fot.unsplash.com

Praca w schronisku to z pewnością nie jest proste zadanie. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że wiele zwierząt tam przeżywa naprawdę mocną traumę. Twoimi zadaniami nie jest tylko głaskanie, mizianie czy wyprowadzanie na spacer, ale także i sprzątanie odchodów, karmienie, podawanie lekarstw czy asysta w przypadku wizyty weterynarza np. na szczepienia. Pisaliśmy już o tym jak wygląda praca w schronisku dla zwierząt, ale także i jak się wkręcić do tej pracy, teraz czas na ostatnią, a zarazem najważniejszą kwestię, czyli ile zarabia pracownik schroniska dla zwierząt?

Praca w schronisku dla zwierząt – jak wygląda naprawdę?

Aby zrozumieć jak naprawdę wygląda praca w schronisku dla zwierząt wystarczy zostać wolontariuszem. To pozwoli ci zobaczyć jak działają wszystkie procesy, co należy do twoich obowiązków i z czym to wszystko się je. Schronisko dla zwierząt to z pewnością nie jest hotel czy praca biurowa. Nie jest to także przyjemne miejsce. Musisz przyszykować się na patrzenie tym wszystkim uroczym psinkom czy kociakom prosto w oczy, mimo iż masz świadomość, że większość z nich może nigdy nie opuścić terenu schroniska i właściwie do końca życia pozostać za kratami. Psiaki wyją rozpaczliwie za swoimi opiekunami, którzy je porzucili. Koty mogą być osowiałe czy nawet całkowicie zdziczałe przez to, że ich mama czy tata już ich nie chcieli.

Ile zarabia pracownik schroniska dla zwierząt
fot.unsplash.com

Jeśli myślisz, że twoimi obowiązkami będzie głaskanie psiaków czy mizianie kociaków, czas spojrzeć prawdzie w oczy – głęboko się mylisz. Nie mamy tutaj oczywiście na celu zniechęcić cię do tej pracy, absolutnie nie o to nam chodzi, jednak chcielibyśmy, abyś miał czy miała świadomość tego co cię czeka. Pies, podobnie jak kot i każde inne zwierze musi załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Niestety nawet schroniska, które mają po kilkanaście pracowników i kilkudziesięciu wolontariuszy, nie są w stanie ustawić wszystkiego tak, aby każdy psiak mógł wyjść na przysłowiową siku i kupę. Te zwierzęta są więc zmuszone do załatwiania swoich potrzeb w boksie, w którym mieszkają na codzień. To jeden z obowiązków, który na ciebie spadnie – sprzątanie. Kolejną kwestią jest karmienie, wymiana wody na świeżą oraz asysta w momencie, w którym pojawi się weterynarz.

Ile zarabia pracownik schroniska? Pracownik schroniska dla zwierząt a wolontariusz

Ogłoszeń o pracę, gdzie poszukiwani są pracownicy do schroniska dla zwierząt jest naprawdę niewiele. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zazwyczaj bierze się osobę z bliskiego kręgu, zaufaną, która wie już z czym to wszystko się je, a zwierzęta ją znają i jej ufają. Zazwyczaj jest to właśnie wolontariusz. Wolontariat w schronisku to bardzo popularne zajęcie zarówno wśród młodzieży, jak i osób w średnim wieku czy nawet starszych. Często zdarza się także tak, że wolontariuszem zostaje osoba, która adoptowała zwierzaka z owego schroniska lub w drugą stronę, wolontariusz tak zwiąże się z podopiecznym, że bardzo szybko dochodzi do adopcji. Nie ma w tym nic dziwnego.

Ile zarabia pracownik schroniska dla zwierząt
fot.unsplash.com

Zarobki pracownika schroniska dla zwierząt zależne są oczywiście od samego schroniska, tego ile finansów ono posiada w skali roku czy w skali miesiąca, ale także i lokalizacji, miasta czy ilości podopiecznych w schronisku. Oczywiście im więcej zwierzaków, tym więcej pracy przypada na jedną osobę czy więcej pracowników należy zatrudnić. Osoba, która zajmuje się opieką nad zwierzakami zazwyczaj może liczyć na pensję wysokości 2500 złotych netto w skali miesiąca. Wolontariusz oczywiście, dla porównania, nie zarabia absolutnie nic, jednak z pewnością jest to coś, co warto wpisać do CV. Nawet jeśli nie planujesz pracować w schronisku, wolontariat to dobra opcja, jeśli chciałbyś w przyszłości pracować w innym zawodzie, który wymaga od ciebie kontaktu ze zwierzętami.

Jak najbardziej zachęcamy cię do odwiedzenia schroniska dla zwierząt, nie tylko w celach poszukiwania pracy, ale także i pomocy czy nawet adopcji. Każdego dnia czeka tam na ciebie wiele pięknych oczek, które wprost marzą o tym, aby poczuć bliskość, ciepło i miłość od człowieka, której przecież tak bardzo im brakuje.