komornik opis zawodu

Często oglądamy różne seriale i filmy, szukając w nich inspiracji na nasze dalsze życie zawodowe. Prawniczy content świetnie sprawdza się w rozrywce, nieraz dając marzenie w postaci zostania kimś z tego świata i ścigania przestępców. Nie zawsze będzie to oznaczać gonienie złoczyńców w kostiumie superbohatera – zdecydowanie częściej stawiamy na rozwiązanie w postaci ściągania długów z różnych osób, dzięki czemu wierzyciele otrzymują swoje pieniądze z powrotem na konto. To właśnie pokrótce opis komornika. Co jednak powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem pracy na tym stanowisku? Co robi na co dzień komornik? Jakie są jego obowiązki? Podpowiadamy poniżej.

Komornik – opis zawodu

Komornik to nikt inny, jak osoba, która w dniu codziennym swojej pracy zajmuje się wykonywaniem różnego rodzaju czynności egzekucyjnych w sprawach cywilnych. Warunkiem do podjęcia wspomnianego powyżej procesu egzekucyjnego będzie wyrok sądu lub wskazany w piśmie akt notarialny. Wiele zależy od charakteru konkretnej sprawy – to pod tym kątem komornik będzie podejmował decyzję odnośnie sposobu, w jaki dług w postaci należności będzie odzyskiwany. Dłużnik będzie wówczas zobowiązany do uregulowania konkretnej kwoty.

Jeśli tego nie zrobi, wkracza komornik, którego kolejnym zadaniem będzie wycena majątku zarówno ruchomego, jak i nieruchomego, a następnie organizacja licytacji. To właśnie w ten sposób pieniądze są zwracane wierzycielowi. Jak natomiast wygląda praca komornika na co dzień? W dużej mierze sprowadzać się będzie do kilku godzin, które spędzane będą w kancelarii. Często jednak, ze względu na specyfikę pracy, niezbędne będzie wyjście z biura i praca w terenie. Jak można się jednak spodziewać, komornik nie jest zbyt mile widzianą i goszczoną w domach dłużników osobą. Jest na tyle negatywnie odbierany, że niejednokrotnie wizytom będzie towarzyszyć eskorta w postaci policji, by komornik był skutecznie ochroniony przed agresją pochodzącą ze strony osób winnych pieniądze wierzycielom.

Praca na tym stanowisku będzie wynosić około 6-9 godzin dziennie, zazwyczaj w ogólnie przyjętych normach w postaci godzin funkcjonowania urzędów, jednak mogą pojawić się wyjątkowe sytuacje, w których wymagane będzie realizacja obowiązków po godzinach pracy. Co jednak jest istotne w takim przypadku, podczas wykonywania czynności egzekucyjnych w nocy lub w dni ustawowo wolne niezbędna będzie pisemna zgoda Prezesa Sądu Rejonowego, by całość przebiegała zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.

komornik co robi
fot. pixabay.com

Komornik – jak zostać?

Jeśli interesuje Cię praca jako komornik, warto dowiedzieć się nieco więcej o wymaganiach oraz warunkach, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie sukcesu na tym polu. Otóż przede wszystkim ważne będzie tutaj wykształcenie – niezbędne będzie bowiem ukończenie studiów prawniczych lub ekonomicznych. To jednak dopiero początek drogi – następnym krokiem jest zdanie egzaminu oraz udanie się na praktykę komorniczą, która może trwać nawet do dwóch lat. Konieczne będzie tutaj przyłożenie się, ponieważ ważnym punktem jest zdobycie pozytywnej opinii komornika, a następnie – zdanie egzaminu państwowego.

To na tym etapie Sąd Wojewódzki ma możliwość zatrzymania praktykanta na sądowym etacie lub przydzielenia mu konkretnego rewiru, dzięki czemu dana osoba uzyska możliwość stanowiska komornika sądowego. Innym aspektem jest jednak ukończenie aplikacji sędziowskiej – to zwalnia z egzaminu na komornika. Ważna jest także osobowość, a w tym przypadku głównie samodzielność oraz zdolność do podejmowania różnego rodzaju działań z własnej inicjatywy. Co więcej, niezbędna może okazać się umiejętność pracy i postępowania z ludźmi, dzięki czemu praca nie będzie stanowiła większego problemu.

komornik obowiązki
fot. pixabay.com

Komornik – zarobki

Ostatnim aspektem, o którym warto wiedzieć nieco więcej w przypadku komornika, są jego zarobki. Ile zarabia komornik? Wiele zależy w tym przypadku od ilości prowadzonych spraw oraz umiejętności zdobywania długów od dłużników. Trudno jest wyliczyć konkretną średnią, jednak pensja komornika jest zdecydowanie powyżej pensji krajowej.