fot.unsplash.com

Makijaż to twoja prawdziwa pasja i chciałabyś zająć się tym na stałe? Spokojnie, dzięki niemu możesz zarabiać i to naprawdę niemałe pieniądze. Jak wygląda praca wizażystki/makijażystki? Co musisz umieć? Jakie są wymagania, a jakie musisz spełniać wymogi? Wszystko ci wytłumaczymy krok po kroku! Dzięki temu artykułowi spokojnie poradzisz sobie z ogarnięciem tajników wizażu czy makijażu, a także będziesz wiedziała co masz zrobić i w którą stronę pójść to naprawdę nie jest aż takie trudne, a dzięki temu możesz mieć zawód, który nie tylko będzie ci sprawiał przyjemność, ale także pozwoli ci nawet na utrzymanie się wyłącznie z tego, co zarobisz. Zaciekawiona? Zaczynajmy!

Kim jest wizażystka/makijażystka i czym właściwie się zajmuje?

Kim właściwie jest wizażystka? Wizażystka to profesjonalna makijażystka, która wykorzystuje kosmetyki, aby zmienić lub poprawić wygląd danej osoby. Wizażyści są często nazywani kosmetologami lub kosmetologami, ale różnią się tym, że specjalizują się tylko w makijażu i zazwyczaj nie oferują innych usług, takich jak włosy lub paznokcie. Sztuka makijażu sięga co najmniej 6000 lat. Nie jest to absolutnie nic nowego. Starożytni egipscy faraonowie zatrudniali specjalnie wyszkolonych służących, którzy nakładali na nich kosmetyki, tak aby ci mogli wyglądać jak prawdziwi bogowie.

W ostatnich czasach zdecydowanie wzrosło zapotrzebowanie na wykwalifikowanych wizażystów do pracy z aktorami lub aktorkami, politykami, produkcjami teatralnymi oraz do telewizji i filmów. Wizażystka jest zwykle członkiem zespołu, który poza nią zawiera także i  fryzjera oraz specjalistę od garderoby. W ramach tego zespołu wizażystka przekształca aktora w postać. Wizażyści mogą być zatrudnieni przez firmę, osobę fizyczną lub pracować jako niezależni artyści na zlecenia. W dużych obszarach rozrywki wizażyści mają związki i stowarzyszenia, do których należą.

Praca wizażystki
fot.unsplash.com

Jak zostać makijażystką lub wizażystką? Trzy proste kroki do osiągnięcia sukcesu, czyli jak wspiąć się na wyżyny

Pierwszy krok do zostania makijażystką/wizażystką to naucz się, jak prawidłowo wykonywać makijaż. Certyfikaty i doświadczenie są bardzo potrzebne i cenione w takim zawodzie, jednak to nie klucz do sukcesu. Musisz przede wszystkim doskonalić swoje umiejętności. Możesz robić to poprzez filmiki na Youtubie czy Instagramie. Z pewnością znajdziesz tam sporo inspiracji oraz wiele ciekawych sztuczek i trików. Edukacja formalna w szkole czy na kursach nie jest z początku, możesz dojść do tego metodą prób i błędów. Pamiętaj jednak, że malowanie siebie, a malowanie kogoś innego to dwie różne sprawy. Testuj różne kosmetyki, baw się kolorami czy nowymi technikami makijażu.

Drugi krok to zastanów się nad swoimi usługami i umiejętnościami makijażu.
Kluczem do refleksji jest bycie szczerym wobec siebie. Po kursie czy ukończeniu specjalistycznej szkoły z pewnością masz przyzwoity zestaw umiejętności, jednak wciąż nie jest to wystarczający poziom, aby od razu zacząć wizaż bardzo profesjonalnie. Zadaj sobie następujące pytania: w czym jesteś dobry? W czym nie jesteś dobry? Gdzie możesz poprawić? Co możesz zaoferować innym makijażystom w Twojej okolicy? Gdy znajdziesz na nie odpowiedź, z pewnością będzie ci znacznie łatwiej.

Praca wizażystki
fot.unsplash.com

Kolejny, trzeci krok to zbuduj swój profesjonalny zestaw do makijażu. Kosmetyki dzielą się na dwie kategorie: tanie i drogie. Tak naprawdę to, jak zbudujesz swoją „kosmetyczkę” zależne jest tylko i wyłącznie od ciebie, jednak zastanów się sama, czy idąc na profesjonalny makijaż chciałabyś, aby ktoś używał najtańszych, nietrwałych czy niesprawdzonych kosmetyków? Zwłaszcza jeśli koszt całego makijażu wynosi naprawdę sporo. Tak naprawdę swoją cenę powinnaś uzależnić od tego co znajduje się w twoim kurferku. Im są to droższe produkty, lepszej jakości i trwalsze, tym wyższa cena i oczywiście im tańsze kosmetyki, tym niższa cena za makijaż.