fot.unsplash.com

Praca policjanta zdecydowanie nie należy do prostych zawodów. Wymaga ona skupienia, opanowania, a także i umiejętności pracy pod presją. Pisaliśmy już o tym, czym zajmuje się policjant, jakie są wymagania oraz obowiązki. Poruszyliśmy także kwestię szkolenia, jak i całej rekrutacji, czas na ostatnią, a zarazem bardzo ważną kwestię, czyli ile zarabia policjant? Dziś poznasz odpowiedź na to pytanie i będziesz mógł podjąć ostateczną decyzję. 

Praca w policji – obowiązki

Zacznijmy od najważniejszego, czyli czym właściwie zajmuje się policjant? Z pewnością wiesz, że policja ma wiele różnych oddziałów, które ogarniają skrajne różnie rzeczy. Jeden policjant patroluje miasto, inny w tym czasie walczy z rabusiem, a jeszcze inny stoi z tzw. suszarką. Podstawowym zadaniem policji jest ochrona porządku punlicznego, walka z przestępczością, ale także i jej wykrywanie. Dodatkowo muszą oni ścigać osoby poszukiwane, szukać tych zaginionych i wiele więcej.

Aby zrozumieć, czym zajmuje się policja, wystarczy tak naprawdę rozejrzeć się wokół siebie. W przypadku kradzieży roweru czy napadu na sklep, po kogo dzwonimy? Ten zawód niesie jednak za sobą bardzo dużą odpowiedzialność. Będąc policjantem nie możesz pozwolić sobie na chwilę zawahania czy złą decyzję. Twoje nerwy muszą pójść na dalszy plan, z pewnością nie raz zdarzy ci się podczas interwencji czy kontroli usłyszeć wiele przykrych słów, wyzwisk czy nawet oberwać. Nikt nie może wyprowadzić cię z równowagi. Ważna jest także umiejętność skupienia. Z pewnością przyjdzie ci pracować w nerwach, stresie, a także pod presją czasu. Zdecydowanie nie jest to praca dla każdego, dlatego zanim się zdecydujesz złożyć aplikację, popytaj, poczytaj. Może ktoś w twoim otoczeniu jak np. znajomy czy rodzina jest policjantem i mógłby cię pokierować?

Ile zarabia policjant
fot.unsplash.com

Ile zarabia policjant?

Ile tak naprawdę zarabia policjant? Wydawać by się mogło, że dużo, w końcu to tak odpowiedzialny zawód, znów z drugiej strony krąży wiele plotek na temat rzekomej płacy policjantów. Mowa tutaj o kwotach naprawdę rozbieżnych od najniższej krajowej po nawet kilkanaście tysięcy. Jaka jest rzeczywistość? Cóż, jak w większości zawodów wszystko zależy od stanowiska, stażu pracy, doświadczenia, jak i samej osoby. Zawód policjanta niesie jednak za sobą nie tylko stałą wypłatę, ale także i wiele premii, które zdecydowanie podnoszą w górę zarobki.

Wynagrodzenie policjanta to suma kilku składników. Chodzi tutaj oczywiście o wynagrodzenie zasadnicze, które zależne jest od grupy zaszeregowania, dodatkowo przysługuje dodatek stażowy, a także dodatki służbowego/funkcyjnego i za stopień. Policjant, podobnie jak i górnik może liczyć na nagrodę roczną czyli tzw. trzynastkę, a także szereg różnych świadczeń w ramach systemu socjalnego. Oficjalna strona www.info.policja.pl opublikowała tabelę przeciętnych uposażeń policjantów na wybranych stanowiskach służbowych. Przykładowo Komendant Główny policji może liczyć na zarobki (netto), które wynoszą nawet 16 tysięcy, kursant dla porównania otrzyma już ok. 2,3 tysiąca, a dzielnicowy około 4 tysięcy.

Zarobki policjantów – jakie są to tak naprawdę kwoty?

Jak sam widzisz zarobki policjantów są bardzo różne. Ma to oczywiście absolutny sens. W każdej firmie pracownik nowy lub ten niedoświadczony, zarobi mniej niż np. szef czy prezes. Z pewnością jednak przerazi cię fakt 2,3 tysiąca (netto) na okresie stażowym. Jak z tego wyżyć? Jak opłacić mieszkanie, które często zabiera aż 80% wypłaty? Głowa do góry. Podczas szkolenia, które trwa 6 miesięcy, nie płacisz za żadne podstawowe potrzeby. Dach nad głową masz zapewniony, podobnie jak i wyżywienie. Pieniądze zostają ci więc na przyjemności.

Ile zarabia policjant
fot.unsplash.com

Wynagrodzenia.pl to strona, która oferuje porównywarkę wynagrodzeń na danym zawodzie. Swoje dane biorą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, do którego przystąpiło aż 1 804 193 ankietowanych. Jak według nich, szacuje się zarobki policjanta? Mediana, czyli średnia wynagrodzenia, w skali miesiąca dla policjanta wynosi 4970 złotych brutto, co daje 3 591 złotych netto. Co drugi policjant otrzymuje pensję od 4 170 złotych do 6 490 złotych. Oczywiście zdarzają się także i mniejsze lub większe zarobki. Jak już pisaliśmy wcześniej, wiele zależy od stanowiska, jak i stażu pracy.