fot.unsplash.com

Marzy ci się praca w gastronomi, a może szukasz opcji, aby dorobić do domowego budżetu? Na kelnerkę często idą osoby młode, która poza pracą robią jeszcze studia lub kończą szkołę średnią i nie ma w tym nic dziwnego. Większość osób wychodzi z założenia, że do tego zawodu niepotrzebne jest absolutnie żadne wykształcenie, ani też umiejętności. Jak jest naprawdę? Co należy do obowiązków kelnerki i jak nią zostać? Odpowiadamy! 

Praca kelnerki – wymagania i obowiązki

Jak musi wyglądać kelnerka? Przede wszystkim musi być ubrana schludnie. Wczorajszy makijaż, nieogarnięte włosy czy krótkie spodenki absolutnie nie są na miejscu. Nawet pracując w klubach nocnych, taki ubiór i wygląd nie przejdzie. Zazwyczaj wymóg to biała góra (koszulka lub koszula, bez napisów) oraz ciemny dół (czarne długie spodnie, spódniczka do kolan itp.). Ważne są także wygodne buty, które wciąż będą w stonowanych kolorach, w końcu cała twoja zmiana to chodzenie, sprzątanie, stanie i obsługiwanie gości, zatem na nogach będziesz naprawdę przez cały czas. W pracy kelnerki ważne jest także zorganizowanie oraz wysoka kultura osobista. Zdarzają się naprawdę różni klienci. Jeden będzie spokojny, a inny przy najmniejszym twoim błędzie wpadnie w absolutny szał i zacznie krzyczeć na cały lokal.

fot.unsplash.com

Warto także, już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, zapytać o to, co będzie należało do twoich obowiązków. Niestety, gastronomia rządzi się własnymi prawami, często jedna osoba wykonuje kilka czynności, zwłaszcza jeśli są braku w personelu. Jako kelnerka możesz nie tylko zajmować się obsługą gości, ale także i sprzątać, przygotowywać drinki czy desery i wiele więcej. Dokładnie wypytaj potencjalnego szefa o wszystkie szczegóły, tak abyś wiedziała na co właściwie się szykujesz, czego od ciebie będą oczekiwać i co należy do twoich zadań i obowiązków. Ważnym aspektem są także napiwki. W pracy kelnerki są one oczywiście codziennością. Co jednak z nimi? Czy dzielicie się z innymi dziewczynami? Może każda ma swoje lub odkładane są na miejsce? Z napiwków często kelnerki są w stanie uzbierać sobie drugą wypłatę lub chociaż pieniądze na małe, drobne wydatki w skali tygodnia, jak zakup jedzenia, picia czy zatankowanie samochodu, aby dojeżdżać do pracy. Zawsze to dobra opcja także na zaoszczędzenie kilku groszy.

Jak zostać kelnerką?

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli właściwie jak zostać kelnerką. Może cię to zdziwić, natomiast istnieją szkoły kelnerskie i kursy kelnerskie. Cena takiego kursu to około 750 złotych. Czy jest on potrzebny? Jeśli myślisz o kelnerowaniu raczej przyszłościowo, a nie na jakiś okres czasu czy dodatkowy zarobek, zdecydowanie warto go wykonać. Koszt choć duży, bardzo dobrze będzie wyglądał w twoim CV i jest to z pewnością coś, czym możesz się pochwalić. Nie jest on jednak wymagany, chyba że aplikujesz do wysoko postawionych, luksusowych restauracji czy pubów. Wtedy oczywiście może zdarzyć się, że na rozmowie kwalifikacyjnej zostaniesz zapytany o taki kurs. Co jednak w przypadku, w którym kelnerstwo to jedynie okres przejściowy w twoim życiu i w przyszłości raczej nie wiążesz z nim swoich planów? Wtedy nie ma sensu go robić.

fot.unsplash.com

Wymogi w knajpach czy restauracjach na kelnerkę czy kelnera nie są wysokie. Liczy się miła aparycja, wysoka kultura osobista, punktualność, sumienność i chęć pracy „od zaraz”. Dużo osób idzie do gastronomi, nie zdając sobie sprawy z tego, ile jest tam tak naprawdę pracy i jak bardzo możesz być zmęczony po jednej dniówce. Właśnie dlatego w takich lokalach obrót pracowników jest naprawdę spory. Zdarzają się ludzie, którzy pracują po kilka czy kilkanaście lat, ale znajdziesz tam także tych, którzy chcieli po prostu na szybko dorobić czy jest to dla nich praca wyłącznie na okres studiów czy szkoły średniej. Nie ma w tym nic dziwnego. Być może sam, jesteś w takiej sytuacji. Jeśli poszukujesz zatrudnienia jako kelner czy kelnerka po prostu przeglądnij oferty w sieci i zacznij wysyłać CV. Gwarantujemy, że ktoś się odezwie.