Jak zostać listonoszem
fot.unsplash.com

Lubisz kontakt z ludźmi? A może lubisz być cały czas w ruchu i przechodzenie długich odcinków nie jest dla ciebie aż takie straszne? A może nie masz pomysłu na to jaki zawód dla ciebie będzie odpowiedni, ale nie lubisz siedzieć w miejscu? Praca listonosza to może być dla ciebie strzał w dziesiątkę. Ten zawód to na pewno praca dla wielu ruchliwych ludzi.

Jak zostać listonoszem?

Oferty pracy listonosza zamieszczane są na stronie internetowej Poczty Polskiej lub bezpośrednio w konkretnym budynku poczty, ewentualnie osoby poszukujące nowych listonoszów mogą również ogłosić się na różnych portalach, które ułatwiają znalezienie pracy. Listonoszem może zostać każda osoba, która posiada przynajmniej zawodowe wykształcenie i podstawowe umiejętności obsługi komputera. Kandydat na listonosza musi być osobą odpowiedzialną, sumienną i dokładną. Cenne są także cechy takie jak: samodzielność, cierpliwość i odporność na stres. Listonosz powinien być osobą życzliwą i otwartą na ludzi, ponieważ w trakcie godzin pracy będzie miał kontakt z wieloma osobami. Praca listonosza wymaga dobrego stanu zdrowia. Często wymogiem jest także posiadanie prawa jazdy kategorii B oraz własnego samochodu (gł. na wsi, gdzie obowiązujący listonosza rejon jest dużym obszarem). Rekrutacja na listonosza rozpoczyna się złożeniem CV. Następnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, niekiedy także szkolenie rozpoznawcze i testy kompetencji.

Jak zostać listonoszem
fot.unsplash.com

Kim jest listonosz i jakie są jego obowiązki?

Listonosz jest osobą, która doręcza listy i przesyłki, a także przyjmuje wpłaty pocztowe, sumy pobrań za otrzymane paczki czy też opłaty telefoniczne. Do obowiązków listonosza należy doręczanie listów i paczek. Segreguje także paczki i listy w urzędzie pocztowym. Zabezpiecza przewożoną gotówkę oraz ważne dokumenty. Listonosz także opróżnia skrzynki pocztowe i informuje ludzi o usługach, jakie może wykonywać poczta. Listonosz także wypisuje awiza dla osób, które nie były w stanie odebrać listu, paczki lub przekazu pieniężnego podczas obsługi rejonu przez listonosza. Obowiązuje go także przestrzeganie tajemnicy korespondencji i tajemnicy państwowej i służbowej oraz przestrzeganie przepisów pocztowych.

Kto może zostać listonoszem?

Nie każdy sprawdzi się jako listonosz. Dlaczego? Tylko pozornie jest to zajęcie, które nie wymaga większych umiejętności. W praktyce każdy listonosz musi codziennie pokonać dziesiątki kilometrów. Tylko nieliczni mogą przy tym otrzymać służbowy pojazd – większość jest zmuszona korzystać z roweru lub własnego samochodu, jeśli takowy mają. W pracy przyda się zatem sprawność fizyczność i umiejętność dźwigania ciężarów – po zapakowaniu torby przesyłkami jest ona naprawdę ciężka.

Jak zostać listonoszem
fot.unsplash.com

Praca listonosza wiąże się również z odpowiedzialnością. List można wysłać m.in. za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W takiej sytuacji listonosz musi pamiętać o tym, aby poprosić adresata o dodatkowy podpis. Podobnie rzecz ma się z pieniędzmi wydanymi doręczycielowi przez kasę, a z których po powrocie ze swojego rewiru musi się on skrupulatnie rozliczyć. Zawód listonosza wymaga też dokładnego poznania topografii miasta, w którym się pracuje. To zupełna podstawa – w przeciwnym razie doręczyciel nie będzie w stanie prawidłowo poukładać listów czy paczek tak, aby nie krążyć po całym mieście.