Ile zarabia listonosz
fot.unsplash.com

Ile zarabia listonosz i jak przedstawiają się zarobki na poczcie? Podobno stanowiska urzędowe są jednymi z najgorzej płatnych zawodów w Polsce. Czy rzeczywiście tak jest? Rynek usług pocztowych w ostatnich kilku latach zmienił się diametralnie, powstało mnóstwo firm kurierskich, które działają szybciej niż Poczta Polska. Czy to wpłynęło na zmniejszenie etatów listonoszy i listonoszek? Wciąż nie brakuje ogłoszeń o pracę skierowanych właśnie do nich. Czy to niewystarczająca liczba osób, która pracują na poczcie, a może ich pensje są tak niskie, że nikt nie chce tam pracować? Zawód listonosza należy do tych profesji, na które na rynku pracy jest wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym fachu. Zawód listonosza może odpowiadać osobom, które lubią pracować w terenie, są sprawne fizycznie, nie maja problemu z codziennym kontaktem z klientami poczty, potrafią samodzielnie organizować swoją codzienną pracę. A czy jest to opłacalne zajęcie? Odpowiadamy!

Ile zarabia listonosz
fot.unsplash.com

Zarobki listonosza

Wbrew pozorom za tę niełatwą pracę zarabia się niewiele, a wysokość pensji rośnie wraz z doświadczeniem. Więc ile zarabia listonosz? Ile zarabia listonosz? Według portalu wynagrodzenia.pl zarobki listonosza nie są zbyt wygórowane. Średnia zarobków wynosi około 2750 zł brutto taki więc jest to nieco powyżej minimalnej krajowej. Tylko 25% badanej grupy zarabia więcej, jak widać ciężka praca listonosza nie przekłada się na jego zarobki.  Listonosze często dostają również napiwki od osób, które przyjmują przekazy pieniężne. Są to zazwyczaj “końcówki” rent i emerytur, które dostarczają starszym osobom. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dużo zależy od obszaru pracy listonosza. Poza tym coraz więcej osób decyduje się na przelewy na konto. Jednak zdarza się, że listonosz w ten sposób może zarobić jeszcze dodatkowo nawet 2 tysiące złotych, jednak są to naprawdę nieliczne przypadki. Dodatkowo, jeżeli listonosz korzysta z własnego środka transportu, otrzymuje często wsparcie finansowe na zakup paliwa oraz utrzymanie pojazdu.

Ile zarabia listonosz
fot.unsplash.com

Listonosz pracuje 8 godzin dziennie. Teoretycznie, bo wielu przedstawicieli tego zawodu pracuje dłużej niż ustalony wymiar etatu. Na początku swojej kariery listonosz może liczyć na niewysokie zarobki — pensja podstawowa wynosi w granicach 2-2,5 tys. brutto. Większość listonoszy pracuje na umowę o pracę, ale zdarzają się również umowy zlecenia. Poczta zachęca do pracy przyszłych kandydatów przeróżnymi świadczeniami i benefitami: dodatkami stażowymi, trzynastą pensją, opieką medyczną, abonamentami na zajęcia sportowe oraz dofinansowaniem wypoczynku i wydarzeń kulturalnych.

W zależności od wielkości obsługiwanego regionu listonosz otrzyma służbowe auto, motocykl lub rower. Choć zdarza się również i tak — często w małych miejscowościach — że listonosze nadal przemierzają swoje rewiry na piechotę. W ostatnim czasie zdarzają się również rekrutacje na listonoszy z własnym samochodem. Oczywiście taki pracownik otrzyma zwrot kosztów za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych oraz zwrot kosztów benzyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here