Praca w handlu jest bardzo wymagającym zajęciem. Odnalezienie się w tej branży jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy dana osoba ma dużą wiedzą na temat tego, co sprzedaje oraz ewentualnej konkurencji. Niezbędne jest także posiadanie odpowiednich umiejętności, a także doświadczenia. Zadaniem handlowca jest w końcu przekonanie klienta do podjęcia współpracy lub dokonania transakcji związanej z zakupem produktu. Liczą się tutaj umiejętności miękkie, których w dużym stopniu nie da się wypracować.

Kto może zostać handlowcem?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie brzmi: każdy. Handlowcem można nazwać kogoś, kto jest profesjonalnym sprzedawcą pośredniczącym w sprzedaży danego towaru czy usług. Przedstawiciele tego zawodu zazwyczaj posiadają wykształcenie kierunkowe – jednak nie do końca związane z samym handlem, a raczej z branżą, z której produkty próbują sprzedać. W pracy handlowca nie liczy się wyłącznie reklama towaru, choć z pewnością jest to dość ważna umiejętność. Znaczenie ma jednak odpowiednie uzasadnienie – dlaczego ten konkretny produkt jest dla potencjalnego klienta najlepszy? Co sprawia, że jest lepszy niż propozycja konkurencji? Co się zmieni w życiu klienta po dokonaniu zakupu? Handlowiec odpowiedzi na powyższe pytania powinien znać nawet po wybudzeniu w środku nocy. Musi stać się bardzo dobrym mówcą, który nie ma trudności w nawiązywaniu nowych relacji oraz w odnajdywaniu się w trudnych sytuacjach, ale też strategiem, który doskonale zna branżę, w ramach której dokonuje handlu.

jak zostać handlowcem
fot. pixabay.com

Branża dla handlowca

Handlowiec wcale nie musi sprzedawać swoich towarów. Osoba profesjonalnie i zawodowo zajmująca się handlem może pracować w branży:

  • IT,
  • kosmetycznej,
  • motoryzacyjnej,
  • usługowej.

Możliwości jest wiele, a działy handlowe znajdują się w większości dobrze prosperujących firm na rynku. Rozwijające się marki dbają o to, by wciąż pozyskiwać nowych klientów, dzięki czemu nigdy nie będą stały w miejscu. W tym celu niezbędna jest pomoc w postaci zatrudnienia najlepszych handlowców. Sprzedaż może odbywać się poprzez reklamowanie konkretnych produktów materialnych, które mają spełniać określoną rolę, a także w ramach usług, np. pozycjonowanie strony. W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest ogromna, dlatego dobry handlowiec jest przydatny w każdej firmie.

Jak zostać handlowcem?

Nie wystarczy jedynie chęć. W przypadku zawodu handlowca ważny jest nieustanny rozwój, który dla danej osoby jest czymś zupełnie naturalnym. Istotną kwestią jest ciągłe pogłębianie wiedzy – zwłaszcza w ramach branży, w której dokonuje sprzedaży. Niezbędne w pracy handlowca mogą okazać się umiejętności komunikacyjne na bardzo wysokim poziomie. W ich skład wchodzi nie tylko adekwatna do wypowiedzi klienta odpowiedź czy zbijanie argumentów, ale także empatia i zrozumienie. Koniec końców każdy klient jest tylko człowiekiem. Handlowiec musi umieć radzić sobie ze stresem, a także powinien wiedzieć, jak umiejętnie zarządzać swoim czasem. Sytuacji, w których klient zdecyduje się na podpisanie umowy lub zakup oferowanego towaru od razu po jego przedstawieniu, nie będzie wiele. Często wręcz przeciwnie – trzeba będzie argumentować, dlaczego dana usługa lub produkt przydadzą się w życiu codziennym przedsiębiorcy. Przydatną umiejętnością staje się zatem opanowanie języka korzyści.

handlowiec co trzeba umieć
fot. pixabay.com

Wspomniane powyżej cechy często są sprawdzane podczas rozmowy rekrutacyjnej. Niektóre firmy decydują się na podjęcie współpracy z daną osobą ze względu na jej osobowość, ale coraz częściej zdarza się, że pracodawcy nie wierzą ludziom na słowo i dokonują testów. Warto zatem przygotować się, biorąc udział w kursach i szkoleniach, które pomogą poznać tajniki skutecznego handlu.

 

Od czego zacząć?

Najłatwiejszym startem dla handlowca będzie zatrudnienie się w firmie, w której zapotrzebowanie na pracowników jest wysokie. Dobrym przykładem staje się zatem call center – w tym miejscu możesz przećwiczyć swoje umiejętności handlowe i zdolności komunikacyjne. Innym sposobem jest znalezienie pracy jako doradca klienta – doświadczenie w postaci tego stanowiska może pomóc w osiągnięciu celu jako handlowiec.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo robi handlowiec?
Następny artykułIle zarabia handlowiec?