fot.unsplash.com

Praca weterynarza jest bardzo interesująca i przyciąga do siebie wielu wielbicieli zwierząt, jak i również osoby zainteresowane medycyną. Dodatkowo jest to zawód szanowany przez społeczeństwo, a zapotrzebowanie na niego utrzymuje się na wysokim poziomie, ponieważ ludzie traktują swoje zwierzęta jak przyjaciół, czy nawet rodzinę i chcą jak najlepiej dbać o ich zdrowie, życie i szczęście. Jednak dla wielu osób pasja, zainteresowania, kontakt ze zwierzętami i pozytywna opinia innych to niewystarczająco i chcieliby dodatkowo otrzymywać dużą pensję, która zagwarantowałaby im stabilność finansową i godne życie.

Ile zarabia weterynarz w Polsce?

Tytuł lekarz weterynarii sugeruje, że jest to płaca dobrze płatna, ponieważ wielu osobom kierunki medyczne kojarzą się z bardzo imponującymi zarobkami. Co drugi weterynarz zarabia w przedziale od 3390 PLN do 5340 PLN brutto miesięcznie, co oznacza się średnia pensja weterynarza w Polsce wynosi 4220 PLN brutto. Aż 25% weterynarzy zarabia powyżej tego przedziału, jednak pensja najgorzej zarabiających 25% jest niższa niż 3390 PLN brutto. Zarobki zależą m.in. od stażu pracy i doświadczenia, dlatego z czasem zarobki powinny wzrosnąć i stać się bardziej satysfakcjonujące.

Ile zarabia weterynarz
fot.unsplash.com

Ile zarabia weterynarz za granicą?

Zarobki dobrego, doświadczonego weterynarza w Polsce nie należą do niskich, jednak dla wielu ludzi wciąż są niewystarczające, dlatego rozważają oni wyjazd zagranice w celach zarobkowych. W Anglii średnia pensja weterynarza wynosi 44,844 funtów rocznie, czyli ponad 222 tysiące PLN, a w Niemczech 4230 euro miesięcznie, czyli 18873 PLN. W Stanach Zjednoczonych natomiast średnia pensja wynosi 930,830 dolarów rocznie, czyli ponad 327 tysięcy PLN. Nie jest więc niczym szokującym, że wielu specjalistów rozważa pomysł pracy za granicą. Praca weterynarze jest trudna, ponieważ wymaga dużej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu medycyny oraz wiąże się z ryzykiem bycia zaatakowanym przez niebezpieczne zwierze, które może być ciężko chore, a osoby pracujące w tym zawodzie bez zwątpienia zasługują na wysokie zarobki.

Zarobki weterynarza, a zarobki technika weterynarii:

Weterynarz to osoba, która ukończyła studia na kierunku weterynaria, natomiast technik weterynarii ukończył jedynie technikum lub szkołę policealną, dlatego nie trudno się domyślić, że zarobki weterynarza są większe. Co drugie technik weterynarii zarabia w granicach od 2890 PLN do 3500 PLN brutto miesięcznie, co oznacza, że średnia pensja technika weterynarii wynosi 2890 PLN brutto, czyli aż o 1330 PLN mniej od średniej pensji weterynarza. Jednak poza edukacją, te dwa zawody różnią się również kompetencjami np. technik weterynarii nie może przepisywać leków, czy wykonywać operacji, co usprawiedliwia tak dużą różnicę w zarobkach.

Ile zarabia weterynarz
fot.unsplash.com

Gdzie może pracować weterynarz?

Duża część weterynarzy decyduje się na pracę w klinikach weterynaryjnych, w których ich głównym zadaniem jest diagnozowanie i leczenie zwierząt, jak i również przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych, podawanie i przepisywanie leków, podawanie szczepionek, odrobaczanie i odbieranie porodów. Weterynarz odpowiedzialny jest też za informowanie właścicieli o tym, jak popranie opiekować się ich zwierzeń ciem i informować o wszelkich problemach zdrowotnych, na które jest on narażony. Weterynarz może, jednak znaleźć zatrudnienie w wielu różnych miejscach np. w ubojniach, fermach handlowych, sklepach zoologicznych, zoo, stadninach, schroniskach, zakładach produkujących weterynaryjne produkty lecznicze, firmach farmaceutycznych, laboratoriach, stacjach sanitarno-epidemiologicznych, czy w inspektoracie weterynaryjnym. Dodatkowo doświadczony weterynarz, który przepracował co najmniej dwa lata w zawodzie, może otworzyć własną klinikę, jednak wiąże się to z gigantycznymi kosztami, dużą odpowiedzialnością i sporym ryzykiem upadku firmy i bankructwa.