Jak zostać groomerem
fot.unsplash.com

Jeśli kochasz zwierzęta z pewnością zastanawiałeś się jaki zawód mógłbyś wykonywać, tak aby nadal pracować ze zwierzakami i być z nimi blisko? Możliwości jest naprawdę sporo, możesz zostać behawiorystą, petsitterem, zatrudnić się w schronisku dla zwierząt czy też otworzyć własny hotel dla psów czy kotów. Co, jednak jeśli żaden z tych zawodów cię nie zachęca? Spróbuj swoich sił jako groomer czyli psi fryzjer! Pisaliśmy już o tym, jak wygląda ta praca, teraz czas na kolejny aspekt tego zawodu, czyli jak zostać groomerem?

Praca groomera – wymagania, obowiazki, jak wygląda?

Praca groomera, choć brzmi jak bajka, wcale nie jest taka prosta i cukierkowa, jak mogłoby się wydawać. Czym właściwie zajmuje się taka osoba? Słowo groom z angielskiego oznacza pielęgnację. Groomer jest to więc osoba, która zajmuje się zawodowo pielęgnacją psów. Mowa tutaj nie tylko o kąpaniu, ale także przycinaniu pazurów, czyszczeniu uszu, myciu zębów, przycinaniu sierści, strzyżeniu i znacznie więcej. Musisz zdawać sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy pupil lubi takie zabiegi. To twoim zadaniem jest ogarnąć zwierzę tak, aby cały proces nie był dla niego mocno stresujący, a ty wykonasz swoją pracę w 100%. Tak naprawdę to, jak zareaguje psiak może być naprawdę różne. Jeden będzie siedział zadowolony, inny zacznie się wyrywać, jeszcze inny będzie rozpaczliwie skomlał, a jeszcze inny może zareagować nawet agresją.

Właściwie podczas jakiejkolwiek pracy ze zwierzętami musisz zdawać sobie sprawę z tego, zwierzę to nie jest maszyna, którą można zaprogramować czy zabawka, którą wystarczy wyłączyć wyciągając z niej baterie. Każde zwierze jest różne. Psiaki ze schronisk czy fundacji mogą dodatkowo mieć awersje np. do obcych ludzi, płci męskiej czy damskiej, a na sam widok szczotki wpadają w panikę i posuną się nawet do ugryzienia. Jeśli więc chcesz pracować w takim zawodzie, upewnij się, że masz podejście do zwierzaków. Poczytaj nieco o behawiorystyce psów, doinformuj się w tym temacie, możesz nawet zostać wolontariuszem w schronisku, aby obyć się ze zwierzętami i nabrać do nich zaufania i vice versa.

Jak zostać groomerem
fot.unsplash.com

Jak zostać groomerem (psim fryzjerem)?

Teraz gdy wiesz już z czym wiąże się ten zawód i co będzie należało do twoich obowiązków czas odpowiedzieć na kolejne, a zarazem bardzo istotne pytanie – jak zostać groomerem (psim fryzjerem)? Tak naprawdę masz dwie ścieżki kariery – praca dla kogoś lub otworzenie własnego salonu. Z początku polecamy ci zatrudnić się pod kimś, jako że na otworzenie własnego lokalu potrzebujesz nie tylko wkładu finansowego, ale także i sporej wiedzy oraz doświadczenia. Jakie cechy musisz posiadać, aby odnaleźć się w zawodzie psiego fryzjera? Przede wszystkim musisz być osobą, która kocha psiaki. Dodatkowo ważne jest opanowanie, zdolności manualne oraz poczucie estetyki, w końcu właściciel, oddając w twoje ręce psiaka, chce, aby ten wrócił z salonu jeszcze piękniejszy niż tam wszedł. Bardzo ważne są także chęci. Jest to praca, w której twoimi klientami są nie tylko ludzie, ale także i zwierzaki. Równie dobrze opiekun psa może reagować emocjonalnie i bać się, podczas gdy jego psiak spokojnie leży i jest absolutnie niewzruszony zabiegami.

Jak zostać groomerem
fot.unsplash.com

Do zaczęcia pracy w zawodzie groomera konieczne jest ukończenie kursu groomerskiego. Koszt takiego kursu to od 2500 złotych do nawet 5000 złotych, oczywiście cena jest zależna od programu szkolenia, zakresu materiałów, miasta oraz długości samego kursu. Może on trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Na takim kursie zdobędziesz jednak nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także i praktyczną, co przyda ci się w przyszłej pracy. Profesjonalny kurs groomerski w swoim programie będzie zawierał teoretyczną wiedzę z zakresu technik strzyżenia psów oraz ich pielęgnacji psów, praktyczne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak kąpiel i suszenie psów, czyszczenie uszu, obcinanie pazurów, czesanie i rozczesywanie włosów, podstawy zwierzęcej psychologii, w tym redukowanie stresu u zwierząt oraz wiedzę na temat zwierzęcych kosmetyków (szampony, odżywki, pudry itd.).