windykator zarobki

Praca windykatora to coś, co wiąże się z wieloma utartymi przez lata stereotypami oraz niezrozumieniem zawodu. Przede wszystkim często mylnie łączymy tę profesję z zawodem komornika, myśląc, że to jeden i ten sam zawód. Jednak nie jest to prawda. To dwa zupełnie niezależne od siebie stanowiska i na każdym z nich są inne obowiązki. Windykator nie będzie miał uprawnień do wtargnięcia do naszego mieszkania i zajęcia części majątku. Na czym w takim razie polega ta praca? I – co ważniejsze – ile zarabia windykator? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.

Windykator – kim jest i co robi?

Warto sprawę zarobków rozpocząć od przytoczenia samego opisu zawodu, jakim jest windykator, by mieć wszystko czarno na białym. Kim jest ta osoba i czym się zajmuje? Otóż windykator to ktoś, kto w dniu codziennym w swojej pracy będzie odpowiedzialny za odzyskiwanie pożyczonych pieniędzy od dłużników na rzecz wierzycieli, którzy podejmują się wynajęcia kogoś do pomocy w tej sprawie. Całość odbywa się pozasądownie i polubownie.

Najważniejszym zadaniem będzie tutaj zatem skłonienie osoby dłużnej pieniądze do spłaty swojego długu w jak najszybszym terminie w sposób najwygodniejszy dla wierzyciela. Sam windykator może pracować w różnych miejscach i z powodzeniem znajdzie zatrudnienie w banku, firmie windykacyjnej czy we własnej firmie, gdy zdecyduje się założyć swoją działalność gospodarczą. Odzyskiwanie długów od dłużników będzie wiązało się bezpośrednio z organizacją kontaktu z tymi osobami – może on odbywać się bezpośrednio twarzą w twarz podczas spotkania, jak i telefocznie czy mailowo.

Jak wspomnieliśmy powyżej, windykator – choć zajmuje się zdobywaniem pieniędzy od dłużników – nie będzie miał możliwości wkroczenia do czyjegoś mieszkania, zajęcia jego majątku czy przeprowadzenia egzekucji. To wszystko leży w kompetencjach komornika. Co zatem jest ważną i kluczową różnicą: windykator jest osobą, która ma za zadanie dojść do porozumienia z dłużnikiem jeszcze zanim do akcji dołączy komornik. Nie bez powodu całość dzieje się pozasądowo – jest to dobrowolna ugoda między wierzycielem a dłużnikiem. Windykator nie jest w żaden sposób związany z sądem w kwestii swojej pracy, jednak mimo to jego obowiązkiem jest działanie zgodnie z polskim prawem.

windykator wynagrodzenie
fot. pixabay.com

Windykator – co zrobić, żeby nim zostać?

Poznanie obowiązków windykatora to jedno, pozostaje jeszcze pytanie, co zrobić, żeby nim zostać? Czy jest obowiązek skończenia konkretnych studiów, które otworzą nam drzwi do kariery? Okazuje się, że nie. Aby zostać windykatorem, nie potrzeba żadnego szczególnego wykształcenia, ponieważ w tym zawodzie najważniejsze są inne cechy, a są nimi predyspozycje zawodowe oraz doświadczenie, które jest zdobywane przez kandydatów na przestrzeni lat pracy. Niezbędne będzie tutaj jednak podjęcie szkoleń oraz kursów, które przygotują nas do podjęcia profesjonalnej pracy w zawodzie i pomogą w zrozumieniu specyfiki pracy.

Nie jest to jednak profesja należąca do najlatwiejszych – wręcz przeciwnie. Dlatego też nie każdy będzie nadawał się do pracy windykatora. Dłużnicy różnie reagują na kontakt w postaci prośby o zwrot pieniędzy i należy mieć to na uwadze. Jedni będą opowiadać prawdziwe historie, które nieraz wywołają emocje, jednak najważniejsze będzie zachowanie odpowiedniej postawy i nieuginanie się. Ważna jest kontrola oraz opanowanie, ponieważ na tym właśnie polega praca windykatora – ściąganiu długów należnych wierzycielom niezależnie od tego, co zostanie powiedziane przez dłużników.

windykator wynagrodzenie
fot. pixabay.com

Zarobki windykatora

Podobnie jak w przypadku każdej innej profesji, tak i tutaj ważnym aspektem całości staje się wynagrodzenie. Ile zarabia windykator? Otóż trudno jest określić konkretne widełki ze względu na wiele zmiennych wpływających na ten fakt. Inaczej plasuje się pensja osób, które pracują w dużym mieście i w firmie o dużym prestiżu, a inaczej – tych z mniejszych miejscowości i mniej znanych placówek. Niemniej jednak, mediana wynagrodzenia windykatora na ten moment w Polsce wynosi około 2400 złotych netto. Co lepsi mogą spodziewać się pensji na poziomie 3100 złotych.