Ile zarabia ekspedient
fot.unsplash.com

Ekspedient to zawód z pozoru prosty, łatwy i przyjemny, niestety nie zawsze tak jest. Niezależnie od tego czy wiążesz z nim długotrwałą współpracę czy jest to jedynie dodatkowy zarobek podczas np. studiów czy szkoły średniej, warto wiedzieć na ile tak właściwie masz się przyszykować. Ile zarobisz na tym stanowisku? Czy jest to kwota opłacalna czy raczej typowy wyzysk? Spokojnie, dzisiaj odpowiemy ci na wszystkie pytania, które mogłyby ci się nasunąć czy przejść przez myśl. Zaczynajmy! 

Praca ekspedienta – obowiązki a zarobki. Czy jest to opłacalne?

Jeśli zarabiasz np. 5000 złotych netto w skali miesiąca, ale w pracy siedzisz po 16 godzin dziennie to tak naprawdę twoja stawka wynosi 15 złotych za godzinę. Oczywiście, suma pod koniec miesiąca, która pojawia sie na twoim koncie jest duża, jednak musiałeś na nią ciężko zapracować. W życiu nie chodzi też o to, aby całkowicie zrezygnować z wszystkiego na rzecz kilkuset złotych więcej, a o to, aby znaleźć zawód i zarobki, które pozwolą ci nie tylko na utrzymanie się i odłożenie jakiejś kwoty co miesiąc, ale także nie będą ci spędzać snu z powiek czy nie powstrzymają cię od ugotowaniem sobie obiadu. Praca ekspedienta dla wielu osób wydaje się być prosta, błaha i kompletnie nieopłacalna. Żyjemy w przekonaniu, że takie osoby zarabiają najniższą krajową i żyją od pierwszego do pierwszego, jak jest w rzeczywistości?

Ile zarabia ekspedient
fot.unsplash.com

Ekspedient to nie tylko osoba, która pracuje w sklepie spożywczym czy supermarkecie, ale także i ktoś, kto np. sprzedaje samochody. Zarobki takiej osoby będą więc nie tylko zależne od tego, w jakim miejscu dana osoba pracuje, ale także i od doświadczenia, stażu pracy, lokalizacji, zakresu pracy oraz wielu innych czynników. Zanim więc podpiszesz jakąkoliwek umowe dokładnie dopytaj co konkretnie miałbyś czy miałabyś robić. W ten sposób unikniesz wszystkich ewentualnych niespodzianek, które mógłbyś spotkać na swojej drodze, ale także i rozczarowania w przypadku, w którym twoja praca jako ekspedient po prostu się nie uda. Nie ma w tym nic złego, nie każdy zawód jest dla każdego. Ile zarabia taki sprzedawca?

Ile zarabia ekspedient? Zarobki na stanowisku ekspedienta – czy naprawdę są niewielkie?

Wiele osób żyje w przekonaniu, że kasjerka nie zarabia za wiele. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, zarobki w Polsce nie są zbyt wysokie, nawet w przypadku z pozoru opłacalnych i trudnych zawodów. Nie ma więc co się załamywać, w końcu nie samymi finansami człowiek żyje. Na podstawie danych z serisu zarobki.pracuj.pl oszacowano, że miesięczne wynagrodzenie to około 2000 złotych netto. Mowa tutaj o najzwyklejszych sprzedawcach np. w sklepach spożywczych na niewielkim osiedlu. Pracownica dużego marketu może liczyć już nawet na 3000 złotych w skali miesiąca. 

Wynagrodzenie specjalistów to już kwota około 3000 złotych, ci z branży motoryzacyjnej zarobią 3100 złotych, a kierownicy około 4600 złotych. Jak wiec sam widzisz, wszystko zależy, w jakim sklepie będziesz pracować. Inne zarobki otrzyma ktoś kto pracuje w butiku, a jeszcze inne ktoś, kto pracuje np. w malutkim sklepiku osiedlowym. Pamiętaj, że pracując np. na pół etatu podczas szkoły średniej czy dorywczo podczas studiów, możesz liczyć na zniżki z podatku. Podobnie jest z osobami dorosłymi do 26 roku życia. To również podniesie ci twoją miesięczną wypłatę w górę.

Ile zarabia ekspedient
fot.unsplash.com

Czy taka kwota wystarczy ci na przeżycie? To musisz już samodzielnie stwierdzić, tak naprawdę wszystko jest jednak do ogarnięcia. Musisz tak naprawdę patrzeć, jaka jest stawka godzinowa i jaki jest to wymiar etatu. Przelicz sobie to, dopytaj o zakres obowiązków i sam zastanów się, czy ci to odpowiada i czy jest to odpowiednie wynagrodzenie, za pracę, którą masz wykonywać, w końcu to ty będziesz musiał się z tego utrzymać i wyżywić. Głowa do góry na pewno będzie dobrze!