fot.unsplash.com

Praca patologa to zdecydowanie nie jest łatwy czy przyjemny zawód, a wręcz przeciwnie. Musisz mieć bardzo mocną psychikę, a dodatkowo być odpornym na stres i wszelakie widoki, które normalnego człowieka, mogłyby zwyczajnie brzydzić. Wydawać by się więc mogło, że skoro jest to tak trudny zawód i patomorfologów w Polsce brakuje, to ci, którzy pracują w tym zawodzie, powinni otrzymać godne wynagrodzenie. Jak jest naprawdę? Czytaj dalej i się przekonaj! 

Patomorfologia, a medycyna sądowa to nie to samo, czyli co różni te dwie specjalizacje?

Wbrew pozorom patolog nie ma żadnego kontaktu z policją, ponieważ przeprowadza sekcje osób, które umierają w szpitalu, ustala przyczynę zgonu. Głównie spędza on czas przy mikroskopie, reszta to sekcja zwłok, wykrawanie materiału operacyjnego czy czynności administracyjne. Patomorfologia to specjalizacja, której niewielki odsetek pracy stanowi przeprowadzanie sekcji zwłok, a głównie ten zawód wiąże się z preparatami histologicznymi.

Natomiast specjalizacja z medycyny sądowej to właśnie zawód bardziej związany z sekcją zwłok. Jak więc sam widzisz nie jest to to samo. Zwróć na to szczególną uwagę już na etapie edukacji i kształcenia się, tak abyś nie wybrał np. złego kierunku studiów. Po co dodawać sobie stresu i problemów, prawda? Studia same w sobie nie sa łatwe. No właśnie, jak się przygotować do tego zawodu? Jakie studia wybrać? Co jest konieczne? Czytaj dalej!

fot.unsplash.com

Ile zarabia lekarz medycyny sądowej?

Lekarz medycyny sądowej, choć wykonuje podobną pracę do patomorfologa, ma znacznie inne zarobki. Wysokość pensji lekarza sądowego uzależniona jest w związku z tym od ilości przepracowanych godzin w ciągu miesiąca.

  • Kwota bazowa – 1766,46 zł
  • Stawka za godzinę pracy biegłego lekarza – maksymalnie 30,03 zł
  • Stawka za godzinę pracy biegłych ze stopniami i tytułami naukowymi:
    • doktor 2,4 proc. – 42,40 zł
    • doktor habilitowany 2,9 proc. – 51,33 zł
    • profesor zwyczajny i nadzwyczajny 3,7 proc. – 65,36 zł
  • Istnieje możliwość wskazania – w przypadku skomplikowanej sprawy – kwoty powiększonej o 50 proc. czyli odpowiednio: 45,04 zł; 63,60 zł; 76,99 zł; 98,04 zł

Przykładowe stawki tzw. ryczałtowe:

  • za określenie inwalidztwa lub niezdolności do pracy – maksymalnie 8 proc., czyli 141,32 zł
  • za ocenę zdolności do odbycia kary pozbawienia wolności – maksymalnie 10,1 proc., czyli 178,41 zł
  • ocena stanu zdrowia psychicznego ambulatoryjnie z wydaniem opinii na piśmie maksymalnie 10,1 proc., czyli 178,41 zł
  • ocena stanu zdrowia psychicznego w warunkach szpitalnych z wydaniem opinii na piśmie maksymalnie 24,4 proc., czyli 431,02 zł
    wydanie opinii wyłącznie na podstawie akt sprawy maksymalnie 20,4 proc., czyli 360,36 zł
fot.unsplash.com

Ile zarabia patomorfolog w Polsce, a ile zarabia za granicą?

Tak naprawdę zarobki patologa, czyli patomorfologa w Polsce są dużą niewiadomą. Niektóre źródła podają, że zarobki w tym zawodzie nie przekraczają średniej krajowej, a inne, że liczy się je podobnie jak zarobki np. lekarza medycyny sądowej, czyli stała kwota bazowa liczy ponad 1000 złotych, a do tego dochodzą dodatki związane z konkretnymi przypadkami, czas pracy, jakość badań oraz stopień rozkładu zwłok. W przypadku pracy kryminalnej, twoja wypłata może zwiększyć się nawet o połowę.

Za granicą te zarobki są już bardziej „jawne”. Przykładowo w USA patomorfolog (patolog) zarabia 221 000 dolarów, czyli około 864 618 złotych, w skali roku. Podzielmy tę kwotę przez 12 miesięcy. Miesięcznie patolog w USA zarabia 18 416 dolarów, czyli około 72 048 złotych. Różnica jak sam widzisz, jest kolosalna. Nie od dziś jednak wiadomo, że lekarze za granicą naszego kraju zarabiają znacznie więcej. Dużą rolę w twojej wypłacie gra przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.