudnego?

Jak zostać petsitterem
fot.unsplash.com

Niestety sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W końcu, po co zatrudniamy petsittera? Są tak naprawdę dwie opcje: albo jedziemy na wakacje i nie mamy jak zabrać ze sobą psiaka, albo musimy zatrudnić opiekunkę ponieważ nasz psiak nie potrafi zostać samodzielnie w domu i gdy tylko nas nie ma zaczyna wyć, piszczeć i płakać. Z pewnością nie jest to komfortowa sytuacja ani dla nas, ani dla zwierzaka, ani dla sąsiadów, którzy mieszkają koło nas. Trening i wypracowanie tego problemu to jak najbardziej realna sprawa, jednak to wszystko potrwa, a przecież nie mamy kilku tygodni czy nawet i miesięcy, w momencie, w którym sąsiedzi już ledwo to wytrzymują. W tym momencie możemy zdecydować się na zatrudnienie petsittera.

Jak zostać petsitterem? Wszystko o pracy opiekuna dla zwierzątek

Tak naprawdę masz dwie opcje: możesz opiekować się psiakiem w swoim domu lub w domu właściciela. Ta kwestia jest oczywiście do dogadania pomiędzy tobą a nim. Dla wielu psów opuszczenie miejsca ich zamieszkania jest dodatkowym stresem, którego właściciel chciałby jak najbardziej uniknąć. Oczywiście jest to coś, co musisz ustalić przed zleceniem np. podczas rozmowy telefonicznej. Każdy właściciel chce dla swojego psa jak najlepiej. W końcu są to nasze słodkie pupile. Jak wybrać idealnego petsittera? Jak ktoś może w ogóle zostać petsitterem?

Tak naprawdę petsitterem może nazwać się każdy. Nie są wymagane żadne szkolenia, ani też inne kursy. Wystarczy jedynie mieć odpowiednie podejście do zwierząt. W końcu psiak wymaga odpowiedniej ręki. Nie powie ci wprost, że teraz jest czas na siku, teraz na jedzenie, teraz na zabawę, a teraz to daj mi spokój, idę spać. Psy, które wymagają petsittera to często trudne psy, do których musisz się dostosować. Standardowe metody tresury nie do końca działają. Psiak nie musi być przyjazny, a wręcz przeciwnie.

Jak zostać petsitterem
fot.unsplash.com

Jeśli ten zawód faktycznie cię interesuje, zacznij od szkolenia. W sieci czy na grupach tematycznych na Facebooku znajdziesz naprawdę sporo informacji na temat behawiorystyki zwierząt, tego jak się z psem witać, co oznacza, gdy kot nasika poza kuwetę itp. Im więcej informacji przyswoisz, tym lepiej w końcu musisz zająć się pupilem w sposób należyty, tak aby jemu się nic nie stało. Cała odpowiedzialność jest w twoich rękach, a im lepiej się zajmiesz pupilem, tym więcej będziesz mieć zleceń. W tego typu pracy główną rolę gra poczta pantoflowa. Zleceń nie brakuje, w końcu co chwilę ktoś jedzie na wakacje, idzie do pracy czy wyjeżdża na okres świąteczny. To, iloma zwierzęciami się zaopiekujesz zależy tylko i wyłącznie od ciebie.

1 KOMENTARZ

  1. Rzeczywiście to sporo też zależy od przyzwyczajenia i wychowania zwierzaka, niektóre psy bez problemu można zostawiać co tydzień u innego petsittera inne za nic nie ruszą się z domu 😉

Comments are closed.