fot.unsplash.com

Praca archeologa – na czym polega, co obejmuje? Wiele osób w dzieciństwie uważa to za wymarzony zawód, w którym będziemy cały czas wydobywać kości dinozaurów lub zostaniemy drugim Indianą Jonesem – jak jednak wygląda to w praktyce?

Jak tak naprawdę wygląda praco jako archeolog?

Wielu z nam może się kojarzyć z odkrywaniem skarbów, czy też zapomnianych miejsc. Niestety w praktyce bardzo często może to wyglądać o wiele mniej ciekawie niż jest to przedstawione w hoolywoodzkich produkcjach o złotym mieście el dorado i odkrywaniu zatopionej Atlantydy. Czy to znaczy, że praca archeologa jest zupełnie nudna? Oczywiście, że nie jednak jak z każdym innym zawodem musimy pamiętać, że nie jest to zawód dla każdego. Praca jako archeolog wymaga od nas nie tylko posiadania ogromnej wiedzy teoretycznej z zakresu historii ale także wielkich pokładów cierpliwości – czasami jedne wykopaliska trwają miesiące a nawet lata. To wszystko dlatego, że aby nie zniszczyć cennych zabytków przeszłości nie możemy ich bezmyślnie i szybko wyciągnąć – większość procesów związanych z odkrywaniem ich jest raczej żmudna. Oprócz pracy fizycznej związanej z wykonywaniem tego zawodu będziemy też musieli spędzać niezliczone godziny na sporządzaniu dokładnej dokumentacji na temat wszystkiego co tylko znajdziemy.

Praca archeolog
fot.unsplash.com

Na czym polega praca archeologa w praktyce?

Jak już wspomniane zostało wcześniej w artykule – to nie tylko jeżdżenie na wykopaliska i wykopywanie kości prehistorycznych dinozaurów czy grzebanie w sarkofagach z mumiami. Bardzo często archeolog pracuje tylko i wyłącznie nad dokumentacją. Ktoś musi w końcu określić datowanie, styl i pochodzenie każdej odnalezionej rzeczy. Oprócz tego każde znalezisko trzeba starannie zabezpieczyć i opisać – tak aby nie uległo zniszczeniu. Jakie zabytki możemy znaleźć podczas pracy w terenie? Są to nie tylko szczątki ludzkie czy też zwierzęce, ale też elementy architektury, naczynia, zabawki, wszelkiego rodzaju bronie, jakimi kiedyś posługiwali się ludzie, urny z prochami a także wszelakie przedmioty codziennego użytku. Dzięki odnalezieniu ich możemy w przybliżeniu dowiedzieć się jak spędzali swoje dnie ludzie żyjący tysiące lat przed nami – wiele informacji możemy wydobyć chociażby na podstawie tego czego używali do polowań czy też, w jaki sposób dbali o siebie. Zadaniem archeologa jest odpowiednia interpretacja odnalezionych przedmiotów – okręslenie czy były to przedmioty religijne, codziennego użytku a może zupełnie coś innego. Pracy za biurkiem bardzo często może być o wiele więcej niż pracy do wykonania na wykopaliskach. Nie oznacza to wcale, że taki wymiar pracy ma być nudny! Dowiadywanie się jak kiedyś wyglądało życie na ziemi i rozszyfrowywanie znaczenia znalezisk również może być bardzo ciekawe!

Praca archeolog
fot.unsplash.com

Kto nadaje się do pracy jako archeolog?

Na pewno oprócz zamiłowania do historii potrzebujemy dużo cierpliwości. Czasem jechanie na wykopaliska trwające tygodniami może skończyć się tylko odnalezieniem kilku misek – lub nawet być zupełnie bezowocne. Oprócz tego archeolog musi być dobry w podejmowaniu krytycznych decyzji i rozwiązywaniu możliwych problemów, jakie napotka. Potrzebujemy też być bardzo wytrzymali fizycznie – wykopaliska często znajdują się w miejscach z nieprzyjemnym klimatem i bez zbyt wielu udogodnień cywilizacyjnych. A praca w terenie może trwać minimum tygodnie! Trzeba więc zadbać o bycie wytrzymałym i dobrą staminę. Jako archeolog potrzebujemy też posiadać wszechstronną wiedzę na wszelkie tematy, jakie związane będą z wykopaliskami. Aby wykonywać prace w tej branży będziemy musieli spędzić dużo godzin na nauce teorii – dzięki temu zdobędziemy wiedzę, na podstawie której będziemy wykonywać naszą pracę. Dzięki nam kolejne pokolenia zdobędą wiedzę na temat tego jak kiedyś wyglądało życie na naszej planecie! A może nawet uda nam się odnaleźć coś, o czego istnieniu jeszcze nie wiemy? Nasze nazwiska mogą na zawsze pojawić się na kartach historii!