fot.unsplash.com

Szukasz pracy na wakacje? Jesteś uczniem lub studentem i jeszcze nie posiadasz doświadczenia? Czy też może po prostu szukasz łatwej i szybkiej okazji zarobku, niewymagającej żadnych umiejętności twardych? Praca jako tajemniczy klient to może być coś właśnie dla ciebie!

Na czym więc polega praca tajemniczego klienta?

W tym zawodzie będziesz zajmować się kontrolą jakości i sprawdzaniem poziomu sklepu lub danej usługi. Chodzi tu głównie o zbieranie danych o tym jak funkcjonuje dany sklep z punktu widzenia klienta. Przecież właśnie dzięki opiniom klientów firmy mogą odnotować duże zyski lub straty. Dlatego też ważna jest wiedza na temat tego jak traktowany jest konsument i jakie ma odczucia względem danego sklepu czy też restauracji.

Praca tajemniczego klienta
fot.unsplash.com

W jaki dokładnie sposób to działa?

Osoba trzecia zatrudnia kogoś w celu zrobienia zakupów lub złożenia zamówienia w restauracji. Przy robieniu zakupów ważna jest interakcja klienta z obsługą, sprawdzanie tego jak pracownicy odpowiadają na zadane pytania, czy podchodzą do klienta gdy widzą, że ten nie potrafi czegoś znaleźć i czy są w stanie dobrze mu doradzić. Czy pracownicy są mili i pogodni wtedy kiedy rozmawiają ze zwyczajnym klientem, bez szefa za swoimi plecami? Czy potrafią dobrze zareklamować produkt, który sprzedają lub doradzić w zakupie ubrań czy też innych przedmiotów? Tajemniczy klient sprawdza to wszystko a potem przedstawia swoje doświadczenia w sposób obiektywny osobie która go zatrudniła – właśnie za to dostaje pieniądze. Podobnie sprawa ma się w restauracjach, tajemniczy klient sprawdza jak długi jest czas oczekiwania, czy kelnerzy traktują go z szacunkiem a także sposób przygotowania potraw. W końcu sposób traktowania przeciętnego klienta może bardzo się różnić od tego jak traktowani są krytycy kulinarni.

Co jest największymi zaletami takiej pracy?

Oprócz kwoty, którą zarobimy za wykonanie zlecenia, pracodawca płaci nam też za wykonane zakupy czy też zamówiony posiłek. Jest to też praca bardzo elastyczna – nie ma określonych godzin czy też dni tygodnia, w jakich musimy ją wykonywać. Nie musimy też podpisywać umowy o prace na dłuższy okres czasu – jeśli taki wymiar pracy nam się nie spodoba, lub potrzebujemy szybko zarobić niewielką kwotę możemy zrezygnować po jednym zleceniu. Dodatkowo w tej branży nasz grafik nie będzie kolidował z godzinami szkoły czy też studiów. Możemy też podjąć prace tajemniczego klienta będąc zatrudnionym na etat w innym zawodzie – dla samego doświadczenia jak to jest „sprawdzać” pracowników i poziom funkcjonowania danej usługi. W takiej pracy na pewno nie będziemy się nudzić.

Wydaje się to być oferta szczególnie atrakcyjna dla uczniów szkół średnich. Darmowe zakupy i do tego mała kwota samodzielnie zarobionych pieniędzy! Na ile więc szacuje się takie zarobki? Jest to kwota zaczynająca się na około 20 złotych za jedno zlecenie. Czasami formą zapłaty jest tylko pokrycie kosztów wykonanych przez nas zakupów. Nie jest to raczej zawód, dzięki któremu będziemy w stanie się samodzielnie utrzymać, ilość zleceń, jakie możemy wykonać w miesiącu jest raczej niewielka. Dodatkowo jeśli wciąż odwiedzalibyśmy ten sam sklep i zadawali wciąż te same pytania pracownicy domyśliliby się że coś jest nie tak i mogliby przestać traktować nas jak zwykłego klienta. Wtedy znika wartość wykonanego zlecenia – w końcu osoba, która nas zatrudnia chce wiedzieć jak traktowany jest zwykły klient, nie możemy więc dać po sobie poznać pracownikom, że ktoś nam płaci za przedstawienie opinii o nich.

Praca tajemniczego klienta
fot.unsplash.com

Co jest niezbędne do wykonywania pracy tajemniczego klienta?

Na pewno przydadzą nam się minimalne umiejętności aktorskie. Nie możemy też posiadać awersji do konfrontacji z innymi ludźmi – przeprowadzamy swojego rodzaju badanie więc musimy zrobić coś więcej żeby „przetestować” pracowników, niż złapanie pierwszej lepszej bluzy, zapłacenie i szybkie opuszczenie sklepu. Musimy zadawać pytania, aby taka praca miała sens – to pozwoli nam zobaczyć jak obsługa sklepu zachowuje się w różnych sytuacjach. Oprócz tego wystarczy tylko chwila czasu wolnego i chęci i możemy brać się do pracy!