fot.unsplash.com

Poszukujesz pracy, ale nie wiesz co będzie dla ciebie odpowiednie? A może masz dużo wolnego czasu i próbujesz go jakoś zabić, przy okazji przyjmując kilka stówek do kieszeni? A może lubisz pracę, w której potrzebna jest duża ilość kontaktu z ludźmi? A może praca w biurze nie jest odpowiednia dla ciebie, ponieważ nie lubisz siedzieć w miejscu? Kto wie, może praca listonosza będzie dla ciebie odpowiednia? Chcesz wiedzieć jak wygląda praca listonosza? Odpowiadamy!

Jak wygląda praca listonosza?

Praca listonoszy nie należy do łatwych. Codziennie przemierzają nawet kilkanaście kilometrów niosąc na ramieniu ciężką torbę. Ich zadaniem jest doręczanie listów i przesyłek oraz dbanie o swój region, w którym roznoszą listy. Listonosz od szóstej rano zmaga się z korespondencją – najpierw sortuje wszystkie przesyłki wg adresów w taki sposób, aby nie trzeba było wracać kilka razy w to samo miejsce. Obecnie brakuje chętnych do pracy listonosza, wskutek czego jedna osoba musi codziennie obsługiwać nawet powyżej 20 bloków i osiedla domów jednorodzinnych. Przed wyjściem w teren listonosz musi także zarejestrować przesyłki polecone oraz pobrać pieniądze do wypłaty przekazów pieniężnych. Z racji rozwoju usług pocztowych, listonoszowi nie brakuje również dodatkowych obowiązków związanych z obsługą kont bankowych i ubezpieczeń.  Po dostarczeniu listów paczek i awizo, listonosz musi wrócić do urzędu, by napisać raport, oddać przesyłki nieodebrane i rozliczyć się z pieniędzy.

Praca listonosza
fot.unsplash.com

Listonosz – wymagania

Listonosz w swojej pracy musi wykazać się rozmaitymi kompetencjami miękkimi, takimi jak: opanowanie, komunikatywność, kultura osobista, zdolności organizacyjne, sumienność. Dodatkowo pracodawcy wymagają czynnego prawa jazdy kategorii B, gdyż poruszanie się rowerem jest ryzykowne i niewygodne, zwłaszcza gdy w grę wchodzą duże paczki i przekazy pieniężne. Nawet jeśli spełniasz te wymagania z nawiązką, weź pod uwagę, że praca listonosza wiąże się z licznymi niedogodnościami.

Ryzyko tego zawodu to m.in.:

  • kłopoty zdrowotne wynikające z dźwigania ciężkiej torby (czasami nawet 30 kg);
  • niewygody (np. gdy trzeba dostarczyć paczkę na piąte piętro w bloku bez windy);
  • możliwość pogryzienia przez psa (wiele osób nie montuje skrzynek przed wejściem na posesję);
  • kradzieże środka transportu, paczek, pieniędzy;
  • duża odpowiedzialność za przekazy pieniężne, przesyłki polecone;
  • brak życzliwości (ludzie często obrażają listonosza, gdy ten dostarczy awizo zamiast przesyłki).
Praca listonosza
fot.unsplash.com

Czy zatem praca listonosza to same negatywy? Nie do końca. W tej branży wciąż można liczyć na stabilne zatrudnienie w państwowej placówce, w ramach umowy o pracę. Choć na początku zarobki są przeciętne (1500-2500 zł netto), listonosz może awansować na bardziej lukratywne stanowisko już w placówce poczty. W dodatku jeśli pracujesz na znajomym obszarze, istnieje spora szansa na napiwki, których wysokość czasami może sięgać nawet do 2000 zł. Posada doręczyciela z pewnością przypadnie do gustu również tym osobom, które wolą samodzielną pracę w terenie niż rywalizację w biurze.