Jak zostać kosmetyczką
fot.unsplash.com

Pracę kosmetyczki wybierają bardzo często osoby, które uwielbiają robić makijaż, henna to dla nich nie problem, a zrobienie idealnych paznokci to również żadne wyzwanie. Jest to z pewnością zawód, który kojarzy się większości osób z prostym, przyjemnym i przede wszystkim prestiżowym. Jak jest na prawdę? Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca kosmetyczki, teraz chcielibyśmy wyjaśnić ci krok po kroku, jak nią zostać? Gotowa? To zaczynajmy! 

Praca kosmetyczki – jak wygląda i na czym polega?

Praca kosmetyczki polega nie tylko na wykonywaniu zabiegów, które dla większości osób mają niezrozumiałe nazwy czy cel, ale także i na kontakcie z klientem. Jeśli masz problem z utrzymaniem nerwów na wodzy z pewnością będzie to dla ciebie duże wyzwanie, ale nie zniechęcaj się. Do twojego salonu czy miejsca, w którym pracujesz będą przychodzić naprawdę różne osoby. Zarówno te zorientowane w zabiegach, które wiedzą co chcą i gdzie chcą, jak i te, które nie mają bladego pojęcia, od czego właściwie zacząć. To twoim zadaniem jest im doradzić, tak aby z salonu każdy klient wyszedł z zadowoleniem na twarzy. W końcu zależy ci nie tylko na ich wyglądzie, ale także na tym, aby wrócili, bo nie ma nic lepszego niż wierny, powracający klient.

Jakie cechy powinna posiadać idealna kosmetyczka?

Jakie cechy powinna posiadać idealna kosmetyczka, do której aż będzie chciało się wracać na kolejne zabiegi? Przede wszystkim musi być to osoba uprzejma, kulturalna, która mimo ewentualnego zdenerwowania czy stresu, podejdzie do klienta z dużą wyrozumiałością i spokojem. Kolejna kwestia to otwartość. To, że coś podoba się klientowi, nie oznacza, że spodoba się kosmetyczce. Czasem trzeba będzie zrobić paznokcie z dziwnym wzorkiem czy nietypowy kształt brwi, mimo tego, że nie pasuje on do twarzy klienta. Oczywiście, twoim zadaniem będzie unikać takich sytuacji, jednak to czy klient się na to zgodzi to tylko i wyłącznie jego dobra wola.

Jak zostać kosmetyczką
fot.unsplash.com

Jak zostać kosmetyczką?

Na początku chcielibyśmy zaznaczyć, iż zawód kosmetyczki to naprawdę szerokie pojęcie. Uogólniając zajmuje się ona wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych (np. złuszczanie i oczyszczanie), upiększających (wykonywanie makijażu) lub zabiegów z zastosowaniem czynników fizykalnych (np. ultradźwięków lub prądu). Niekiedy kosmetyczka to osoba, która także świadczy usługi w zakresie stylizacji i wizażu, jednak nie jest to obowiązek. Na to istnieje całkowicie inny zawód, czyli wizażysta. Oczywiście to, czy chcesz iść także w tym kierunku zależne będzie już od ciebie oraz od wymogów, jakie postawi ci pracodawca. Zawód kosmetyczki podobnie jak praca lekarza czy też grafika komputerowego to ciągłe dokształcanie się. Co chwilę na rynek wchodzą nowe kosmetyki, produkty czy inne rozwiązania, które nie były znane wcześniej. To twoim obowiązkiem jest się w nich dokształcić i doinformować, tak, aby klient był w dobrych rękach i zajęła się nim osoba, która ma pojęcie o tym co robi.

Jak zostać kosmetyczką
fot.unsplash.com

Aby zostać kosmetyczką, konieczna jest edukacja. Tak naprawdę masz wiele różnych metod. Możesz udać się do szkoły zawodowej, technikum lub szkoły policealnej. Dodatkowo warto także ukończyć kursy dodatkowe. Jaka metoda będzie najlepsza? Jeśli wiesz, że jest to zawód, który chcesz wykonywać, już na etapie szkolnictwa, wybierz szkołę zawodową lub technikum, jeśli dopiero niedawno odkryłaś w sobie tę pasję, udaj się do szkoły policealnej. Zależnie od wybranej szkoły tytuł zawodowy, który umożliwia podjęcie pracy, można uzyskać po 2-4 latach. Prawo do wykonywania zawodu kosmetyczki daje także ukończenie zawodowego kursu kwalifikacyjnego. Zawodu możesz nauczyć się także w trakcie pracy, zatrudniając się na tzw. przyuczenie, jednak takich ofert nie jest za dużo. To, że nauczysz się robić paznokcie czy jakieś zabiegi, nie zwalnia cię z konieczności ukończenia kursu i tak musisz posiadać papierek, który potwierdza twoje umiejętności. Klienci naprawdę zwracają na to uwagę.

Artykuł został przygotowany we współpracy z https://booksy.com/biz/pl-pl.