Jak zostać agentem nieruchomości
fot.unsplash.com

Chciałbyś, aby twój zawód był związany z nieruchomościami? Lubisz oglądać mieszkania, wnętrza? Jest to coś, co cię interesuje? Być może idealnie sprawdzisz się w zawodzie pośrednika, czyli agenta nieruchomości. Pisaliśmy już o tym jak wygląda ten zawód oraz ile można zarobić, teraz czas na bardzo istotną kwestię – jak właściwie zostać agentem nieruchomości? Odpowiadamy na wszystkie pytania! 

Praca agenta nieruchomości – jak wygląda i na czym polega?

Agent nieruchomości, często nazywany jest także pośrednikiem, a właściwie pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Przede wszystkim kojarzy ona stront transakcji przy zakupie, sprzedaży, zamianie, najmie czy też wynajmie nieruchomości. Pośrednik do obrotu nieruchomości musi przede wszystkim przygotować oferty czy do sprzedaży czy też do wynajmu.

Następnym krokiem jest przygotowanie aukcji czy też ofert w portalach internetowych jak np. OLX, Otodom, Facebook itp. Kolejnym zadaniem jest prezentowanie nieruchomości potencjalnym klientom. Co jeszcze należy do jego obowiązków? Pozyskiwanie ofert sprzedaży, wynajmu itp. zarówno bezpośrednio, jak i telefonicznie, przygotowywanie transakcji i negocjowanie ich warunków, aktywne pozyskiwanie klientów i budowanie z nimi trwałych relacji, analizę rynku nieruchomości i działań konkurencji, prognozowanie wzrostów i spadków cen na rynku nieruchomości, co jest szczególnie ważne dla klientów, którzy kupują nieruchomości w celach inwestycyjnych oraz głównie doradzanie klientom.

Jak zostać agentem nieruchomości
fot.unsplash.com

Jak zostać agentem nieruchomości? Czy konieczna jest licencja?

Jeszcze do niedawna osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu agenta nieruchomości musiały posiadać licencję, aby ją zdobyć, konieczne było odbycie, ale także i ukończenie kursu. W przypadku zdanego egzaminu zostałeś, wpisywany do rejestru ministerialnego, a w nim poza twoim numerem licencji, znajdowała się także informacja o twoim wykształceniu. Obecnie po wejściu w życie ustawy de regulacyjnej agentem nieruchomości może zostać praktycznie każdy, kto uważa, że poradzi sobie na rynku. Jedyny wymóg dotyczy tych agentów, którzy będą posiadać podwładnych – muszą oni posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby zostać agentem nieruchomości?

Co z wykształceniem? Tak naprawdę, aby zostać pośrednikiem obrotu nieruchomości, czyli agentem nieruchomości, wcale nie musisz kończyć żadnej specjalnej uczelni. Brak wykształcenia zdecydowanie cię nie dyskwalifikuje, jednak może być sporą przeszkodą. Zazwyczaj do pracy w tym zawodzie zgłaszają się osoby po prawie czy też ekonomi. Obecnie istnieje także sporo kursów kształcących, które również mogą pomóc ci w osiągnięciu wielu sukcesów w tej branży, jednak żadna edukacja nie zagwarantuje ci sporych zarobków. Liczą się przede wszystkim twoje chęci oraz predyspozycje.

Kto nadaje się na agenta nieruchomości?

Agentem nieruchomości w teorii może zostać każdy, w praktyce jednak jest nieco inaczej. Z pewnością pośrednikiem nie powinien zostawać ktoś, kogo ta branża absolutnie nie interesuje, w końcu nie o to w życiu chodzi, aby do pracy każdego dnia wstawać jak za karę. Jeśli chcesz pracować w tym zawodzie, zastanów się, czy jesteś osobą dobrze zorganizowaną i kontaktową. W końcu agent nieruchomości nie tylko samodzielnie analizuje rynek nieruchomości czy też tworzy ogłoszenia na portalach, ale także uczęszcza na wiele spotkań z klientami czy umawia się wraz z potencjalnymi lokatorami lub kupcami na oglądanie mieszkań.

Jak zostać agentem nieruchomości
fot.unsplash.coom

Nie możesz zapominać o terminach, nie możesz się spóźniać, nie możesz zapomnieć dokumentów lub przyjść nieprzygotowanym. To nie tylko wygląda źle, ale także i jest bardzo nieprofesjonalne, a w tym zawodzie, często główne skrzypce gra poczta pantoflowa, czyli jeden zadowolony klient poleca cię drugiemu potencjalnemu klientowi i tak kręci się koło. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tym zawodzie, jak najbardziej cię do tego zachęcamy. Kto wie? Być może jest to coś wprost stworzonego dla ciebie?