fot.unsplash.com

Chcesz zostać kelnerką? A może szukasz opcji, aby dorobić sobie w wakacje czy podczas gdy, wciąż uczysz się w szkole średniej lub studiujesz? Wiele osób decyduje się na pracę w gastronomi na zmywaku, jako kelnerka, pomocnik barmana czy inna pomoc w lokalu. Nie ma w tym nic dziwnego. W tych zawodach doświadczenie nie jest wymagane, może poza pracą barmana. Jak to jednak ma się do wypłaty? Ile zarabia kelnerka i czy może liczyć na wynagrodzenie, z którego jest się w stanie samodzielnie utrzymać?

Praca kelnerki – oczekiwania a rzeczywistość

Wydawać by się mogło, że kelnerka nie zarabia sporo, w końcu jak ma dostać dużą sumę, jeśli jest to jedna z jej pierwszych prac, a na dodatek nie ma żadnego doświadczenia? Co to za sztuka podać do stolika talerzyk czy szklankę z herbata lub drinkiem, prawda? Dla wielu osób rzeczywistość może być szokująca. Musimy jednak zaznaczyć, już na wstępie, że w gastronomi często jedna osoba wykonuje kilka zawodów. Mimo że pracodawca zatrudnił cię w roli kelnerki, nie oznacza to, że nie będziesz nalewać piwa, sprzątać stolików, myć podłóg po zamknięciu, rozliczać kasy i wiele innych. Ta wielozadaniowość powinna mieć przełożenie na twoją wypłatę, przynajmniej w teorii. Jak jest w rzeczywistości? Na jakie zarobki może liczyć kelner lub kelnerka, która nie ma doświadczenia w tym zawodzie?

fot.unsplash.com

W gastronomi często można spotkać się z wyzyskiem pracownika. Oczywiście zdarza się to także w innych miejscach pracy, nie tylko tam, gdzie klient udaje się, żeby zjeść. Warto więc już od samego początku zatrudnienia, pytać o wszystkie szczegóły, obowiązki, wymagania i wiele więcej. Same zmiany w gastronomi są różne. Udając się do pracy w barze w centrum miasta, musisz liczyć się z późnymi godzinami pracy, zwłaszcza w weekend. Pracując na weselu, również nie wyjdziesz po kilku godzinach, jednak następnie masz kilka dni wolnych na odpoczynek. Inaczej jest także w przypadku ekskluzywnych restauracji, które otwarte są wyłącznie od np. południa do wieczora.

Zarobki kelnerki lub kelnera – statystyki

Statystycznie więcej jest kelnerek płci damskiej, niż kelnerów. Serwis wynagrodzenia.pl przeprowadził wśród swoich czytelników ankietę, której wyniki wskazują, że aż 293 kobiet pracuje w roli kelnerki, natomiast mężczyzn w tym zawodzie jest jedynie 125. Jak więc wyglądają zarobki kelnerów? Mediana, czyli średnia wyliczona z najwyższych i najmniejszych zarobków wynosi 2800 złotych brutto, co netto daje około 2061 złotych. Co drugi kelner otrzymuje pensję od 2 430 PLN do 3 310 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych kelnerów zarabia poniżej 2 430 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 310 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych kelnerów.

fot.unsplash.com

Należy jednak pamiętać, że to nie koniec. Praca kelnera niesie za sobą wiele benefitów. Zazwyczaj jedzenie z lokalu jest darmowe lub płacisz za nie bardzo symboliczną kwotę, co pozwala ci na oszczędność, nie musisz w końcu gotować samodzielnie w domu i robić zakupów z wysokimi rachunkami na paragonie. Dodatkowo inne usługi i produkty, również będą dla ciebie bezpłatne lub zapłacisz za nie niewiele. Nie możemy także zapomnieć o napiwkach. Z takich napiwków naprawdę możesz nazbierać sobie drugą pensję. Wiele zależy od miejsca, w którym pracujesz. Im bardziej ekskluzywna restauracja, tym wyższy napiwek zostawi po sobie klient.

Wiele dziewczyn decyduje się także na pracę w klubach nocnych, gdzie takie napiwki potrafią wynosić więcej niż sam drink, który dostarczasz do stolika. Wszystko jednak wciąż pozostaje bardzo kulturalne i grzeczne. To, że pracujesz w takim miejscu, a nie innym nie zobowiązuje cię do noszenia krótkich spodenek, bluzek z dużym dekoltem i innych tego typu rzeczy. Jeśli więc szukasz opcji, aby sobie dorobić, z pewnością jest to dobre rozwiązanie. Zarobki kelnerki na godzinę różnią się w zależności od lokalu, lokalizacji (centrum miasta) oraz tego, w jakim mieście pracujesz.