fot.unsplash.com

Marzy ci się praca przy zwłokach, ale technik kryminalistyki czy policjant to dla ciebie za mało? Spróbuj zawodu patologa, a właściwie patomorfologa. Choć ten zawód nie należy do prostych, o czym już pisaliśmy, być może okaże się być idealny właśnie dla ciebie! Sprawdź sam, czytając dalej, jakie wymogi musisz spełniać, jak wygląda taka praca i jakie studia należy ukończyć, aby odnieść sukcesy w tym zawodzie. Jeśli naprawdę interesuje cię ta profesja, musisz przyszykować się na sporo nauki i wiele poświęceń, jednak to wszystko się opłaci.

Kto może zostać patologiem?

Czasem, gdy np. kogoś rozjedzie pociąg, technicy kryminalistyki fotografują jelita tej osoby przez kilkanaście metrów wzdłuż torów. Nie brzmi to zbyt przyjemnie, prawda? Niestety, takie są uroki tych profesji. Dla niektórych będzie to za dużo i nie będą w stanie tego znieść, inni, jak dziwnie to nie zabrzmi, poczują się jak ryba w wodzie. Praca patologa to zdecydowanie nie jest łatwy czy przyjemny zawód, a wręcz przeciwnie. Musisz mieć bardzo mocną psychikę, a dodatkowo być odpornym na stres i wszelakie widoki, które normalnego człowieka, mogłyby zwyczajnie brzydzić. Inaczej jest obejrzeć zwłoki czy śmierć człowieka na ekranie telewizora, a jeszcze inaczej jest zobaczyć to na żywo. Przede wszystkim zwłoki śmierdzą i to mocno. Bardzo często produkcje takie jak seriale, filmy itp., dają nam mylne wyobrażenie na temat konkretnych zawodów.

fot.unsplash.com

Patologia, czyli jaki dział wybrać i czym się one różnią?

Patologia (z języka greckiego πάθος „pathos” – cierpienie i -λογία „-logia” – przyrostek tworzący rzeczowniki oznaczające gałęzie nauki) – nauka będąca dziedziną medycyny, zajmująca się badaniem przyczyn, mechanizmów powstawania i rozwoju, a także skutków chorób. Patologia rozumiana jako nauka bada etiologię, patogenezę, zmiany morfologiczne i zmiany czynnościowe w przebiegu chorób. W miarę rozwoju tych badań powstały bardziej szczegółowe działy:

  • histopatologia,
  • immunopatologia,
  • logopatologia,
  • neuropatologia,
  • osteopatologia,
  • psychopatologia,
  • patologia seksualna,
  • patologia społeczna,
  • patofizjologia,
  • patomorfologia,
  • patologia zwierząt,
  • anatomia patologiczna zwierząt,
  • histopatologia zwierząt,
  • patofizjologia zwierząt,
  • patomorfologia zwierząt,
  • fitopatologia.

Patomorfologia, a medycyna sądowa to nie to samo, czyli co różni te dwie specjalizacje?

Wbrew pozorom patolog nie ma żadnego kontaktu z policją, ponieważ przeprowadza sekcje osób, które umierają w szpitalu, ustala przyczynę zgonu. Głównie spędza on czas przy mikroskopie, reszta to sekcja zwłok, wykrawanie materiału operacyjnego czy czynności administracyjne. Patomorfologia to specjalizacja, której niewielki odsetek pracy stanowi przeprowadzanie sekcji zwłok, a głównie ten zawód wiąże się z preparatami histologicznymi.

fot.unsplash.com

Natomiast specjalizacja z medycyny sądowej to właśnie zawód bardziej związany z sekcją zwłok. Jak więc sam widzisz nie jest to to samo. Zwróć na to szczególną uwagę już na etapie edukacji i kształcenia się, tak abyś nie wybrał np. złego kierunku studiów. Po co dodawać sobie stresu i problemów, prawda? Studia same w sobie nie sa łatwe. No właśnie, jak się przygotować do tego zawodu? Jakie studia wybrać? Co jest konieczne? Czytaj dalej!

Jak się wykształcić do zawodu patologa?

Bez studiów medycznych nie można być patologiem i to jest raczej oczywiste. Nie możesz być lekarzem bez odpowiedniego profesjonalnego przygotowania i obycia w zagadnieniach immunologicznych. Jako że dziedzina patologii jest specjalizacją lekarską, zainteresowani muszą walczyć o miejsce na normalnych studiach medycznych. Już na etapie liceum możesz wybrać profil biologiczno-chemiczny, czyli biol-chem lub profil stricte medyczny, o ile taki jest. Na maturze skup się na biologi, a właściwie rozszerzonej biologi. Często drugim wymaganym przedmiotem jest chemia. Dopiero pod koniec studiów będziesz mógł skupić się na swoim konkretnym kierunku, czyli patologii.