Jak zostać archeologiem
fot.unsplash.com

Interesuje cię odkrywanie znalezisk przeszłości? Chciałbyś pracować przy prehistorycznych zabytek lub też zapisać się na zawsze w kartach historii przy odkryciu niesamowitego zabytku? W takim razie na pewno jesteś zainteresowany zawodem archeologa!

Jak więc zostać archeologiem?

Niezależnie od tego czy jesteś bardziej zainteresowany pracą w terenie przy wykopaliskach, czy też przy sporządzaniu dokumentacji i interpretacji napotkanych znalezisk – do wykonywania zawodu archeologa potrzebne jest dużo determinacji i wytrwałości! Oprócz wiedzy teoretycznej potrzebujemy też wytrzymałości i staminy, niezbędnej do spędzania całych dni na wykopaliskach. Niezbędne do wykonywania pracy w tym zawodzie jest ukończenie odpowiednich studiów na kierunku archeologicznym. Samo zainteresowanie archeologią nie wystarczy, potrzebujemy uczelni, która potwierdzi, że posiadamy kwalifikacje niezbędne do wykonywania pracy w tym zawodzie. Różne uczelnie mają różne kryteria przyjęć, ale zazwyczaj potrzebujemy zdawać rozszerzoną maturę z przedmiotów humanistycznych – zwłaszcza z historii.

Jak zostać archeologiem
fot.unsplash.com

Dodatkowym atutem może być historia sztuki, a czasami uczelnie wymagają też zdawania rozszerzonej matematyki. Co odróżnia studia archeologiczne od innych studiów związanych z historią to duża ilość zajęć praktycznych takich jak laboratoria i zajęcie przeprowadzana w terenie. Do wykonywania badań archeologicznych potrzebujemy posiadać tytuł magistra, a oprócz tego wymaga się od nas odbycia rocznych praktyk w tym zawodzie. Po ukończeniu studiów oczywiście możemy też się dalej kształcić i zdecydować o rozwoju zawodowym w kierunku kariery uczelnianej. Możemy spokojnie starać się o kolejne tytuły naukowe po uzyskaniu magistra – wiążą się z tym oczywiście większe zarobki jak i doświadczenie.

Co jeszcze musimy wiedzieć przed zostaniem archeologiem?

Jedną, z jakiej umiejętności wymaga od nas praca w tej dziedzinie to znajomość języka angielskiego na bardzo dobrym poziomie, jednakże dodatkowym atutem jest również znajomość innych języków – także takich, których obecnie już nie używamy lecz mogą nam bardzo pomóc przy interpretacji przyszłych odkryć. Nie możemy też wykonywać swojej pracy na zasadzie „9 to 5” czyli odklepać byle jak i iść do domu. Praca archeologa wymaga od nas dużo zaangażowania, cierpliwości i dociekliwości. Czasem na efekty pracy w terenie trzeba czekać latami. Oprócz tego musimy być też sprawni fizycznie – będziemy podróżować po całym świecie, w różnych warunkach klimatycznych więc warto zadbać o swoją staminę. Kolejną umiejętnością, jaką warto posiadać to umiejętność do sporządzania dokumentacji graficznej. Musi być ona czytelna, rzetelna jak i przejrzysta. W zawodzie archeologa musimy też być otwarci na codzienne uczenie się nowych rzeczy, warto też się nie zniechęcać jeśli spędzimy dużo czasu nad pozornie błahą rzeczą.

Jak zostać archeologiem
fot.unsplash.com

Jakie są zalety i wady pracy archeologa?

Jeśli lubimy podróżować po świecie to na pewno praca w tej branży nas ucieszy negatywem jednak może być dla niektórych to że mało czasu spędzimy w domu. Inną wadą może być praca w nieprzyjemnych warunkach klimatycznych, czy też bez dostępu do wygód cywilizacyjnych. Nie jest więc to praca dla „wygodnickich” osób. To zawód dla osób szukających przygód i chcących uciec od rutyny pracy w korporacji. Dzień w pracy archeologa dosłownie wymaga od nas pobrudzenia rąk błotem podczas wykonywania prac wykopaliskowych a potem dokładnego czyszczenia i zabezpieczania znaleziska – dla jednych może to być ekscytujące a innych może to bardzo zniechęcić. Oprócz pracy manualnej niestraszna musi być nam praca za biurkiem – spędzimy sporą część, jak nie większość pracy archeologa na sporządzaniu dokładnej dokumentacji o znaleziskach. Jeśli więc szukasz pracy, która nie jest „typowa”, interesuje cię historia i chcesz odkrywać zagadki przeszłości – praca archeologa to coś dla ciebie!