fot.unsplash.com

Weterynaria to zawód, który przyciąga głównie osoby, które uwielbiają zwierzęta, jednak nie należy zapominać, że jest to kierunek medyczny i jest on dość trudny i wymaga dobrej pamięci oraz dużej odporności na stres. Praca weterynarza jest bez zwątpienia bardzo satysfakcjonująca i przynosi pracownikom wiele radości, jednak nie jest to kariera, dla każdego i w rzeczywistości może okazać się zupełnie inna od wszelkich wyobrażeń. Jednak wiele osób zdaje sobie sprawę z jej negatywnych stron i pomimo to chce kontynuować swoją edukację w tym kierunku.

Jak zostać weterynarzem?

Aby zostać weterynarzem, należy ukończyć studia na kierunku weterynaria, które trwają 5 i pół roku i składają się zarówno zajęć praktycznych, jak i teoretycznych oraz z praktyk, które mają na celu pomóc studentom zdobyć doświadczenie. Studia te nie należą do łatwych, a wręcz przeciwnie uznawane są za bardzo trudne, dlatego przed udaniem się na ten kierunek, należy zastanowić się, czy, aby na pewno jest to temat, który jest na tyle interesujący, że godziny spędzone na uczeniu się nie będą nudzące i zniechęcające. Po ukończeniu studiów absolwent składa przysięgę, która symbolizuje, że będzie on przestrzegał Kodeksu Etyki Lekarza Weterynarii. Aby móc legalnie wykonywać ten zawód nie wystarczy, jednak jedynie ukończyć studia. Następnym krokiem jest próba zdobycia uprawnień, które nadaje okręgowa izba lekarsko-weterynaryjna, i po których zdobyciu oficjalnie zyskuje się tytuł weterynarza.

Jak zostać weterynarzem
fot.unsplash.com

Jaką specjalizacje wybrać?

Na studiach przyszli weterynarze zdobywają raczej widzę ogólną na wszystkie tematy związane z weterynarią. Osoby, które chcą pracować na konkretnym stanowisku mogą chcieć zdobyć tytuł specjalisty w dziedzinie, która jest potrzebna, aby rzetelnie wykonywać dany zawód. Dostępne jest wiele specjalizacji w tym m.in. choroby przeżuwaczy, choroby koni, choroby trzody chlewnej, choroby psów i kotów, Choroby drobiu i ptaków ozdobnych, choroby zwierząt futerkowych, użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych, choroby ryb, choroby owadów użytkowych, choroby zwierząt nieudomowionych, rozród zwierząt i wiele innych. Aby zyskać tytuł specjalisty, który nadaje komisja ds. Specjalizacji Lekarzy należy ukończyć specjalne szkolenie, a następnie zdać egzamin. Wybrana specjalizacja może mieć duży wpływ na miejsca pracy, które będą ci proponowane, dlatego dokładnie przemyśl tę decyzję.

Co zdawać na maturze?

Studia na kierunku weterynaria to studia medyczne, więc wymagania, które trzeba spełnić, aby się na nie dostać, są dość wysokie. Przedmioty, które zazwyczaj są najbardziej brane pod uwagę to biologia i chemia, ale ważne mogą być też przedmioty takie jak fizyka, matematyka i angielski. Wymagania zależą, jednak ze znacznym stopniu od uczelni, dlatego przed przystąpieniem do rekrutacji zawsze należy sprawdzić, jakie są konkretne wymagania.

Czy studia weterynaryjne to dobry wybór?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to raczej kwestia indywidualna, a udzielenie jednogłośnej odpowiedzi byłoby niemożliwe. Ze względu na to jak trudne są to studia wiele osób odpowiedziałoby nie, natomiast niektórzy ludzie lubią wyzwania i lubią to, że muszą bardzo się starać, aby zdobywać dobre oceny. Do tej pracy potrzebna jest, jednak nie tylko inteligencja i wytrwałość, ale również pasja. Osoby, które nie są zainteresowane tą dziedziną nie będą wstanie uczyć się i pracować przez wiele godzin, tylko po to, aby poznać informacje, które zupełnie ich nie interesują i po to, aby móc wykonywać zawód, którego już nie chcą wykonywać.

Jak zostać weterynarzem
fot.unsplash.com

Jaką wiedzę zdobędziesz studiując weterynarie?

Na studiach zdobędziesz wiedzę  zakresu m.in. anatomii, genetyki ogólnej i weterynaryjnej, dietetyki, chirurgii ogólnej oraz patomorfologii i zetkniesz się z przedmiotami  takimi jak biologia komórki, czy mikrobiologia.