Ile zarabia opiekunka dla dziecka
fot.unsplash.com

Praca jako niania czy też opiekunka dla dziecka z pewnością nie należy do łatwych i lekkich zawodów. Wymagane jest nie tylko poświęcenie, wstawanie z samego rana czy zaakceptowanie nietypowych godzin pracy, ale także i odpowiednie podejście do dzieci. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca niani, jak nią zostać, jakie powinnaś postawić kroki, jeśli chcesz pracować właśnie w tym zawodzie, teraz czas na ostatnią, jednak bardzo istotną kwestią, jaką są zarobki. Ile właściwie zarabia opiekunka dla dziecka? Odpowiadamy!

Praca opiekunki dla dziecka – jak wygląda dzień z życia niani?

Z czym kojarzą nam się opiekunki dla dzieci czy nianie? Wiele zależy od naszego podejścia. Niektórzy patrzą na to w sposób negatywny, w końcu to matka powinna odchować dziecko, a nie obca kobieta. Inni widzą takie osoby, jako prawdziwe wybawienie, w końcu dziecko jest najważniejsze, ale każdy z nas ma prawo do chwili odpoczynku, relaksu czy też wspólnego wyjścia na kolację. Zatrudnienie niani to krok, na który decydują się również małżeństwa, gdzie obie strony pracują, spełniają się zawodowo i żadna z nich nie wyobraża sobie z tego zrezygnować. Wtedy dziecko zostaje pod opieką osoby zaufanej i obie strony są zadowolone. Zarówno rodzice, jak i maluch.

Czym tak właściwie zajmuje się opiekunka dla dziecka? Przede wszystkim dzieckiem, oczywiście. To, co należy do jej obowiązków jest zależne od ustaleń pomiędzy nią, a jej pracodawcami, czyli np. rodzicami. Mówiąc jednak ogólnikowo, musi się ona opiekować małym dzieckiem lub małymi dziećmi w warunkach domowych, oczywiście mowa tutaj także o zabawie, pomocy przy odrabianiu zadań domowych, przygotowanie czy odgrzanie posiłku, nakarmienie dziecka, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych (uczesanie, zmiana pampersa, kąpiel itp.) ale także i udzielenie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Dodatkowo możesz także zawozić i odbierać dziecko z zajęć pozaszkolnych jak np. mecz, trening, jazda konna, logopeda, lekarz itp.

Ile zarabia opiekunka dla dziecka
fot.unsplash.com

Ile zarabia opiekunka dla dziecka? Czy jest to opłacalny zawód?

Tak naprawdę ciężko jest określić ile zarabiają opiekunki dla dziecka. Kwoty są naprawdę zróżnicowane. Im większe miasto, tym większy zarobek. W przypadku opieki nad np. dwójką czy trójką dzieci również powinnaś dostać więcej pieniędzy niż w przypadku opieki nad jednym dzieckiem. Często również większą pensję otrzymasz za opiekę nad niemowlakiem, niż np. nad 5 latkiem. Im więcej obowiązków, tym większa pensja. Tak przynajmniej powinno być. Niestety na swojej drodze z pewnością spotkasz ogłoszenia, w których na godzinę zarobisz od 5 do 10 złotych. Sama musisz wycenić, w jakim stopniu warta jest twoja praca.

Z danych przedstawionych przez serwis Wynagrodzenia.pl wynika, iż mediana zarobków niań w Polsce wynosi 2680 złotych brutto, co netto daje nam 1976 złotych w skali miesiąca. Co drugi niania otrzymuje pensję od 2 430 PLN do 3 030 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych niań zarabia poniżej 2 430 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 030 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych niań. Przeglądając oferty na portalach do poszukiwania pracy, znaleźliśmy zarówno ogłoszenia, gdzie proponowana stawka to 10 złotych za godzinę, jak i te gdzie jest to już 25 złotych za godzinę.

Ile zarabia opiekunka dla dziecka za granicą?

Praca jako niania dla dziecka jest popularnym zawodem również za granicą. Wiele osób, które chce pracować w ten sposób decyduje się na delegację lub nawet stałe opuszczenie kraju. Możliwości jest naprawdę sporo. Przykładowo w Niemczech mediana miesięcznych wynagrodzeń wynosi ponad 10 tysięcy złotych (brutto), a w Wielkiej Brytanii jest to 8000 złotych (również brutto). Ciekawą opcją jest także Au Pair czyli wyjazd do Stanów Zjednoczonych, jako opiekunka do dziecka. Wiele młodych dziewczyn decyduje się właśnie na ten krok, jako że poza pracą mają także opcje zwiedzania miasta, wycieczek i spotkań ze znajomymi czy wyjście na miasto.

Ile zarabia opiekunka dla dziecka
fot.unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here