fot.unsplash.com

Bycie redaktorem to jeden z tych zawodów, który nie jest dla wszystkich. Mogłoby się nam wydawać, że każdy z nas potrafi w jakiś określony sposób pisać, więc teoretycznie powinien sobie poradzić. Jednak w tej pracy chodzi o coś znacznie więcej. Takie osoby, które posiadają doświadczenie na stanowisku redaktora mogą nawet rzec, że jest to forma sztuki, którą śmiało można porównać ze śpiewaniem czy też malowanie. W końcu każdy z nas potrafi urządzić sobie swoje własne prywatne karaoke w aucie, kiedy leci nasza ulubiona piosenka albo wziąć do ręki ołówek i naszkicować coś, co w danym momencie przyszło nam na myśl. Problem polega na tym, że różnica w jakości tych dzieł może być znacznie bardziej widoczna, niż można było sobie to wyobrazić. Z umiejętnościami niestety trzeba się urodzić i podobnie jest z pisaniem.

Jak zostać redaktorem
fot.unsplash.com

Predyspozycje do zostania redaktorem

Przyszły redaktor tak jak dobry materiał na psychologa, inżyniera czy też pracownika ruchu lotniczego powinien spełniać określone kryteria, jeżeli chodzi nie tylko o kompetencje i nabytą wiedzę, ale też cechy charakteru. W tej pracy będzie mogła sprawdzić się osoba, która:

1) jest dokładna, dzięki czemu żmudne i trudne pochylanie się nad tekstem nie będzie katorgą,
2) cechuje się spostrzegawczością, co sprawi, że przy obowiązkach korektorskich wyłapie poukrywane w najmniej spodziewanych miejscach błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy językowe,
3) umie działać w zespole, ponieważ mimo że to praca z danymi, to jednak nie w próżni społecznej.

Kto może zostać redaktorem?

Nie jest to może reguła, ale jednak zdecydowana większość osób, która pragnie zostać redaktorem robi to z pasji lub powołania. Od dziecka próbowałeś pisać zmyślone opowieści, a może chciałeś zostać poetą, przerzucając na kartki papieru rymowanki? A może twoje teksty leżą na zżółkniętym zwoju pokrytym kurzem w piwnicy? Jeśli dodasz do tego hobby w postaci czytania książek czy denerwowania znajomych poprawianiem co drugiego wypowiadanego słowa, to jest duże prawdopodobieństwo, że praca redaktora jest właśnie dla Ciebie.

Jak zostać redaktorem
fot.unsplash.com

Jeszcze przed rozpoczęciem kariery zawodowej młodzi ludzie szukają swojego miejsca na rynku pracy. Od najmłodszych lat chłopcy chcą zostać policjantami czy strażakami, a dziewczynkom marzy się życie modelki lub księżniczki. Wraz z wejściem na rynek pracy życie weryfikuje nasze marzenia, dlatego pisanie za młodu do szuflady nie musi oznaczać, że nadajemy się na redaktora. Do tego dochodzą kolejne czynniki. Regularne szlifowanie języka i wysyłanie do poważnych czasopism lub serwisów internetowych może być dobrym początkiem. Zanim jednak przejdziemy do tego etapu, warto zastanowić się nad dodatkowymi cechami, niezbędnymi do pracy jako redaktor.

Duży wpływ na podjęcie pracy jako redaktor ma również indywidualny charakter kandydata. Trzeba cechować się perfekcjonizmem, umiejętnością bardzo dobrego planowania powierzonych zadań, a nawet umiejętnością pracy w samotności. Tak, to nie przesada, bowiem zdecydowana większość czasu pracy polega na pełnym skoncentrowania siedzeniu przy tekście – zarówno przy formułowaniu kolejnych zdań przed przelaniem ich na papier/edytor tekstowy, jak i również w trakcie korekty, wymagającej jeszcze większego skupienia. Trzeba również brać poprawkę na rodzaj pracy – możemy pracować w biurze na etacie, gdzie kontakty międzyludzkie siłą rzeczy mają miejsce. W przypadku zaś pracy zdalnej niektórym kandydatom może brakować obecności innych ludzi – jak wiadomo człowiek jest jednostką stadną i nawet motywacja w postaci atrakcyjnego wynagrodzenia może okazać się niewystarczająca, jeśli nie potrafimy pracować w samotności.